Armádní manažeři jdou k soudu kvůli obchodu se Strnadem. Kauzu stvořila konkurence, brání je zbrojař

Lukáš Prchal ČTK Lukáš Prchal, ČTK
28. 7. 2017 10:50
Vrchní státní zastupitelství v pátek obžalovalo čtyři vysoce postavené zaměstnance ministerstva obrany a armády, kteří měli pod cenou nevýhodně prodávat majetek ministerstva největšímu českému zbrojaři Jaroslavu Strandovi. Informaci potvrdila vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Muži byli obviněni z porušení povinnosti při správě cizího majetku, za což jim hrozí trest dva až osm let vězení, a za zneužití pravomoci úřední osoby, kde se obvykle uděluje trest pět až dvanáct let vězení.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. | Foto: Vojtěch Marek

PrahaVrchní státní zastupitelství v pátek obžalovalo čtveřici bývalých vysoce postavených pracovníků ministerstva obrany a armády. Informaci redakci potvrdila vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Ve čtvrtek státní zástupce podal u Městského soudu v Praze obžalobu na celkem čtyři fyzické osoby, a to pro trestnou činnost spáchanou v souvislosti s vyváděním nepotřebného majetku ministerstva obrany," řekla Aktuálně.cz Bradáčová.

Kauza souvisí s údajně nevýhodným odprodejem nepotřebného armádního majetku největšímu českému zbrojaři Jaroslavu Strnadovi. Majetek měli obžalovaní prodat Strnadovi výrazně pod cenou.

Zastupitelství kvůli tomu obžalovalo bývalého ředitele Vojenského opravárenského podniku Adolfa Veřmiřovského, někdejšího ředitele Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem ministerstva obrany Josefa Lachmana, jeho bývalého zástupce Romana Pavlíka a generála Vladimíra Halenku, který byl ředitel sekce logistiky na Generálním štábu. V případě odsouzení jim hrozí až dvanáct let vězení a propadnutí majetku.

Strnadova společnost odmítá, že by na tomto obchodu bylo cokoliv podezřelého. Podle mluvčího firmy Čírtka jde o konkurenční boj. "Kauza započala dopisem našeho konkurenta, společností STV Group," uvedl Čírtek.

Ani sám Strnad, ani nikdo z jeho společnosti Excalibur Army (dnes Czechoslovak Group), kde velká část vyřazeného materiálu skončila, obžalován nebyl. K soudu budou však pravděpodobně budou předvoláni jako svědci, kteří budou muset obchody vysvětlit.

Případ vypukl na začátku března 2015, kdy byli podezřelí obviněni. V hledáčku policie byli nejméně dva roky předtím. Policie předloni kvůli případu provedla několik domovních prohlídek, a to i u majitele zbrojařské firmy Excalibur Group Jaroslava Strnada. Vyslechnut byl také bývalý generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita. Po výslechu byl propuštěn.

 

Právě se děje

Další zprávy