Válka, jak ji neznáme. Spoušť fotoaparátu stiskli vojáci

Jan Gazdík Jan Gazdík
23. 4. 2015 15:22
Sedm desítek unikátních fotografií bude od pondělí 27. dubna k vidění na výstavě v Jiřském klášteře.
Syn pluku – desetitisíce válečných sirotků našly nový domov mezi vojáky Rudé armády.
Syn pluku – desetitisíce válečných sirotků našly nový domov mezi vojáky Rudé armády. | Foto: Fotografie ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha

Praha - Ten snímek z horského průsmyku na smrt znavených lidí a koní s těžkým nákladem upoutá na první pohled. Divák vnímá málo vídané utrpení, vyčerpání a snad i strach... ale také nezměrné odhodlání. Autor fotografie neznámý. Spoušť svého fotoaparátu stiskl někdy na podzim 1944 v Dukelském průsmyku, kudy se vojáci 1. Československého armádního sboru zoufale pokoušeli probojovat do nacisty okupované vlasti.

Vojáky přitom fotografovali jen "obyčejní" přepravci zásob a střeliva do předních bojových linií v blízkosti horských hřebenů. Tam nahoře, v prořídlých jednotkách útočících Čechoslováků, se nedostávalo všeho - zejména munice. O potravinách a suchém oblečení ani nemluvě.

Pokud by fotografie skupinky vyčerpaných Čechoslováků byla dnes zařazena do prestižní mezinárodní soutěže o nejlepší reportážní snímek World Press Photo, jistě by nezůstala bez povšimnutí. Tenhle a desítky jemu podobných snímků budou od pondělí 27. dubna k vidění na unikátní výstavě v Jiřském klášteře. 

Nové pohledy do známých tváří

Neméně působivá je i další ze 70 fotografií, na nichž je zachycena sedm let trvající druhá světová válka. Například sugestivní portrét velitele 312. československé stíhací perutě Královského vojenského letectva (RAF) Aloise Vašátka, jednoho z nejúspěšnějších stíhacích pilotů.

Anebo záběr na holící se "tobruckou krysu" (jak si říkali vojáci bojující u severoafrického Tobruku), napůl zalezlou ve své pouštní díře.

Autoři většinou zcela neznámých snímků jsou Čechoslováci - řadoví vojáci. Pouze několik fotografů se historikům podařilo identifikovat: kapitána Otakara Jaroše (padl u ukrajinského Sokolova), Bohumila Vrbíčka (dentista zvláštní londýnské skupiny D) a Otakara Neckáře (tankistu 1. čs. obrněné brigády ve Velké Británii).

Na podzim 1944 se k nepřátelům československých vojáků v Karpatech přidalo i počasí.
Na podzim 1944 se k nepřátelům československých vojáků v Karpatech přidalo i počasí. | Foto: Fotografie ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha

Překvapí i snímek parašutisty Viliama Gerika, z něhož se stal - po vysazení, marné snaze kontaktovat české odbojáře a totálním fyzickém i psychickém vyčerpání - konfident gestapa. "Na Gerikově londýnské fotografii vyzařuje ovšem z parašutisty ještě velké odhodlání," komentuje snímek ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

Sugestivní návrat do minulosti

Právě jeho ústav výstavu společně se Správou Pražského hradu připravil. Pokud nějaká expozice vtahuje diváka do doby, ve které snímky vznikly, pak to podle Knížka přesně tahle.

"Až na několik výjimek, jako je Alois Vašátko, Jiří Osolsobě (pilot 311. bombardovací perutě RAF) či František Fajtl (velitel 313. stíhací perutě RAF), jsou na vystavených snímcích neznámí lidé. Tihle 'neznámí' však po okupaci Československa nacistickými vojsky nemohli jinak než odejít bojovat proti okupantům do Francie, Velké Británie, severní Afriky či Sovětského svazu. Přitom mohli vést více či méně 'poklidný' život v protektorátu," polemizuje o motivech fotografujících i fotografovaných Michal Burian z Vojenského historického ústavu.

Při nedávném pobytu v Haifě Burian navštívil britský vojenský hřbitov, kde ho upoutalo několik náhrobků se jmény Čechoslováků.

"Byli to dvacetiletí kluci, a přesto jim stálo za to jít bojovat proti nacistům někam do pouště, kde zahynuli. A jim podobných byly na straně Čechoslováků desetitisíce," vyvrací Burian klišé, že Češi za svobodu a demokracii nikdy nebojovali a vždy se jen přihrbili před silnějšími.

Po porážce Polska vedla poslední cesta z protektorátu do odboje přes země jihovýchodní Evropy.
Po porážce Polska vedla poslední cesta z protektorátu do odboje přes země jihovýchodní Evropy. | Foto: Fotografie ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha

Na historika nejvíce zapůsobila série snímků Čechoslováků "na útěku" - ať již z Polska, Francie, či Turecka. "Pravda, byli sice momentálně na útěku, ale jen proto, aby mohli bojovat. Ti, co opravdu utíkají, nejsou plni nadšení a odhodlání jako tihle na fotografiích," vysvětluje Burian.

Válečné snímky bez bojů

Působivost výstavy 70 fotografií uspořádané k 70. výročí porážky nacismu spočívá i v tom, že se na žádné z nich nebojuje.

Ukazuje, že vojáci se i v tak hrozné době, jako bylo jejich nasazení na frontách druhé světové války, ženili, stavěli si kaple a modlili se v nich, malovali na tanky Cromwell názvy vyvražděných českých vesnic Lidic či Ležáků, pečovali o svou hygienu, odpočívali anebo pohřbívali padlé kamarády.

Že nešlo jen o muže a ženy, dokazuje snímek "syna pluku" - chlapce v uniformě rudoarmějce s německým samopalem na rameni.

Výkony československých stíhačů v bitvě o Francii budily zaslouženou pozornost, na snímku nejúspěšnější z nich – kapitán Alois Vašátko po příjezdu do Velké Británie.
Výkony československých stíhačů v bitvě o Francii budily zaslouženou pozornost, na snímku nejúspěšnější z nich – kapitán Alois Vašátko po příjezdu do Velké Británie. | Foto: Fotografie ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha

Mimořádnost expozice umocňují dobové palné či chladné zbraně a druhoválečné řády a vyznamenání. Ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů pak vznikl katalog, který je už teď odborníky považován za velmi cenné bohemikum.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 48 minutami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy