Celníci: Alkohol ze Zlínska byl dědictvím metanolové kauzy

ČTK ČTK
11. 9. 2014 11:06
Celníci objevili 600 lahví absinthu s třetinovým obsahem metanolu a také přes dvacet tisíc litrů nezdaněných lihovin.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Celníci při nedávné kontrole v průmyslovém areálu v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku objevili kromě 500 láhví absinthu s téměř třetinovým obsahem metanolu také 21 500 litrů nezdaněných lihovin. Únik na spotřební dani byl vyčíslen na dva miliony korun.

Láhve absinthu podle kontroly v celní laboratoři měly obsah metanolu, který mohl ohrozit životy lidí. U slabších jedinců by k úmrtí mohlo stačit vypití dvou "panáků".

Metanol je stále v oběhu

Celníci nedávno jeli do průmyslového areálu dvakrát. Při první akci našli 1300 litrů zabalených lihovin, které neměly doklady o původu a zdanění. Lihoviny byly zajištěny a mezi nimi byl odhalen i jedovatý absinth s etiketou společnosti Vapa Drink.

"Nejde o nový případ, ale o jakési dědictví metanolové kauzy," uvedl zástupce generálního ředitele celníků David Chovanec.

Podle Chovance nejspíš nebyl alkohol určen k dodání na trh. "Pravděpodobně dva velké panáky by způsobily vážné poškození zdraví a u slabších jedinců i smrt. Ta směs je velmi podobná směsím, které tady byly před dvěma lety a prokazatelně zabíjely," řekl Jiří Mazač z celní chemické laboratoře, která dělá rozbory podezřelého alkoholu.

Lidé by si i přesto měli dávat pozor při nákupu alkoholu a podezřelé věci celníkům hlásit, upozornil Chovanec. Ve skladech nebo mezi lidmi totiž může být stále kolem 2000 litrů jedovatého alkoholu.

Jednatel firmy Viktor Koláček je jedním z nepravomocně odsouzených v hlavní části metanolové kauzy, která si vyžádala pět desítek obětí. Soud poslal v květnu Koláčka na 21 let vězení. Muž, jehož vzal soud hned do vazby, se odvolal.

Na místě byl i nezdaněný alkohol

Při druhé akci celníci odhalili 21 500 litrů lihovin, které nebyly v daňovém skladu a nebylo prokázáno ani jejich zdanění nebo původ. Z těchto lihovin byly odebrány vzorky a prozatímní orientační zkoušky neodhalily přítomnost nadlimitního množství metanolu.

"Jedná se pouze o nezdaněný alkohol, i když v obrovském množství," podotkl Chovanec. V obou případech pokračují další vyšetřování a daňové řízení.

Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba hlavním aktérům kladla za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Soud potrestal všech deset obžalovaných vysokými tresty včetně doživotí. Kauzy dalších distributorů řeší soudy po celé zemi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy