Foto: Stesk po ostnatém drátu nekončí. Pohraničníci mají sochu soudruha z lapidária a řeší, kam s ní

Foto: Stesk po ostnatém drátu nekončí. Pohraničníci mají sochu soudruha z lapidária a řeší, kam s ní
Městské sady (dříve Gottwaldovy) v Chebu. Od 17. července 1955 tu stála nadživotní socha pohraničníka se psem od Jana Hány.
"Ten tu už není, hned v devadesátým roce ho stěhovali a ulomili samopal. Byl u pohraničníků na rotě Mýtina a teď stojí ve Františkánské zahradě."
Do Městských sadů se vrátil pomník 97. pěší divize armády USA, osvoboditelky Chebu.
Zahrada kláštera Františkánů v Chebu.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
25. 7. 2016 17:02
Klub českého pohraničí je spolek bývalých pohraničníků. Nostalgicky vzpomínají na časy, kdy Československo bylo zahrádkou míru obehnanou ostnatými dráty, kterou bránili s nasazením života. Jejich boj pokračuje i dnes. Právě si půjčili sochu svého soudruha z lapidária v Chebu a hledají pro ni důstojné místo, kde by mohla nerušeně připomínat slavnou dobu, kdy hranicí neproklouzla ani myš. (Fotoreportáž z roku 2016.)

Facebookové stránky autora zde:

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy