Celníci: Alkohol ze Zlínska byl dědictvím metanolové kauzy

ČTK ČTK
11. 9. 2014 11:06
Celníci objevili 600 lahví absinthu s třetinovým obsahem metanolu a také přes dvacet tisíc litrů nezdaněných lihovin.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Celníci při nedávné kontrole v průmyslovém areálu v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku objevili kromě 500 láhví absinthu s téměř třetinovým obsahem metanolu také 21 500 litrů nezdaněných lihovin. Únik na spotřební dani byl vyčíslen na dva miliony korun.

Láhve absinthu podle kontroly v celní laboratoři měly obsah metanolu, který mohl ohrozit životy lidí. U slabších jedinců by k úmrtí mohlo stačit vypití dvou "panáků".

Metanol je stále v oběhu

Celníci nedávno jeli do průmyslového areálu dvakrát. Při první akci našli 1300 litrů zabalených lihovin, které neměly doklady o původu a zdanění. Lihoviny byly zajištěny a mezi nimi byl odhalen i jedovatý absinth s etiketou společnosti Vapa Drink.

"Nejde o nový případ, ale o jakési dědictví metanolové kauzy," uvedl zástupce generálního ředitele celníků David Chovanec.

Podle Chovance nejspíš nebyl alkohol určen k dodání na trh. "Pravděpodobně dva velké panáky by způsobily vážné poškození zdraví a u slabších jedinců i smrt. Ta směs je velmi podobná směsím, které tady byly před dvěma lety a prokazatelně zabíjely," řekl Jiří Mazač z celní chemické laboratoře, která dělá rozbory podezřelého alkoholu.

Lidé by si i přesto měli dávat pozor při nákupu alkoholu a podezřelé věci celníkům hlásit, upozornil Chovanec. Ve skladech nebo mezi lidmi totiž může být stále kolem 2000 litrů jedovatého alkoholu.

Jednatel firmy Viktor Koláček je jedním z nepravomocně odsouzených v hlavní části metanolové kauzy, která si vyžádala pět desítek obětí. Soud poslal v květnu Koláčka na 21 let vězení. Muž, jehož vzal soud hned do vazby, se odvolal.

Na místě byl i nezdaněný alkohol

Při druhé akci celníci odhalili 21 500 litrů lihovin, které nebyly v daňovém skladu a nebylo prokázáno ani jejich zdanění nebo původ. Z těchto lihovin byly odebrány vzorky a prozatímní orientační zkoušky neodhalily přítomnost nadlimitního množství metanolu.

"Jedná se pouze o nezdaněný alkohol, i když v obrovském množství," podotkl Chovanec. V obou případech pokračují další vyšetřování a daňové řízení.

Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba hlavním aktérům kladla za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Soud potrestal všech deset obžalovaných vysokými tresty včetně doživotí. Kauzy dalších distributorů řeší soudy po celé zemi.

 

Právě se děje

Další zprávy