Rusko šíří propagandu a zakládá novou síť agentů, tvrdí BIS

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
4. 9. 2015 13:58
Nástroje propagandy, které u nás Rusko užívá, začínají u lidí, kteří jsou ideologicky manipulovaní a nevědomky podporují ruské úsilí, a končí u těch, kteří se zemí a jejími špiony vědomě spolupracují.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Ruská propaganda se v kontextu ukrajinské krize drží osvědčených postupů z dob Sovětského svazu a platí to i v České republice, kde prosazuje a chrání své zájmy. "Ruská vlivová opatření a propaganda se držely zejména konceptu osvědčeného již ze sovětských časů: utajování či zakrývání vlastních (ruských/sovětských) akcí a zdůrazňování či démonizace reakcí západních zemí," píše Bezpečnostní informační služba (BIS) ve výroční zprávě za rok 2014, kterou zveřejnila na svých stránkách.

Válka informací. Seriál

Ruská propaganda - ikona

Aktuálně.cz se v novém seriálu pokouší přiblížit fungování médií a roli propagandy v současném Rusku. A vysvětlit, proč na ni Rusové tolik slyší.

Stalin byl dobrý manažer, Kyjev je zlo. Jak Rusy ovládly lži. Rozhovor s Galinou Timčenko

Slova, která zabíjí. Ruská státní média jsou vojenská zbraň. Rozhovor s Josefem Pazderkou

Kreml se od okupace 1968 nezměnil. Exkluzivní rozhovor s předním ruským novinářem Jevgenijem Kiseljovem.

Je děsivé nesmět věřit tomu, co vidíte. Rozhovor Aktuálně.cz s generálním ředitelem tiskové agentury Interfax-Ukrajina Oleksandrem Martynenkem.

BIS kromě toho varuje, že si Rusko buduje novou Kominternu - tedy celosvětovou síť agentů, která fungovala ve 20. století. Díky ní prosazoval Sovětský svaz své zájmy za hranicemi Ruska.

"Kominterna se stala nástrojem prosazování sovětské moci a zájmů za hranicemi Ruska cestou řízení zahraničních komunistických stran, propagandy, utajeného financování zahraničních komunistických stran a zejména sloužila jako významná a úspěšná špionážní platforma," vysvětluje BIS.

Jak se podsouvají názory?

Nástroje propagandy, které u nás Rusko používá, začínají u lidí, kteří jsou ideologicky manipulovaní a nevědomky podporují ruské úsilí, a končí u těch, kteří s Rusy a jejich špióny vědomě spolupracují.

BIS také popisuje, jak takové manipulování probíhá. Zásadní vliv mají české na východ orientované organizace a internetové stránky, které proruské názory a argumenty přetlumočí a po svém je předají dále. Člověk má pak pocit, že mu daný názor nepředal nikdo pod vlivem ruské ideologie, ale získal jej od českého občana, který je o svých úsudcích přesvědčený.

"České publikum, resp. jeho část, se tak na jedné straně dokáže vzbouřit proti pomníku sovětským okupantům - internacionalistům z roku 1968, avšak na druhé straně bude obhajovat ruské okupanty Krymu a ruské internacionalisty na východní Ukrajině," píše se ve zprávě.

Ruskojazyčná propaganda a propaganda, kterou šíří ruští občané, na Čechy nemá podle zprávy příliš velký vliv.

BIS pravidelně upozorňuje na ruské špióny v České republice. Těch je na našem území podle informační služby značný počet – množství však neupřesnila. Špiony navíc začalo zajímat, jaká je česká účast na mezinárodních vědeckotechnických projektech.

Zajímá je i to, jaký máme přístup k penězům z grantů. K získávání těchto informací údajně používají české prostředníky. Ruská strana prý usiluje i o konkurenční výhodu a o to, aby Česko a Evropská unie její aktivity financovaly.

Kromě vědy sledují ruští špioni i energetiku. "Rusko nepovažuje boj o českou jadernou energetiku za ztracený," píše BIS. Zájem ruské moci prý trvá "v méně nápadných formách". Tradičně se zajímají o jaderné elektrárny Temelín a Dukovany a dodávky jaderného paliva.

Kybernetické útoky

BIS také odhalila v polovině loňského roku nové kybernetické hrozby. "Sestávala z cílených elektronických útoků využívajících zatím přesně nezjištěnou zranitelnost systémů a je řízena sítí řídicích a kontrolních serverů po celém světě," uvádí.

Zatím však BIS neví, jak přesně se škodlivý kód šíří. Oběti této rozsáhlé špionážní kampaně se však podle informací bezpečnostní agentury nacházejí po celém světě – v Evropě, USA, na Středním východě, v Africe i Asii.

BIS podle dlouhého trvání této kybernetické kampaně a také kvůli sofistikovanosti a technologické úrovni usuzuje, že jde o kampaň, kterou vedou bezpečnostní složky jiného státu.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy