Češi proti imigrantům. V EU jsou tvrdší jen Lotyši a jižané

ČTK ČTK
19. 2. 2015 15:12
ČR patří mezi země, které nejvíc odmítají přistěhovalce. Vyplývá to z posledního výzkumu Eurobarometru, který zadává Evropská komise.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brusel - Češi odmítají přistěhovalectví ze zemí mimo Evropskou unii téměř nejvíce ze všech členských zemí. Vyplývá to z posledního výzkumu Eurobarometru, který zadává Evropská komise.

Negativnější postoj vůči imigraci ze zemí za hranicemi osmadvacítky už mají jen Lotyši (79 procent) a tři jihoevropské národy: Řekové, Italové a Kypřané (všichni 75 procent). Slováci se 74 procenty odmítavých reakcí zaujali stejnou příčku jako Češi. Čechům ale podle průzkumu téměř nejvíce vadí i občané přicházející z unijních zemí.

V průměru všech osmadvaceti členských zemí odmítá imigranty ze zemí mimo EU 57 procent lidí. Zatímco v Lotyšsku je proti 79 procent dotázaných, v tradičně tolerantním Švédsku se příchod cizinců nelíbí jen čtvrtině.

Výrazně proti jsou kromě zmiňovaných zemí také například Malta (73 procent), Estonsko (71 procent), Belgie či Maďarsko (obě 67 procent). V Německu, kde je v posledních měsících přistěhovalectví jedním z témat demonstrací hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu, odmítá imigranty ze zemí mimo EU 61 procent respondentů.

K tolerantnějším zemím patří kromě Švédska hlavně Rumunsko, Chorvatsko, Španělsko, Portugalsko, Polsko a Irsko. Ve všech těchto zemích by odmítli lidé přistěhovalce ze zemí mimo EU v méně než polovině případů.

Přistěhovalce z jiných členských států by ve své zemi nerado vidělo podle Eurobarometru v průměru jen 41 procent občanů osmadvacítky. I tady žebříčku vévodí s 63 procenty Lotyško, následované Českem a Kyprem s 58 procenty.

Slováci obsadili spolu s Brity s 52 procenty v žebříčku čtvrté místo. Kromě Itálie (56 procent) pak odmítá ve všech dalších členských zemí imigraci z EU už méně než polovina dotázaných. I v tomto průzkumu leží na poslední příčce s 16 procenty respondentů odmítajících imigraci evropských spoluobčanů Švédsko.

Společnou evropskou migrační politiku by si pak ale nepřálo v průměru jen 20 procent obyvatel Evropské unie. Jejími největšími odpůrci jsou Rakušané (36 procent) a Češi (33 procent), příznivce má naopak především v Litvě, kde ji odmítlo jen osm procent dotázaných.

 

Právě se děje

Další zprávy