Čeká nás exodus z paneláků. Za 10 let statisíce rodin

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
10. 5. 2010 19:35
Sociologové předvídají, že Češi budou nakupovat vlastní bydlení
Prodám byt v Janově. "Družstav skupují byty od lidí, kteří z Janova prchají a pošlou tam neplatiče z jiných měst, kde mají své zájmy. Když takhle vyklidí dům třeba v Praze, vydělají velké peníze," vědí zástupci neziskových organizací. Sestěhovávání sociálně slabých občanů je v rukách sourkomníků, ne státu.
Prodám byt v Janově. "Družstav skupují byty od lidí, kteří z Janova prchají a pošlou tam neplatiče z jiných měst, kde mají své zájmy. Když takhle vyklidí dům třeba v Praze, vydělají velké peníze," vědí zástupci neziskových organizací. Sestěhovávání sociálně slabých občanů je v rukách sourkomníků, ne státu. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - V době, kdy vesnice zvlášť v okolí velkých měst zápasí s problémem masivně se rozrůstajících satelitů, vydali sociologové varovnou prognózů - trend nekončí.

Čím dál více Čechů bude chtít bydlet v rodinném domku a pokud se ekonomice bude dařit, do roku 2020 přesídlí do vlastních rodinných domků bezmála pět set tisíc domácností.

Vyplývá to z prognózy sociologů bydlení Martina Luxe a Petra Sunegy ze Sociologického ústavu Akademie věd.

Sociologové odhadují, že v rodinných domech by mohlo žít za deset let až 50 procent českých domácností. I při špatném vývoji ekonomiky to bude 43 procent. O bydlení v rodinném domku by ovšem stálo dokonce pětašedesát procent všech domácností v Česku.

Ze sídliště je do rodinného domku někdy velmi blízko.
Ze sídliště je do rodinného domku někdy velmi blízko. | Foto: Ludvík Hradilek

Lidé chtějí bydlet ve vlastním

"Je tu jasný trend přechodu z nájemního bydlení do vlastního, a to především do rodinných domů. Samozřejmě za předpokladu, že na to lidé budou mít. Pravděpodobně nejvíce by takový přesun šel na úkoru bytů v panelových domech, které jsou nejméně preferované." řekl Aktálně.cz Petr Sunega.

Vzkaz pro obce v okolí velkých měst je jasný: Jestliže už nyní máte problém se satelity, v budoucnu to bude ještě horší.

Dnes nesmysl, zítra realita: Prázdné byty

"Ty problémy se musí řešit. I když samozřejmě není jisté, že se budou dál rozrůstat satelitní městečka, ty takzvanné paneláky na ležato. Mnoho lidí už o takové bydlení nemá zájem. Je možné, že se bude stavět kvalitněji a na větších parcelách," doplňuje Sunega.

Pokud ekonomika bude prosperovat, čekají sociologové, že se i u nás objeví fenomén prázdných bytů a domů, který zatím znají spíš země na západ od našich hranic.

A znovu se to týká především panelových domů na velkých sídlištích. Nabídka bude převažovat nad poptávkou a hodně se změní i sociální skladba obyvatel.

"Je minimálně možné očekávat nadále dominanci rodinných domů při nové bytové výstavbě, tlak na pokles tržního nájemného v nájemním sektoru bydlení a je dokonce možné, že určitá část bytů zůstane jak bez zájemce o jejich koupi, tak bez zájemce o jejich pronajmutí," soudí autoři studie.

 

 

Právě se děje

před 2 minutami

Premiér Babiš se nemusí omlouvat bývalému poslanci Kalouskovi za výroky, které o něm pronesl ve Sněmovně. Dnešní verdikt soudu není pravomocný

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy