Bývalý příslušník StB přijal trest za terorizování disidentů. Šikanoval i "Plastiky"

ČTK ČTK
25. 2. 2021 11:53
Bývalý příslušník komunistické Státní bezpečnosti Jaroslav Maryško přijal dohodu o vině a trestu v kauze cíleného terorizování disidentů. Příslušníci StB na přelomu 70. a 80. let lidi nepohodlné komunistickému režimu opakovaně vyslýchali, vyhrožovali jim a nutili je k emigraci. Soud dohodu obžalovaného se státní zástupkyní schválil a udělil mu podmíněný dvouletý trest se zkušební dobou na rok.
Foto: Prokop Tomek (archiv)

Rozsudek ve čtvrtek nabyl právní moci. V kauze zneužití pravomoci úřední osoby čelí obžalobě ještě další čtyři bývalí příslušníci StB.

"Souhlasím s trestem a uvědomuju si pochybení," uvedl Maryško. "Jedná se o první dohodu ve věci takové trestné činnosti, jinak tento institut funguje velmi dobře," řekla novinářům žalobkyně Zdeňka Galková

Bývalý podporučík StB Jaroslav Maryško se zneužití pravomoci úřední osoby dopustil podle obžaloby v letech 1978 až 1981. Tehdy se jako vedoucí pracovník podílel na projektech totalitního režimu s názvy Prevence, Izolace a Asanace mířených zejména proti signatářům Charty 77.

Maryško mimo jiné schválil šikanování hudebníka skupiny Plastic People of the Universe Vratislava Brabence, kterého příslušníci StB obtěžovali neustálými výslechy a vyhrožováním únosem jeho ženy a dcery. StB tím nakonec přinutila Brabence k vystěhování do Rakouska a ztrátě československého občanství, podobně jako v případě zdravotní sestry Jany Převratské, na jejímž stíhání se Maryško také podílel.

Video: StB mi vyhrožovala, že ochrnu a zemřu. Co udělal Höschl je svinstvo, říká Le Fay

Cyril Höschl byl tak sprostý, že donášel na svoje přátele. Lidé mu v zoufalství svěřili svoje problémy, nechápu, jak to mohl udělat, říká režisérka. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 52 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy