Celníci: Alkohol ze Zlínska byl dědictvím metanolové kauzy

ČTK ČTK
11. 9. 2014 11:06
Celníci objevili 600 lahví absinthu s třetinovým obsahem metanolu a také přes dvacet tisíc litrů nezdaněných lihovin.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Celníci při nedávné kontrole v průmyslovém areálu v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku objevili kromě 500 láhví absinthu s téměř třetinovým obsahem metanolu také 21 500 litrů nezdaněných lihovin. Únik na spotřební dani byl vyčíslen na dva miliony korun.

Láhve absinthu podle kontroly v celní laboratoři měly obsah metanolu, který mohl ohrozit životy lidí. U slabších jedinců by k úmrtí mohlo stačit vypití dvou "panáků".

Metanol je stále v oběhu

Celníci nedávno jeli do průmyslového areálu dvakrát. Při první akci našli 1300 litrů zabalených lihovin, které neměly doklady o původu a zdanění. Lihoviny byly zajištěny a mezi nimi byl odhalen i jedovatý absinth s etiketou společnosti Vapa Drink.

"Nejde o nový případ, ale o jakési dědictví metanolové kauzy," uvedl zástupce generálního ředitele celníků David Chovanec.

Podle Chovance nejspíš nebyl alkohol určen k dodání na trh. "Pravděpodobně dva velké panáky by způsobily vážné poškození zdraví a u slabších jedinců i smrt. Ta směs je velmi podobná směsím, které tady byly před dvěma lety a prokazatelně zabíjely," řekl Jiří Mazač z celní chemické laboratoře, která dělá rozbory podezřelého alkoholu.

Lidé by si i přesto měli dávat pozor při nákupu alkoholu a podezřelé věci celníkům hlásit, upozornil Chovanec. Ve skladech nebo mezi lidmi totiž může být stále kolem 2000 litrů jedovatého alkoholu.

Jednatel firmy Viktor Koláček je jedním z nepravomocně odsouzených v hlavní části metanolové kauzy, která si vyžádala pět desítek obětí. Soud poslal v květnu Koláčka na 21 let vězení. Muž, jehož vzal soud hned do vazby, se odvolal.

Na místě byl i nezdaněný alkohol

Při druhé akci celníci odhalili 21 500 litrů lihovin, které nebyly v daňovém skladu a nebylo prokázáno ani jejich zdanění nebo původ. Z těchto lihovin byly odebrány vzorky a prozatímní orientační zkoušky neodhalily přítomnost nadlimitního množství metanolu.

"Jedná se pouze o nezdaněný alkohol, i když v obrovském množství," podotkl Chovanec. V obou případech pokračují další vyšetřování a daňové řízení.

Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba hlavním aktérům kladla za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Soud potrestal všech deset obžalovaných vysokými tresty včetně doživotí. Kauzy dalších distributorů řeší soudy po celé zemi.

 

Právě se děje

před 3 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrvoství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája" si v prosinci zahraje na mistrovství světa.  kvalifikaci vyřadil postupně tři soupeře a n elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy