Praha - Ačkoliv jaro podle kalendáře trvá bezmála tři neděle, klesaly v pondělí nad ránem teploty hluboko pod bod mrazu. Na několika místech padly rekordy dne.
Na Jizerce klesla rtuť teploměru k -20 °C, Desná-Souš hlásila v minimech -13,5 °C, Bedřichov -14 °C, Harrachov -11,5 °C a Luční bouda -12,5 °C. V 6 hodin ráno bylo např. v Praze-Ruzyni -4,7 °C, v Peci pod Sněžkou -9,2 °C, v Karlových Varech -5,9 °C, v Chebu -5, 7 °C, v Liberci -5,3 °C, v Ostravě -5,9 °C a v Českých Budějovicích -3,8 °C.
Na Horské Kvildě bylo -19,1 °C. Padl rekord starý 16 let. Ve Vimperku bylo -9,6, v Lenoře -9,9 °C.
Olomoucký kraj: Padl 11 let starý rekord
V Jeseníku v pondělí padl 11 let starý teplotní rekord. Meteorologové tam naměřili -9,7 °C, dosavadní nejnižší teplota byla o tři stupně vyšší. Mrazivo bylo i na ostatních místech v Olomouckém kraji, rekordy však už jinde nepadaly. Nejblíže k tomu měl však Přerov, tam byl rozdíl naměřené teploty od dosavadního rekordu tři desetiny stupně.
Pondělní mrazivé teploty konkurovaly na všech místech Olomouckého kraje teplotním rekordům z roku 2002. "V Olomouckém kraji padl v pondělí teplotní rekord pouze v Jeseníku, naměřili jsme tam o tři stupně nižší teplotu než v roce 2002," uvedla Tatiana Čaňová z ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.
Rekord teploty atakovaly také v Přerově, tam meteorologové naměřili -6,3 °C, dosavadní nejnižší teplota pro tento den je -6,6 °C.
Na ostatních místech kraje bylo o něco tepleji. V Šumperku ukázaly teploměry na měřící stanici -4,7 °C, dosavadní rekord je -5,6 °C. V Bělotíně na Přerovsku bylo minus čtyři stupně, v roce 2002 to bylo -6,1 °C. Nejtepleji bylo lidem v Olomouci, tam v pondělí ráno klesly teploty pouze 3,2 stupně pod nulu.
Moravskoslezský kraj: Větší zima tam byla v roce 1956
Ve Vítkově na Opavsku, kde je měřicí stanice v provozu od roku 1920, bylo v pondělí naměřeno minus 6,6 stupně Celsia. Padl tam tak rekord starý 57 let z roku 1956, kdy stanice naměřila minus 5,9 stupně Celsia. Podobná situace byla také ve Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku, kde bylo naměřeno minus 9,7 stupně Celsia. Na stanici, která měří od roku 1955, dosud platil rekord z roku 2002, kdy tam bylo minus 6,9 stupně Celsia.
Rekord byl překonán i v Lučině na Frýdecko-Místecku, kde je stanice v provozu od roku 1959. Dnes naměřila minus sedm stupňů Celsia, dosavadní rekord z roku 2002 měl hodnotu minus 4,9 stupně Celsia.
Podobná byla situace i na dalších stanicích v kraji. V Mošnově na Novojičínsku bylo naměřeno minus 6,1 stupně Celsia, rekord byl z roku 1997 - minus 5,4 stupně Celsia. Tabulky rekordů dnešní den přepsal i v Ostravě-Porubě, i když jen těsně. Rtuť teploměru klesla na minus 4,9 stupně Celsia, v roce 2002 tam o 0,1 stupně tepleji.
Podobná situace byla i v Bílé na Frýdecko-Místecku, kde rekord minus 7,2 stupně Celsia z roku 2003 byl ráno překonán přesně o jeden stupeň Celsia. Ještě menší rozdíl meteorologové naměřili v Bohumíně-Záblatí na Karvinsku. V roce 2002 tam byly minus čtyři stupně, dnes minus 4,5 stupně Celsia.
Podle Ostrožlíka bylo nejchladněji v Rýmařově na Bruntálsku, kde bylo naměřeno minus 10,3 stupně Celsia. Za rekordní teploty ale podle meteorologů nemůže proudění studeného vzduchu, ale spíše inverzní charakter počasí, kdy se při jasném počasí a slabém větru prochladil vzduch nad sněhovou pokrývkou.
I loni byl 9. dubna tuhý mráz
Nicméně je třeba připomenout, že loni nebylo 9. dubna o mnoho tepleji. Slavili jsme Velikonoční pondělí a bylo také mrazivo - nejnižší teplota vzduchu byla naměřena na Jizerce -20,5 °C. Na Luční boudě klesla rtuť teploměru k -13,5 °C, na Desné-Souši k -13 °C, na Šindelové k -12 °C. V 6 hodin ráno bylo například v Karlových Varech -7,1 °C, v Doksanech -8,1 °C, v Přerově k -6 °C, v Plzni k -5,1 °C, v Liberci k -5,7 °C a v Praze-Ruzyni k -4,5 °C.
Předpověď počasí
Do konce týdne to bylo díky zmenšené oblačnosti nejchladnější ráno - v úterý v minimech naměříme 3 až -1 °C, poté se budou nejnižší ranní teploty pohybovat nad bodem mrazu. Už pondělní odpolední teploty vystoupí na +10 °C a od úterý se budou teploty šplhat konečně přes 10 °C - ve čtvrtek a v pátek v maximech naměříme až 16 °C.
Více k předpovědi na tento týden - ZDE
Průměrná denní teplota se v Praze během víkendu pohybovala kolem +2 °C, v porovnání s normálem byla nižší o více než 6 °C. Podle statistik se v Praze poslední den s mrazivým ránem vyskytne do 11. dubna.
Mrazy ohrožují především jarní práce zemědělců, setí jařin se zpozdí nejméně o tři neděle. Tam, kde mají podmáčené pozemky a nemohou s technikou vyjet do polí, i o měsíc. Holomrazy ohrožují také ozimou řepku.