Čeká nás exodus z paneláků. Za 10 let statisíce rodin

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
10. 5. 2010 19:35
Sociologové předvídají, že Češi budou nakupovat vlastní bydlení
Prodám byt v Janově. "Družstav skupují byty od lidí, kteří z Janova prchají a pošlou tam neplatiče z jiných měst, kde mají své zájmy. Když takhle vyklidí dům třeba v Praze, vydělají velké peníze," vědí zástupci neziskových organizací. Sestěhovávání sociálně slabých občanů je v rukách sourkomníků, ne státu.
Prodám byt v Janově. "Družstav skupují byty od lidí, kteří z Janova prchají a pošlou tam neplatiče z jiných měst, kde mají své zájmy. Když takhle vyklidí dům třeba v Praze, vydělají velké peníze," vědí zástupci neziskových organizací. Sestěhovávání sociálně slabých občanů je v rukách sourkomníků, ne státu. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - V době, kdy vesnice zvlášť v okolí velkých měst zápasí s problémem masivně se rozrůstajících satelitů, vydali sociologové varovnou prognózů - trend nekončí.

Čím dál více Čechů bude chtít bydlet v rodinném domku a pokud se ekonomice bude dařit, do roku 2020 přesídlí do vlastních rodinných domků bezmála pět set tisíc domácností.

Vyplývá to z prognózy sociologů bydlení Martina Luxe a Petra Sunegy ze Sociologického ústavu Akademie věd.

Sociologové odhadují, že v rodinných domech by mohlo žít za deset let až 50 procent českých domácností. I při špatném vývoji ekonomiky to bude 43 procent. O bydlení v rodinném domku by ovšem stálo dokonce pětašedesát procent všech domácností v Česku.

Ze sídliště je do rodinného domku někdy velmi blízko.
Ze sídliště je do rodinného domku někdy velmi blízko. | Foto: Ludvík Hradilek

Lidé chtějí bydlet ve vlastním

"Je tu jasný trend přechodu z nájemního bydlení do vlastního, a to především do rodinných domů. Samozřejmě za předpokladu, že na to lidé budou mít. Pravděpodobně nejvíce by takový přesun šel na úkoru bytů v panelových domech, které jsou nejméně preferované." řekl Aktálně.cz Petr Sunega.

Vzkaz pro obce v okolí velkých měst je jasný: Jestliže už nyní máte problém se satelity, v budoucnu to bude ještě horší.

Dnes nesmysl, zítra realita: Prázdné byty

"Ty problémy se musí řešit. I když samozřejmě není jisté, že se budou dál rozrůstat satelitní městečka, ty takzvanné paneláky na ležato. Mnoho lidí už o takové bydlení nemá zájem. Je možné, že se bude stavět kvalitněji a na větších parcelách," doplňuje Sunega.

Pokud ekonomika bude prosperovat, čekají sociologové, že se i u nás objeví fenomén prázdných bytů a domů, který zatím znají spíš země na západ od našich hranic.

A znovu se to týká především panelových domů na velkých sídlištích. Nabídka bude převažovat nad poptávkou a hodně se změní i sociální skladba obyvatel.

"Je minimálně možné očekávat nadále dominanci rodinných domů při nové bytové výstavbě, tlak na pokles tržního nájemného v nájemním sektoru bydlení a je dokonce možné, že určitá část bytů zůstane jak bez zájemce o jejich koupi, tak bez zájemce o jejich pronajmutí," soudí autoři studie.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy