Čechům je dál nejsympatičtější Slovensko, klesla obliba Polska a Čínské lidové republiky

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 1. 2017 23:13
Češi mají nejraději Slovensko, Rakousko, Francii a Švédsko, ukázal průzkum sympatií Čechů k ostatním zemím. U Slovenska jako jediné země více než polovinu odpovědí tvořila varianta "velmi sympatická", uvedli autoři průzkumu. Na konci žebříčku se naopak umístily muslimské země, kde se válčí. Výsledky svého listopadového průzkumu poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Slováci, ilustrační foto
Slováci, ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Ze států je lidem v Česku nejsympatičtější nadále Slovensko, Rakousko, Francie a Švédsko. Na konci žebříčku se opět umístily muslimské země, některé zmítané válečnými konflikty - Afghánistán, Írán, Sýrie a Irák. Ve srovnání s předminulým rokem klesly sympatie vůči Polsku a Číně, nárůst zaznamenal průzkum u Řecka. Výsledky svého listopadového průzkumu poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Sympatie Čechů ke Slovensku jsou výrazně vyšší než k následujícím oblíbeným zemím. U Slovenska jako jediné země více než polovinu odpovědí tvořila varianta "velmi sympatická", uvedli autoři průzkumu. Převažující sympatie vyvolává u lidí v Česku ještě Rakousko, Francie, Švédsko, Norsko, Itálie, Velká Británie, Maďarsko, Řecko a Polsko.

Zhruba polovina lidí vyjádřila v průzkumu sympatie vůči USA, Německu, Japonsku a Brazílii. "Již zřetelně převažující antipatie nad sympatiemi při relativně vysokém podílu neutrálního postoje byly zaznamenány v případě Indie, Ruska, Ukrajiny, Číny a Izraele," uvedlo CVVM.

Neutrální postoj byl nejčastější u Srbska a Litvy. "Přibližně polovinu negativních výroků dotázaní přisoudili Turecku. Nízký podíl vyjadřovaných sympatií a naopak absolutně většinový podíl opačného postoje výzkum zaznamenal u Palestiny, Afghánistánu, Íránu, Sýrie a Iráku," doplnili autoři.

Kleslo Polsko a Čína

Sympatie proti předloňskému prosinci, kdy se srovnatelný výzkum uskutečnil naposledy, nejvýrazněji klesly Polsku a Číně. Mírné snížení, které potvrdilo trend výrazného poklesu z předminulého roku, průzkum zjistil u Francie.

"Totéž lze říct i o sympatiích ke Spojeným státům americkým, kde sice zaznamenaný pokles v porovnání s minulým výzkumem je na hranici statistické významnosti, ale rovněž jde o potvrzení a prodloužení trendu poklesu z loňského roku," uvedlo CVVM.

Snížení sympatií byla potvrzena také u Rakouska, Švédska, Velké Británie, Itálie a Německa. Výrazně sympatičtější než před rokem bylo letos lidem Řecko, jeho obliba však stále není taková jako ještě před dvěma lety.

CVVM se v průzkumu v první polovině listopadu dotazovalo 1019 lidí ve věku od 15 let.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Řada pojišťoven pojistí Čechům riziko covid-19 v celé Evropě

Řada pojišťoven v letní sezoně pojistí Čechům léčebné výlohy v souvislosti s nemocí covid-19 i v zemích, které ministerstvo zahraničí označuje jako rizikové nebo vysoce rizikové, tedy v celé Evropě. Některé tyto pojistky zlevňují. Pojišťovny pouze nekryjí riziko koronaviru v zemích, kam ministerstvo zahraničí přímo zakáže cestovat. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy