Brněnský Bronx se změní, postaví zde park Hvězdičku

6. 8. 2013 15:16
Stavba parku byla schválena již v roce 2010, do letošního června byla pozastavena
 Brno.
 Brno. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Stavba brněnského parku Hvězdička po třech letech pokračuje. Park vyroste v zanedbaném vnitrobloku obytných domů mezi ulicemi Hvězdová, Bratislavská, Francouzská a Stará.

Výstavba v "brněnském Bronxu", jak se této čtvrti přezdívá, byla schválena radou města již v dubnu roku 2010. Stavební řízení bylo však až do letošního června pozastaveno, a to z důvodu odvolání se majitele domu, vlastnícího sousední dům s pozemkem.

"Majitel požadoval po městě zajištění přístupu ke svému pozemku, bylo proto třeba provést změny v projektové dokumentaci," řekl brněnský primátor Roman Onderka.

V červnu tak mohlo být řízení znovu zahájeno. "Pokud nedojde k opětovnému odvolání, lze očekávat právoplatné stavební povolení v srpnu 2013," doplnil Onderka.

Nový park vytvoří místo pro lepší život

Výstavba parku je součástí širšího plánu revitalizace lokality označované jako Cejl. Podle Onderky má program vytvořit z této městské části, kterou obývají převážně sociálně slabší rodiny, místo na lepší život.

Město získalo na tyto účely v uplynulých letech půlmiliardovou dotaci z fondů Evropské unie. Část peněz už byla investována do rozsáhlých oprav městských domů, například v ulicích Hvězdové a Staré.

Pro současné obyvatele "Bronxu" by to ale mohlo znamenat zdražení životních nákladů.

"Je možné předpokládat, že výstavba parku povede dílčím způsobem ke zlepšení čtvrti a tím i ke zvýšení její atraktivity pro případné zájemce o bydlení či investory," uvedl pracovník Občanské poradny Brno a zároveň i obyvatel Bratislavské ulice David Oplatek.

Město je třetinovým vlastníkem, ovlivní ceny bytů

Hybatelem cen bytů je v této lokalitě město Brno. Pokud bude zachováno stávající tempo obnovy čtvrti, nejchudší obyvatelé se podle Oplatka přestěhují do čtvrtí jako Husovice nebo Židenice, které jsou bližší jejich způsobu života.

Zároveň ale upozorňuje, že v zájmu města rozhodně není někoho z místa svého bydliště vyhnat.

"Není v zájmu problém řešení přesouvat, jako tomu bylo u Čunkovy strategie vystěhování Romů ze Vsetína," dodal Oplatek.

Místo, které vybízí k volnočasovým aktivitám

Vybudovaný parkový prostor bude sloužit k aktivnímu trávení volného času dětí a mládeže. Zároveň by měl být místem přirozeného kontaktu dětí se sociálními pracovníky.

Součástí bude komunitní centrum, které rozšíří nabídku volnočasových aktivit pro místní.

"Vybavení parku je vzhledem k očekávanému provozu navrženo v kombinaci betonu, dřeva a trávy. Pro hraní různých míčových her tam bude sloužit sportovní hřiště s bezprašným povrchem," popsal park Onderka.

Park bude mít stanovený režim užívání s pravidelným dohledem a vedením sociálních pracovníků. Na noc bude uzavíratelný.

Dotace z evropských fondů pokryje až 80 % celkových nákladů na stavbu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a místo toho zavést sazby 15 a 23 procent

Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje zdaňovat zaměstnancům hrubou mzdu sazbou 15 procent a u příjmů nad 48násobek průměrné hrubé mzdy sazbou 23 procent. Svůj návrh chce vložit do vládního daňového balíčku, který má v úterý projednávat Sněmovna.

Babiš v důvodové zprávě uvádí, že navrhované snížení daňového zatížení práce je zamýšleno pouze na dva roky. O definitivním daňovém režimu a výši sazeb se podle něj rozhodne podle aktuálního ekonomického a fiskálního vývoje.

 

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy