Brabec: Novela otevře národní parky turistům, obce posílí

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 7. 2014 16:34
Ministerstvo má prý zájem, aby se do novely dostalo maximum připomínek od vědců a ekologů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: KRNAP

Praha - Otevřít všechny národní parky v České republice šetrnému turismu, posílit postavení obcí i zjednodušit legislativu má rozsáhlá novela zákona o ochraně přírody a krajiny.

Uvedl to ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). "Troufám si říct, že novela, kterou dnes představujeme, je revoluční," řekl. Zákon se bude zásadně měnit po více než 20 letech. Dosavadní přísnou ochranu přírody mají zaručit takzvaná klidová území.

"Bude to znamenat otevření dnešní první zóny, která je plošně uzavřena a je tam možný přístup pouze po stezkách," řekl Brabec. Obce navíc podle něj budou mít větší možnost vstupovat do rozhodovacích procesů a hájit své zájmy. O to doposud usilovaly hlavně obce na území NP Šumava. Pro všechny národní parky - Krkonošský národní park, NP České Švýcarsko, NP Podyjí a NP Šumava - má tak platit jeden zákon a veškerá jejich legislativa se má zjednodušit. ČTK zjišťuje názor obcí.

Ministr Richard Brabec
Ministr Richard Brabec | Foto: DVTV

Ekolog Jaromír Bláha z Hnutí Duha se ale obává, že může dojít k oslabení přírody v národních parcích, zejména kvůli menší ochraně prvních zón. "Principiálně jde návrh ministerstva správnou cestou. Zpřesňuje podmínky pro všechny NP a pouze tam, kde jsou rozdíly, stanoví podmínky pro každý park zvlášť. Z celkové ideje navrhovaných změn mám ale nedobrý pocit," komentoval Bláha pro novináře.

V současnosti je návrh novely před připomínkovým řízením, do konce září má jít do vlády. Podle Brabce vzniká jako výsledek diskusí mezi odborníky i legislativci. Ministerstvo má prý zájem, aby se do novely dostalo maximum připomínek od vědců a ekologů.

Dohoda všech zúčastněných

Nově by se mělo rozhodovat o různých činnostech, zásadách péče a zónách v NP prostřednictvím takzvaného opatření obecné povahy. Díky tomu by obce mohly zásadně vstupovat do rozhodovacího procesu o území NP.

"Konečná podoba opatření obecné povahy je totiž výsledkem dohody všech zúčastněných," uvedl ministr. Pokud by ale podle Bláhy do toho spadalo i řízení o udělování výjimek, znamenalo by to výrazné oslabení možnosti veřejnosti podílet se na ochraně území. Soudy by prý zahltily žaloby.

Novela například nově ruší plošný zákaz vstupu mimo značené cesty v zónách národních parků. Klidovým územím naopak bude regulovat vstup mimo tyto cesty a po určitou část ročního období. Plošný zákaz vstupu mimo vyznačené cesty v první zóně národního parku se zruší.

Norma nově pohlíží i na zonace. Národní parky budou členěny na čtyři zóny - přírodní, zónu přírodě blízkou, zónu trvalé péče o přírodu a zónu kulturní krajiny.

Jinou formu by měl mít i návštěvní řád. Dosud stručně definoval pravidla a sloužil jako regulace, nově by měl být více informativní. Pro všechny národní parky tak bude platit jeden zákon, a veškerá jejich legislativa se tak má zjednodušit.

Podle Brabce je norma v souladu s prioritami nové vlády. MŽP se bude snažit během října ji projednat ve Sněmovně.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy