Byl u pádu IPB, teď půjčuje superauto pro kampaň ČSSD

Eliška Bártová Ludvík Hradilek Eliška Bártová, Ludvík Hradilek
7. 9. 2009 10:05
ČSSD odmítá říci, jakou dohodu s podnikatelem Charouzem má
Kandidát Petržílek: "Tohle auto máme půjčené od pana Charouze."
Kandidát Petržílek: "Tohle auto máme půjčené od pana Charouze." | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na náměstí do Nového Strašecí přijíždí velké pestrobarevně pomalované auto s podobiznou stínového ministra životního prostředí Petra Petržílka (ČSSD).

Obytný vůz Dodge Fleetwood nelze v Česku koupit, není ani registrován pro provoz na našich silnicích. Jediný, kdo se s ním nyní projíždí, je ČSSD. A to díky kontroverznímu podnikateli Antonínu Charouzovi.

Podle informací Aktuálně.cz totiž speciální "Petržílkovo" auto sloužící ČSSD k předvolební Green Tour, patří firmě A. Charouz Motors. Ta poskytla sociální demokracii vůz i s řidičem.

"Nezlobte se, to jsou interní věci sociální demokracie," reagoval volební manažer strany Jaroslav Tvrdík na dotaz po původu předvolebních aut ČSSD. "Smlouvy na dodávky do kampaně máme klasické komerčního charakteru. To je všechno, co vám k tomu chci říci."

Deník Aktuálně.cz již minulý týden upozornil na úzké vazby mezi místopředsedou strany Milanem Urbanem a podnikatelem Antonínem Charouzem. Ten Urbanovi umožňuje jezdit luxusním vozem v jeho závodním týmu.

Auto od Charouze

Milan Urban, Petr Petržílek a Charouz auto
Milan Urban, Petr Petržílek a Charouz auto | Foto: Ludvík Hradilek

Na malém náměstí v Novém Strašecí bije Petržílkovo auto do očí. Vůz, který nelze na českých silnicích potkat, a politikova tvář v nadživotní velikosti na všech stranách pro ČSSD nezvykle barevného auta.

Pod poznávací značkou se zelenými čísly určenou pro vozidla ještě neschválená pro provoz na našich silnicích lze najít nápis auto Charouz. Hned vedle na autě barevné logo ČSSD.

"Tohle auto máme půjčené od pana Charouze," reaguje Petržílek na otázku, komu že patří vůz, jenž ho doprovází v předvolební kampani ČSSD. "Za kolik, to nevím."

Mimochodem, Petržílek měl už dříve k Charouzovi blízko. Stejně jako bývalý šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek totiž působil jako koncipient v advokátní kanceláři Miroslava Jansty, jenž je znám svým blízkým vztahem k Charouzovi. Ostatně jeho kancelář sídlí v domě, který patří Charouz group.

Slušné peníze

Petržílko-Charouzovo unikátní Dodge Fleetwood
Petržílko-Charouzovo unikátní Dodge Fleetwood | Foto: Ludvík Hradilek

Obytné auto Dodge Fleetwood se podle zástupce prodejce této značky v Česku neprodává. V USA přijde na zhruba 1,5 milionu korun.

Proč firma A. Charouz Motors toto auto přivezla do Česka? Proč a za jakých podmínek je pronajala ČSSD a komu vůz posléze připadne? Na to jednatel firmy odmítl dát odpověď.

"Přijde vám normální ptát se mě na takové otázky po telefonu?" reagoval podrážděně jednatel firmy Antonín Blažek. Posléze nabídl osobní setkání s tím, že ukáže smlouvu, kterou na pronájem auta firma má.

Schůzku ale zrušil. "Já jsem si o tom přemýšlel a není moje povinnost se k tomu vyjadřovat," změnil názor druhý den ráno. "Ty věci jsou předmětem obchodního tajemství. Ten vůz jsme i s řidičem pronajali s.r.o. firmě a mám z toho od nich velmi slušné peníze."

Na otázku, zda věděl o tom, že bude jejich atypický a ještě nehomologovaný vůz pronajat ČSSD a polepen motivy strany, Blažek odpovědět odmítl. "Nechci o tom hovořit," uvedl pouze. "Vy mi také nesdělujete informace, tak je nežádejte po mně."

Charouz a Hasler

Druhým jednatelem firmy, jejíž auto používá ČSSD na svém předvolebním Green Tour, je Antonín Charouz. Muž, jenž stál u pádu IPB banky, která jeho firmám půjčovala v devadesátých letech peníze. Spletenec Charouzových firem nakonec dlužil bance na 6 miliard korun.

Charouz se nyní k vlastnictví A. Charouz Motors nehlásí. Dohledat skutečného vlastníka je nemožné.

Oficiálně sice firmu vlastní česká společnost Hendon. Jejím jediným akcionářem je však podle obchodního rejstříku lichtenštejnská firma Elana Anstalt zastoupená Markusem M. Haslerem.

Hasler skrze společnost Hendon figuruje v dalších osmi firmách spojených s Antonínem Charouzem.

Charouzův bílý kůň?

Hasler je známý především tím, že svým podpisem stvrdil smlouvu o pronájmu vily v Toskánsku pro expremiéra Mirka Topolánka.

Podnikatel Antonín Charouz. K čemu mu slouží Markus Hasler?
Podnikatel Antonín Charouz. K čemu mu slouží Markus Hasler? | Foto: A1GP

Podle dřívějšího zjištění Aktuálně.cz působí Hasler jako bílý kůň, jenž může díky lichtenštejnskému občanství krýt obchody a vlastníky, kteří chtějí zůstat v anonymitě.

O tom, zda Hasler pouze kryje Charouze coby skutečného majitele, lze pouze spekulovat.

Sám Charouz odmítl na otázky spojené s jeho podnikáním odpovědět. "Vy tomu nerozumíte," uvedl pouze. "Taky mi nebudete říkat, co jste dělala včera večer. Jsou to věci obchodního styku."

Jen podznačník

Také další doprovodné vozy s vyobrazeným místopředsedou ČSSD Urbana, jsou, alespoň podle nápisu pod poznávacími značkami, spojeny s podnikatelem Charouzem.

Pod SPZ některých vozů sociální demokracie lze najít nápis Autoenge, tedy společnosti, která patří do skupiny Charouz group. A jejímž většinovým vlastníkem je opět společnost Hendon s Markusem Haslerem v zádech.

Další automobily zase inzerují Auto-isr. Většinovým vlastníkem této společnosti je - Antonín Charouz. Zástupce firmy však spojení s ČSSD odmítá.

"Ne, ne," reaguje výkonný ředitel Lubomír Tvardík na dotaz, zda mají s ČSSD smlouvu o pronájmu vozů. "Jezdí spousta aut po republice s podznačníkem auto-isr. To je ale jenom podznačník." 


 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy