Česká mise prověří na Ukrajině situaci volyňských Čechů

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 3. 2014 16:57
Část místních Čechů se cítí ohrožena konfliktem Ruska a Ukrajiny, asi čtyřicet rodin žádá o návrat do vlasti.
Český Malín
Český Malín | Foto: Jan Gazdík

Praha - Ministerstvo zahraničí vyšle na Ukrajinu misi, aby prověřila situaci a potřeby tamních volyňských Čechů.

Část z nich se chce vrátit do České republiky, sdělil s odvoláním na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) mluvčí vlády Martin Ayrer. Kabinet dal již dříve najevo ochotu českým krajanům na Ukrajině pomoci. Přímo na místo má vyrazit zmocněnec ministerstva zahraničí pro krajany Karel Kühnl.

"Vláda bude vycházet z principů, kterými byli čeští krajané integrováni v minulosti. Je důležité nyní celou situaci zmapovat, proto ministerstvo zahraničí vyšle do oblasti misi, aby se přímo na místě prověřila situace a potřeby volyňských Čechů. Na základě těchto informací přijme vláda další rozhodnutí," uvedl Sobotka v krátkém komentáři.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) pak řekl, že dosavadní informace nepotvrzují, že by docházelo k nějakému zvláštnímu ohrožení krajanů. Podotkl ale, že zástupci volyňských Čechů ve středu v Praze informovali o problémech.

Zaorálek: Někde ke zhoršení dojít mohlo

"Na základě toho vyšleme našeho zmocněnce pro krajany a budeme se snažit seznámit s tou situací přímo na místě," nechal se slyšet.

"Myslím si, že je schopen tuto misi vykonat poměrně brzy," uvedl pak k časovému horizontu vyslání zmocněnce Kühnla. Ten by měl zjistit, jestli se situace na místě "objektivně zhoršuje".

"Já si myslím, že situace zřejmě nebude úplně stejná všude a nelze vyloučit, že jsou tam místa, kde ke zhoršení došlo," poznamenal také Zaorálek.

Ve středu o situaci volyňských Čechů na Ukrajině, kteří se cítí ohroženi eskalací konfliktu s Ruskem, jednal s jejich zástupci předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Situace českých krajanů podle něj vyžaduje rychlé řešení.

Do Česka se chce vrátit čtyřicet rodin

Na Ukrajině žije asi 20 tisíc Čechů. Spolek volyňských Čechů v Žitomirské oblasti se v minulých dnech obrátil na české představitele s žádostí o pomoc pro asi čtyřicet rodin, které by se chtěly vrátit do vlasti.

Volyň je historická oblast na území dnešní Ukrajiny, která dříve patřila k Polsku i ruské říši. Češi se tam stěhovali od druhé poloviny 19. století.

Část krajanů se vrátila do vlasti po druhé světové válce, usazovali se především na území vysídlených Sudet. Ostatní, jimž se tehdy návrat z různých administrativních důvodů nezdařil, dostali novou šanci až po roce 1989. Do ČR se ve dvou vlnách vrátilo několik tisíc volyňských Čechů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy