Češi jsou podle výzkumu OECD nadprůměrní v matematice

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 8. 10. 2013 13:51
V čtenářské a počítačové gramotnosti pak podávají dospělí Češi průměrné výsledky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila první výsledky výzkumu vědomostí a dovedností dospělých.

Matematické dovednosti dospělých Čechů jsou ve srovnání s jinými zeměmi OECD nadprůměrné, čtenářská a počítačová gramotnost je ale průměrná. Ukázalo se ale, že jen velmi nízké znalosti čtení, psaní a počítání má v průměru každý pátý občan Evropské unie.

Vyplývá to z zveřejněného průzkumu provedeného v letech 2011 a 2012 ve 24 zemích OECD. Nejlépe v testech dopadly skandinávské země.

Vzdělanost v Česku neklesá

V numerické gramotnosti skončila Česká republika na devátém místě, což ji zařadilo nad průměr zemí OECD. Srovnatelně je na tom třeba Rakousko nebo Slovensko.

Ve čtenářské gramotnosti skončili Češi taktéž na deváté příčce. V porovnání s podobným testování před 15 lety se čtenářské dovednosti Čechů téměř nezměnily.

"Výsledky nepodporují hypotézu o poklesu vzdělanosti české populace," dodal Fryč.

Relativně nejhorší byly výsledky v dovednostech nazvaných řešení problémů v prostředí informačních technologií. Češi byli na 13. místě, což je stále ještě průměr.

Do testování se zapojili lidé ve věku 16 až 65 let. "Výzkum PIAAC zároveň potvrdil relativně silnou a rostoucí závislost vědomostí českých dospělých na jejich rodinném zázemí," upozornil náměstek ministra školství Jindřich Fryč.

Kvůli tomu se podle něho musí školství ještě více zaměřit na nastavení rovných podmínek ve vzdělávání pro všechny skupiny žáků včetně znevýhodněných.

Ve většině zemí včetně Česka dosahovali nejlepších výsledků lidé ve věku 25 až 34 let, nejhůř na tom byli naopak lidé starší 55 let. Muži měli o něco lepší výsledky než ženy.

Velmi výrazný byl tento generační rozdíl například v Belgii, Španělsku, Francii a Finsku. V porovnání se seniory z ostatních zemí byli ale Češi nadprůměrní.

Podle Jany Strakové, která výzkum v Česku organizovala, jsou dobrou zprávou také slušné výsledky mladých Čechů ve věku 16 až 24 let. Dřívější průzkum PISA totiž ukazoval na zhoršování znalostí právě u mladých lidí.

"Potom je samozřejmě trošku zarážející ten pokles výsledků v té střední kohortě, to znamená 35 až 45 nebo až 50 let, kde ty naše výsledky jsou v tom mezinárodním srovnání jaksi podprůměrné," uvedla Straková.

Nejhůře je na tom Španělsko a Itálie

Vysvětluje to porevolučním "chaosem" ve vzdělávání, stejně jako nevyužitými schopnostmi žen, které se snaží sladit práci a rodinu.

V průzkumu nejhůře dopadly Španělsko a Itálie, ani Francie si nevedla nejlépe. Uspělo naopak Japonsko následované Finskem. Jen velmi nízké znalosti čtení, psaní a počítání má však v průměru každý pátý občan EU.

Toto číslo je přitom vyšší u nezaměstnaných lidí. Je navíc pravděpodobné, že se jejich postavení nezlepší, protože právě oni se vzdělávají málo či vůbec. Čtvrtině dospělých občanů unie také chybí znalosti práce s výpočetní a komunikační technikou, které jsou v současné společnosti pro uplatnění na pracovním trhu velmi důležité.

Průzkum ukázal, že existují obrovské rozdíly mezi jednotlivými zeměmi v dovednostech získaných v rámci formálního vzdělávání.

Lidé, kteří nedávno předčasně opustili školu po dosažení středoškolského vzdělání, mají v některých zemích EU podobné nebo lepší dovednosti než absolventi vysokých škol v jiných státech.

Například znalosti čtení, psaní a počítání absolventů středních škol v Nizozemsku a ve Finsku jsou podobné či lepší než výsledky vysokoškoláků z Irska, Španělska, Itálie, Kypru či Velké Británie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Češi už požádali o příspěvek 5000 korun zhruba pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy