Armádní manažeři jdou k soudu kvůli obchodu se Strnadem. Kauzu stvořila konkurence, brání je zbrojař

Lukáš Prchal ČTK Lukáš Prchal , ČTK
28. 7. 2017 10:50
Vrchní státní zastupitelství v pátek obžalovalo čtyři vysoce postavené zaměstnance ministerstva obrany a armády, kteří měli pod cenou nevýhodně prodávat majetek ministerstva největšímu českému zbrojaři Jaroslavu Strandovi. Informaci potvrdila vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Muži byli obviněni z porušení povinnosti při správě cizího majetku, za což jim hrozí trest dva až osm let vězení, a za zneužití pravomoci úřední osoby, kde se obvykle uděluje trest pět až dvanáct let vězení.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. | Foto: Vojtěch Marek

PrahaVrchní státní zastupitelství v pátek obžalovalo čtveřici bývalých vysoce postavených pracovníků ministerstva obrany a armády. Informaci redakci potvrdila vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Ve čtvrtek státní zástupce podal u Městského soudu v Praze obžalobu na celkem čtyři fyzické osoby, a to pro trestnou činnost spáchanou v souvislosti s vyváděním nepotřebného majetku ministerstva obrany," řekla Aktuálně.cz Bradáčová.

Kauza souvisí s údajně nevýhodným odprodejem nepotřebného armádního majetku největšímu českému zbrojaři Jaroslavu Strnadovi. Majetek měli obžalovaní prodat Strnadovi výrazně pod cenou.

Zastupitelství kvůli tomu obžalovalo bývalého ředitele Vojenského opravárenského podniku Adolfa Veřmiřovského, někdejšího ředitele Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem ministerstva obrany Josefa Lachmana, jeho bývalého zástupce Romana Pavlíka a generála Vladimíra Halenku, který byl ředitel sekce logistiky na Generálním štábu. V případě odsouzení jim hrozí až dvanáct let vězení a propadnutí majetku.

Strnadova společnost odmítá, že by na tomto obchodu bylo cokoliv podezřelého. Podle mluvčího firmy Čírtka jde o konkurenční boj. "Kauza započala dopisem našeho konkurenta, společností STV Group," uvedl Čírtek.

Ani sám Strnad, ani nikdo z jeho společnosti Excalibur Army (dnes Czechoslovak Group), kde velká část vyřazeného materiálu skončila, obžalován nebyl. K soudu budou však pravděpodobně budou předvoláni jako svědci, kteří budou muset obchody vysvětlit.

Případ vypukl na začátku března 2015, kdy byli podezřelí obviněni. V hledáčku policie byli nejméně dva roky předtím. Policie předloni kvůli případu provedla několik domovních prohlídek, a to i u majitele zbrojařské firmy Excalibur Group Jaroslava Strnada. Vyslechnut byl také bývalý generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita. Po výslechu byl propuštěn.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy