Česká mise prověří na Ukrajině situaci volyňských Čechů

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 3. 2014 16:57
Část místních Čechů se cítí ohrožena konfliktem Ruska a Ukrajiny, asi čtyřicet rodin žádá o návrat do vlasti.
Český Malín
Český Malín | Foto: Jan Gazdík

Praha - Ministerstvo zahraničí vyšle na Ukrajinu misi, aby prověřila situaci a potřeby tamních volyňských Čechů.

Část z nich se chce vrátit do České republiky, sdělil s odvoláním na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) mluvčí vlády Martin Ayrer. Kabinet dal již dříve najevo ochotu českým krajanům na Ukrajině pomoci. Přímo na místo má vyrazit zmocněnec ministerstva zahraničí pro krajany Karel Kühnl.

"Vláda bude vycházet z principů, kterými byli čeští krajané integrováni v minulosti. Je důležité nyní celou situaci zmapovat, proto ministerstvo zahraničí vyšle do oblasti misi, aby se přímo na místě prověřila situace a potřeby volyňských Čechů. Na základě těchto informací přijme vláda další rozhodnutí," uvedl Sobotka v krátkém komentáři.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) pak řekl, že dosavadní informace nepotvrzují, že by docházelo k nějakému zvláštnímu ohrožení krajanů. Podotkl ale, že zástupci volyňských Čechů ve středu v Praze informovali o problémech.

Zaorálek: Někde ke zhoršení dojít mohlo

"Na základě toho vyšleme našeho zmocněnce pro krajany a budeme se snažit seznámit s tou situací přímo na místě," nechal se slyšet.

"Myslím si, že je schopen tuto misi vykonat poměrně brzy," uvedl pak k časovému horizontu vyslání zmocněnce Kühnla. Ten by měl zjistit, jestli se situace na místě "objektivně zhoršuje".

"Já si myslím, že situace zřejmě nebude úplně stejná všude a nelze vyloučit, že jsou tam místa, kde ke zhoršení došlo," poznamenal také Zaorálek.

Ve středu o situaci volyňských Čechů na Ukrajině, kteří se cítí ohroženi eskalací konfliktu s Ruskem, jednal s jejich zástupci předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Situace českých krajanů podle něj vyžaduje rychlé řešení.

Do Česka se chce vrátit čtyřicet rodin

Na Ukrajině žije asi 20 tisíc Čechů. Spolek volyňských Čechů v Žitomirské oblasti se v minulých dnech obrátil na české představitele s žádostí o pomoc pro asi čtyřicet rodin, které by se chtěly vrátit do vlasti.

Volyň je historická oblast na území dnešní Ukrajiny, která dříve patřila k Polsku i ruské říši. Češi se tam stěhovali od druhé poloviny 19. století.

Část krajanů se vrátila do vlasti po druhé světové válce, usazovali se především na území vysídlených Sudet. Ostatní, jimž se tehdy návrat z různých administrativních důvodů nezdařil, dostali novou šanci až po roce 1989. Do ČR se ve dvou vlnách vrátilo několik tisíc volyňských Čechů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy