Polsko chce za pád letadla s prezidentem stíhat Rusy

ČTK ČTK
27. 3. 2015 19:30
Na leteckém neštěstí ve Smolensku, při němž před pěti lety zahynul i polský prezident Lech Kaczynski, nesou podle Varšavy vinu i dva ruští dispečeři.
Od tragédie ve Smolensku uplyne zanedlouho pět let.
Od tragédie ve Smolensku uplyne zanedlouho pět let. | Foto: vesti.ru

Varšava - Polské úřady se rozhodly obvinit z podílu na katastrofě polského vládního letounu, při níž v dubnu 2010 u Smolenska zahynulo 96 lidí včetně prezidenta Lecha Kaczyńského, také dva ruské letecké dispečery z místního letiště. Oznámil to v pátek ve Varšavě vojenský prokurátor Ireneusz Szelag.

Tento krok podle agentury Reuters nejspíš dále poškodí polsko-ruské vztahy, které jsou beztak pošramocené kvůli ukrajinské krizi.

Varšava podle prokurátora připravila žádost ruské straně o právní pomoc při vznesení obvinění a při výslechu podezřelých dispečerů.

Trosky mají stále Rusové

Rusům - jeden má podle prokuratury nést přímou odpovědnost za havárii, druhý nepřímou - by hypoteticky mohlo v případě odsouzení hrozit až osm let vězení. Ale Rusko své občany do ciziny nevydává.

Ruští vyšetřovatelé už polská podezření odmítli. "Během dosavadního vyšetřování nebyla v počínání řízení letového provozu odhalena žádná pochybení," řekl mluvčí Vyšetřovacího výboru Vladimir Markin.

Dispečeři na smolenském letišti podle něj postupovali podle ruských i mezinárodních pravidel, o čemž svědčí i záznamy hovorů mezi letadlem a letištní věží. Posádka letadla však všechna varování před přistáním ignorovala.

Rusové: za vše mohou Poláci

Rusko již dříve uzavřelo své vyšetřování smolenské havárie s tím, že veškerou odpovědnost za katastrofu nesou polští piloti, respektive jejich nadřízení. Rusko také dosud Polsku nevrátilo trosky letounu.

Polské vyšetřování katastrofy nadále trvá, naposledy bylo prodlouženo do října. Prokuratura v pátek představila dvousetstránkovou expertní zprávu o katastrofě jako výsledek dosavadního pětiletého vyšetřování.

Za příčinu katastrofy experti označili nesprávné počínání posádky, která s letounem nejprve klesla příliš nízko za obtížných povětrnostních podmínek - letiště bylo zahaleno mlhou - a přes signál varující před nebezpečným přiblížením k terénu se včas nerozhodla pro přerušení přistávacího manévru a nový oblet letiště.

Plukovník Szelag také upozornil na skutečnost, že posádka - s výjimkou palubního technika - neměla platné oprávnění k letu s daným typem letadla, jímž byl Tupolev Tu-154M.

Vládní letoun přepravoval Kaczyńského s manželkou a dalšími členy polské elity do Smolenska. Polská delegace se měla v nedaleké Katyni účastnit slavnosti k uctění památky tisíců zajatých polských důstojníků, které za druhé světové války postřílela sovětská tajná policie jako potenciální odpůrce nastolení komunistických pořádků v Polsku.

V Polsku je mezi přívrženci opozice, vedenými Kaczyńského bratrem Jaroslawem, rozšířeno přesvědčení o rusko-polském smolenském spiknutí, které připravilo prezidenta o život.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si v Egyptě vyžádala srážka autobusu s kamionem

Nejméně dvacet lidí přišlo o život a další tři byli zraněni při úterní srážce autobusu s kamionem v jižním Egyptě. Informovala o tom dnes agentura AP. Nehoda se stala v provincii Asijút asi 320 kilometrů jižně od Káhiry. Autobus, který jel z hlavního města, se převrátil při předjíždění kamionu. Následně do něj kamion narazil a obě vozidla vzplanula, uvedla AP s odvoláním na guvernéra.

Při dopravních nehodách v Egyptě každý rok umírají tisíce lidí. Havárie jsou většinou způsobeny překračováním povolené rychlosti, špatnými silnicemi nebo nedostatečným prosazováním bezpečnosti v dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Utah v NBA přehrál Oklahoma City, které nepomohlo ani 42 bodů Dorta

Basketbalisté Utahu si upevnili pozici lídra NBA, když zdolali 106:96 Oklahoma City a připsali si sedmou výhru z posledních deseti utkání. Chorvat Bojan Bogdanovič přispěl k vítězství 23 body a Donovan Mitchell 22 body. Thunder nestačilo 42 bodů Luguentze Dorta, který zaznamenal nejlepší střelecký výkon v kariéře i díky sedmi trojkám. Los Angeles Clippers pomohl k výhře 126:115 v Indianě 36 body Paul George.

Výsledky NBA:

Charlotte - LA Lakers 93:101, Indiana - LA Clippers 115:126, Phoenix - Miami 106:86, Portland - Boston 115:116, Toronto - Atlanta 103:108, Utah - Oklahoma City 106:96.

Další zprávy