Češi a Poláci mají novou dohodu o vodním hospodaření

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 4. 2015 14:46
Dohodu podepsali ministři životního prostředí obou zemí v rámci česko-polských mezivládních konzultací v Praze.
Ewa Kopaczová a Bohuslav Sobotka
Ewa Kopaczová a Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK

Praha - Česko a Polsko podepsaly dohodu o spolupráci v oblasti vodního hospodářství podél hranic.

Při příležitosti česko-polských mezivládních konzultací v Praze ji stvrdili ministři životního prostředí obou zemí Richard Brabec a Maciej Grabowski, podle něhož dohoda zrychlí společnou reakci při povodních nebo znečištění vodních toků.

Ministři jednali také o výkupu kovů či ochraně ovzduší v Moravskoslezském kraji a polském Slezsku.

Spolupráce v energetice a dopravě

Kromě problematiky životního prostředí se účastníci třetích česko-polských mezivládních konzultací věnovali spolupráci obou zemí v energetice a dopravě.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) chtějí obě země během roku 2016 předložit v Bruselu společnou žádost o financování budoucího propojení české rychlostní silnice R11 s polskou S3.

"Pro to, abychom se mohli ucházet o prostředky z evropského nástroje na propojení, to znamená z fondu CEF, je důležité, abychom podali společnou žádost během roku 2016," uvedl Sobotka.

Polská premiérka Ewa Kopaczová nicméně zdůraznila, že by obě strany měly na svých úsecích intenzivně pracovat už před podáním společné žádosti.

Dohoda nahrazuje dosud platnou úmluvu o vodním hospodářství na hraničních vodách mezi Československem a Polskem z roku 1958. Nová smlouva více zohledňuje ochranu vod před znečištěním, ochranu jakosti a množství vod a ochranu před povodněmi.

Dohoda také zřizuje Česko-polskou komisi pro hraniční vody.

"Podle té nové úmluvy bude významným způsobem řešena velmi rychlá reakce obou stran v případě ohrožení kvality povrchových i podzemních vod na hraničních tocích a aktivní spolupráce v případě výstavby protipovodňových opatření nebo reakce v případě nedostatku vody," přiblížil dohodu novinářům Brabec.

Otázka výkupu kovů

S polským kolegou se český ministr životního prostředí domluvil také na spolupráci v otázce výkupu kovů, který Polsko na rozdíl od Česka zatím nemá regulovaný. V Polsku prý tento výkup neprovázejí kriminální aktivity, kdyby ale Varšava zaznamenala zvýšený vývoz kovového šrotu do země, začala by podle dohody konat česká celní správa.

Grabowski podle Brabce také projevil zájem o české kotlíkové dotace na výměnu starých kotlů. V Polsku funguje podobný, ale méně ambiciózní projekt a podle Grabowského by se Poláci mohli českým inspirovat. ČR plánuje dát z evropských peněz devět miliard korun na výměnu až 80 tisíc neekologických kotlů.

Česko a Polsko  podepsaly také memorandum o spolupráci v oblasti zemního plynu s cílem propojit plynárenské sítě obou zemí v rámci projektu Stork II.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy