Brno chce mrakodrapy vyšší než v Praze, centrum nedá

Lenka Smyčková
13. 5. 2008 14:50
Magistrát vytipoval lokality pro výškové stavby
Cesta do práce Brnem? Jednou možná
Cesta do práce Brnem? Jednou možná | Foto: Reuters

Brno - Nejvyšší mrakodrap v Praze má 109 metrů. Brněnští chtějí pražskou City Tower překonat.

"Postavte něco vyšší než 110 metrů, prosím vás," apeloval v pondělí na zástupce investorů brněnský primátor Roman Onderka na besedě u kulatého stolu s názvem "Může mít Brno svůj Manhattan?"

Primátor tvrdí, že může. Magistrát vytipoval takzvané aktivní zóny, kde mohou investoři směle hrnout miliardy do budov nad padesát metrů.

Aktivní zóny tvoří paprsky jdoucí od okraje jádra města směrem na jih, západ a sever. Historické jádro města Brno nedá. "V centru nesmí být nic vyššího než kostel. A tím nemyslím Petrov," vtipkoval Onderka.

Obři můžou k výstavišti i do kampusu

Jako nejvhodnější pro výstavbu mrakodrapů Brno již léta deklaruje jih, kde má vzniknout takzvané nové centrum s bytovými domy, bulváry s obchody, kancelářemi i zábavou.

Kromě Heršpické ulice by výškové budovy mohly zdobit také nový univerzitní kampus v Bohunicích a jeho okolí.

Po vybudování jižní části velkého městského okruhu mají mrakodrapy stát na bratislavské radiále. Pokud se přesune nádraží, doplní výškové budovy i nový železniční uzel.

Na západě a severu pak dostaly mrakodrapy zelenou na ulici Šumavská a Purkyňova a u královopolského nádraží. Maximálně padesátimetrové domy pak můžou vyrůst v okolí Výstaviště.

"Výškové budovy patří k nové, moderní tváři prudce se rozvíjejícího města Brna," míní Onderka.

Brňané: Chceme Manhattan, ne solitéry

Myslí si to i obyvatelé moravské metropole. Ti dostali možnost vyjádřit se k mrakodrapům v anketě na webu města i prostřednictvím anketních lístků v tisku.

"Tři čtvrtiny respondentů mrakodrapy chtějí. Upřednostňují jejich seskupení před solitéry," nastínila předběžné výsledky stále běžící ankety Marie Zezulková z magistrátu.

Solitéry by ovšem Brňanům nevadily, pokud by byly velmi kvalitní a od významného architekta.

Lidé odmítli výškové budovy v centru města, naopak by je rádi viděli právě na jihu.

První dva mrakodrapy budou za rok

Prvních dvou výškových budov se Brňané v novém jižním centru dočkají v červnu příštího roku. V té době by podle nejnovějších informací měl být hotový dvacetipodlažní dům a šestnáctipatrový hotel společnosti CPT Invest.

Později k nim přibude pětaosmdesátimetrový AZ Tower společnosti Prosperity.

V Brně jsou podle Dany Wendscheové z odboru územního plánování magistrátu další dva vážní zájemci o stavbu výškových domů.

Překážky: Kanalizace a úředníci

Ke kulatému stolu se zástupci magistrátu zasedlo až kolem třiceti architektů a zástupců investorů. Stavět do výšky chtějí. Upozornili ale na narůstající problémy s technickými sítěmi a byrokracií.

Čtěte více: Brno si staví svůj Manhattan. Přijde na miliardy

Někteří přirovnávali vyřizování povolení ke stavbě výškové budovy k běhu v kruhu.

"Magistrát deklaroval, že stavět můžeme, když budeme mít souhlas městské části a kanalizací. To jsme si vyběhali. Souhlas ale nedostaneme. Mezi běháním po úřadech totiž vedle nás naplánovali stavby další dva investoři, kanalizace se teď musí řešit pro všechny tři," popisoval litanie na úřadech Jiří Maršálek z Prosperity.

Právě množství zájemců na malé ploše vede paradoxně k tomu, že stavět nemůže ani jeden. Na dva mrakodrapy kanalizace stačí, na tři už ne.

"Tady se musí investoři sami přičinit. Spojte se a řekněte, čím chcete přispět, aby kanalizace ve vaší části měla přednost," opáčil Onderka.

Jeho náměstek Martin Ander je smířlivější. Rada města prý v nejbližší době bude řešit problémy kanalizace v jižním centru.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy