Válka, jak ji neznáme. Spoušť fotoaparátu stiskli vojáci

Jan Gazdík Jan Gazdík
23. 4. 2015 15:22
Sedm desítek unikátních fotografií bude od pondělí 27. dubna k vidění na výstavě v Jiřském klášteře.
Syn pluku – desetitisíce válečných sirotků našly nový domov mezi vojáky Rudé armády.
Syn pluku – desetitisíce válečných sirotků našly nový domov mezi vojáky Rudé armády. | Foto: Fotografie ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha

Praha - Ten snímek z horského průsmyku na smrt znavených lidí a koní s těžkým nákladem upoutá na první pohled. Divák vnímá málo vídané utrpení, vyčerpání a snad i strach... ale také nezměrné odhodlání. Autor fotografie neznámý. Spoušť svého fotoaparátu stiskl někdy na podzim 1944 v Dukelském průsmyku, kudy se vojáci 1. Československého armádního sboru zoufale pokoušeli probojovat do nacisty okupované vlasti.

Vojáky přitom fotografovali jen "obyčejní" přepravci zásob a střeliva do předních bojových linií v blízkosti horských hřebenů. Tam nahoře, v prořídlých jednotkách útočících Čechoslováků, se nedostávalo všeho - zejména munice. O potravinách a suchém oblečení ani nemluvě.

Pokud by fotografie skupinky vyčerpaných Čechoslováků byla dnes zařazena do prestižní mezinárodní soutěže o nejlepší reportážní snímek World Press Photo, jistě by nezůstala bez povšimnutí. Tenhle a desítky jemu podobných snímků budou od pondělí 27. dubna k vidění na unikátní výstavě v Jiřském klášteře. 

Nové pohledy do známých tváří

Neméně působivá je i další ze 70 fotografií, na nichž je zachycena sedm let trvající druhá světová válka. Například sugestivní portrét velitele 312. československé stíhací perutě Královského vojenského letectva (RAF) Aloise Vašátka, jednoho z nejúspěšnějších stíhacích pilotů.

Anebo záběr na holící se "tobruckou krysu" (jak si říkali vojáci bojující u severoafrického Tobruku), napůl zalezlou ve své pouštní díře.

Autoři většinou zcela neznámých snímků jsou Čechoslováci - řadoví vojáci. Pouze několik fotografů se historikům podařilo identifikovat: kapitána Otakara Jaroše (padl u ukrajinského Sokolova), Bohumila Vrbíčka (dentista zvláštní londýnské skupiny D) a Otakara Neckáře (tankistu 1. čs. obrněné brigády ve Velké Británii).

Na podzim 1944 se k nepřátelům československých vojáků v Karpatech přidalo i počasí.
Na podzim 1944 se k nepřátelům československých vojáků v Karpatech přidalo i počasí. | Foto: Fotografie ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha

Překvapí i snímek parašutisty Viliama Gerika, z něhož se stal - po vysazení, marné snaze kontaktovat české odbojáře a totálním fyzickém i psychickém vyčerpání - konfident gestapa. "Na Gerikově londýnské fotografii vyzařuje ovšem z parašutisty ještě velké odhodlání," komentuje snímek ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

Sugestivní návrat do minulosti

Právě jeho ústav výstavu společně se Správou Pražského hradu připravil. Pokud nějaká expozice vtahuje diváka do doby, ve které snímky vznikly, pak to podle Knížka přesně tahle.

"Až na několik výjimek, jako je Alois Vašátko, Jiří Osolsobě (pilot 311. bombardovací perutě RAF) či František Fajtl (velitel 313. stíhací perutě RAF), jsou na vystavených snímcích neznámí lidé. Tihle 'neznámí' však po okupaci Československa nacistickými vojsky nemohli jinak než odejít bojovat proti okupantům do Francie, Velké Británie, severní Afriky či Sovětského svazu. Přitom mohli vést více či méně 'poklidný' život v protektorátu," polemizuje o motivech fotografujících i fotografovaných Michal Burian z Vojenského historického ústavu.

Při nedávném pobytu v Haifě Burian navštívil britský vojenský hřbitov, kde ho upoutalo několik náhrobků se jmény Čechoslováků.

"Byli to dvacetiletí kluci, a přesto jim stálo za to jít bojovat proti nacistům někam do pouště, kde zahynuli. A jim podobných byly na straně Čechoslováků desetitisíce," vyvrací Burian klišé, že Češi za svobodu a demokracii nikdy nebojovali a vždy se jen přihrbili před silnějšími.

Po porážce Polska vedla poslední cesta z protektorátu do odboje přes země jihovýchodní Evropy.
Po porážce Polska vedla poslední cesta z protektorátu do odboje přes země jihovýchodní Evropy. | Foto: Fotografie ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha

Na historika nejvíce zapůsobila série snímků Čechoslováků "na útěku" - ať již z Polska, Francie, či Turecka. "Pravda, byli sice momentálně na útěku, ale jen proto, aby mohli bojovat. Ti, co opravdu utíkají, nejsou plni nadšení a odhodlání jako tihle na fotografiích," vysvětluje Burian.

Válečné snímky bez bojů

Působivost výstavy 70 fotografií uspořádané k 70. výročí porážky nacismu spočívá i v tom, že se na žádné z nich nebojuje.

Ukazuje, že vojáci se i v tak hrozné době, jako bylo jejich nasazení na frontách druhé světové války, ženili, stavěli si kaple a modlili se v nich, malovali na tanky Cromwell názvy vyvražděných českých vesnic Lidic či Ležáků, pečovali o svou hygienu, odpočívali anebo pohřbívali padlé kamarády.

Že nešlo jen o muže a ženy, dokazuje snímek "syna pluku" - chlapce v uniformě rudoarmějce s německým samopalem na rameni.

Výkony československých stíhačů v bitvě o Francii budily zaslouženou pozornost, na snímku nejúspěšnější z nich – kapitán Alois Vašátko po příjezdu do Velké Británie.
Výkony československých stíhačů v bitvě o Francii budily zaslouženou pozornost, na snímku nejúspěšnější z nich – kapitán Alois Vašátko po příjezdu do Velké Británie. | Foto: Fotografie ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha

Mimořádnost expozice umocňují dobové palné či chladné zbraně a druhoválečné řády a vyznamenání. Ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů pak vznikl katalog, který je už teď odborníky považován za velmi cenné bohemikum.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy