Bary i kempy čekají kontroly. Policie ohlídá, zda nenalévají dětem, celníci se zaměří na hazard

Jan Kočenda
26. 6. 2017 12:01
Policie, celníci či Česká obchodní inspekce chystají v létě sérii celostátních kontrol zaměřených na to, zda provozovny neprodávají alkohol dětem a nenechávají je hrát hazard. Kontroly proběhnou v českých barech, hernách a na akcích pod širým nebem. Celá akce s názvem HAD (Hazard, alkohol a děti, pozn. red.) potrvá po celé prázdniny od července do září.
Ilustrační fotka
Ilustrační fotka | Foto: Thinkstock

Praha - Policie České republiky bude přes léto kontrolovat, jestli se dodržuje zákaz prodeje a podávání alkoholu, cigaret, nelegálních drog dětem. Zaměří se také na to, jestli mladiství nehrají hazardní hry. Akce Hazard, alkohol a děti potrvá od července do září, kdy v každém měsíci bude na kontroly vyhrazen jeden týden.

Kontroly zaměřené na zákaz požívání alkoholu a drog provádí policie standardně, ale nyní se kromě ní zapojí také Česká obchodní inspekce, hygiena, celníci, hasiči a další subjekty. "Jedná se o sérii třech akcí, které důkladně a komplexně prověří zejména činnost personálu a majitelů provozoven. Nejdůležitějším cílem je však předcházet patologickým jevům, kterým jsou děti v letních měsících vystaveny," vysvětlil první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

"Prevence konzumace legálních drog a hazardního hraní je podchycená nedostatečně ve srovnání s konzumací nelegálních drog. A zvlášť co se týče dětí a mladistvých," řekl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Jedním z důvodů kontrol je také fakt, že Česká republika se ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi už dlouhodobě pohybuje na předních příčkách, pokud jde o hazardní hraní a konzumaci alkoholu či kouření cigaret dětmi.

Evropská školní studie 2015 potvrdila, že více než 95 procent studentů ochutnalo v životě alkohol a v posledních dnech ho pilo 68,5 procent. "Je potřeba si uvědomit, že děti pod 15 let jsou v sedmkrát vyšším riziku rozvoje závislosti než dospělí," dodal Vobořil.

Do kontrol se zapojí také celní správa. "Budeme se věnovat tomu, zda provozovatelé neumožňují mladistvým vstup do heren nebo hraní hazardních her. Kromě toho se zaměříme také na problematiku značení lihovin a tabákových výrobků," uvedl ředitel odboru dohledu Generálního ředitelství cel Petr Müller.

Akce by měla přispět k budování zodpovědnosti u dospělých. Ti obvykle nezletilým alkohol, tabák či drogu nabídnou. "Kriminalita dlouhodobě klesá, nicméně u mladistvých pod vlivem alkoholu a drog má tendenci stoupající. Připravili jsme informační zpravodaj, který je především pro provozovatele, ale také organizátory dětských akcí, aby tak věděli, co si mohou dovolit," přibližuje zaměření akce republiková koordinátorka prevence kriminality Zuzana Pidrmanová.

Podle studie ESPAD vnímá 86 procent mladistvých dostupnost alkoholu jako velmi snadnou. V loňském roce při kontrolách policie chytila 395 mladistvých pod vlivem alkoholu a devět pod vlivem omamných látek. Do akce HAD bude zapojeno 1500 policistů.

 

Právě se děje

Další zprávy