Češi proti imigrantům. V EU jsou tvrdší jen Lotyši a jižané

ČTK ČTK
19. 2. 2015 15:12
ČR patří mezi země, které nejvíc odmítají přistěhovalce. Vyplývá to z posledního výzkumu Eurobarometru, který zadává Evropská komise.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brusel - Češi odmítají přistěhovalectví ze zemí mimo Evropskou unii téměř nejvíce ze všech členských zemí. Vyplývá to z posledního výzkumu Eurobarometru, který zadává Evropská komise.

Negativnější postoj vůči imigraci ze zemí za hranicemi osmadvacítky už mají jen Lotyši (79 procent) a tři jihoevropské národy: Řekové, Italové a Kypřané (všichni 75 procent). Slováci se 74 procenty odmítavých reakcí zaujali stejnou příčku jako Češi. Čechům ale podle průzkumu téměř nejvíce vadí i občané přicházející z unijních zemí.

V průměru všech osmadvaceti členských zemí odmítá imigranty ze zemí mimo EU 57 procent lidí. Zatímco v Lotyšsku je proti 79 procent dotázaných, v tradičně tolerantním Švédsku se příchod cizinců nelíbí jen čtvrtině.

Výrazně proti jsou kromě zmiňovaných zemí také například Malta (73 procent), Estonsko (71 procent), Belgie či Maďarsko (obě 67 procent). V Německu, kde je v posledních měsících přistěhovalectví jedním z témat demonstrací hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu, odmítá imigranty ze zemí mimo EU 61 procent respondentů.

K tolerantnějším zemím patří kromě Švédska hlavně Rumunsko, Chorvatsko, Španělsko, Portugalsko, Polsko a Irsko. Ve všech těchto zemích by odmítli lidé přistěhovalce ze zemí mimo EU v méně než polovině případů.

Přistěhovalce z jiných členských států by ve své zemi nerado vidělo podle Eurobarometru v průměru jen 41 procent občanů osmadvacítky. I tady žebříčku vévodí s 63 procenty Lotyško, následované Českem a Kyprem s 58 procenty.

Slováci obsadili spolu s Brity s 52 procenty v žebříčku čtvrté místo. Kromě Itálie (56 procent) pak odmítá ve všech dalších členských zemí imigraci z EU už méně než polovina dotázaných. I v tomto průzkumu leží na poslední příčce s 16 procenty respondentů odmítajících imigraci evropských spoluobčanů Švédsko.

Společnou evropskou migrační politiku by si pak ale nepřálo v průměru jen 20 procent obyvatel Evropské unie. Jejími největšími odpůrci jsou Rakušané (36 procent) a Češi (33 procent), příznivce má naopak především v Litvě, kde ji odmítlo jen osm procent dotázaných.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy