Brněnský Bronx se změní, postaví zde park Hvězdičku

6. 8. 2013 15:16
Stavba parku byla schválena již v roce 2010, do letošního června byla pozastavena
 Brno.
 Brno. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Stavba brněnského parku Hvězdička po třech letech pokračuje. Park vyroste v zanedbaném vnitrobloku obytných domů mezi ulicemi Hvězdová, Bratislavská, Francouzská a Stará.

Výstavba v "brněnském Bronxu", jak se této čtvrti přezdívá, byla schválena radou města již v dubnu roku 2010. Stavební řízení bylo však až do letošního června pozastaveno, a to z důvodu odvolání se majitele domu, vlastnícího sousední dům s pozemkem.

"Majitel požadoval po městě zajištění přístupu ke svému pozemku, bylo proto třeba provést změny v projektové dokumentaci," řekl brněnský primátor Roman Onderka.

V červnu tak mohlo být řízení znovu zahájeno. "Pokud nedojde k opětovnému odvolání, lze očekávat právoplatné stavební povolení v srpnu 2013," doplnil Onderka.

Nový park vytvoří místo pro lepší život

Výstavba parku je součástí širšího plánu revitalizace lokality označované jako Cejl. Podle Onderky má program vytvořit z této městské části, kterou obývají převážně sociálně slabší rodiny, místo na lepší život.

Město získalo na tyto účely v uplynulých letech půlmiliardovou dotaci z fondů Evropské unie. Část peněz už byla investována do rozsáhlých oprav městských domů, například v ulicích Hvězdové a Staré.

Pro současné obyvatele "Bronxu" by to ale mohlo znamenat zdražení životních nákladů.

"Je možné předpokládat, že výstavba parku povede dílčím způsobem ke zlepšení čtvrti a tím i ke zvýšení její atraktivity pro případné zájemce o bydlení či investory," uvedl pracovník Občanské poradny Brno a zároveň i obyvatel Bratislavské ulice David Oplatek.

Město je třetinovým vlastníkem, ovlivní ceny bytů

Hybatelem cen bytů je v této lokalitě město Brno. Pokud bude zachováno stávající tempo obnovy čtvrti, nejchudší obyvatelé se podle Oplatka přestěhují do čtvrtí jako Husovice nebo Židenice, které jsou bližší jejich způsobu života.

Zároveň ale upozorňuje, že v zájmu města rozhodně není někoho z místa svého bydliště vyhnat.

"Není v zájmu problém řešení přesouvat, jako tomu bylo u Čunkovy strategie vystěhování Romů ze Vsetína," dodal Oplatek.

Místo, které vybízí k volnočasovým aktivitám

Vybudovaný parkový prostor bude sloužit k aktivnímu trávení volného času dětí a mládeže. Zároveň by měl být místem přirozeného kontaktu dětí se sociálními pracovníky.

Součástí bude komunitní centrum, které rozšíří nabídku volnočasových aktivit pro místní.

"Vybavení parku je vzhledem k očekávanému provozu navrženo v kombinaci betonu, dřeva a trávy. Pro hraní různých míčových her tam bude sloužit sportovní hřiště s bezprašným povrchem," popsal park Onderka.

Park bude mít stanovený režim užívání s pravidelným dohledem a vedením sociálních pracovníků. Na noc bude uzavíratelný.

Dotace z evropských fondů pokryje až 80 % celkových nákladů na stavbu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy