Bludný balvan dostali Karel Janeček a Zdravé fórum za dezinformace o covidu

ČTK ČTK
27. 5. 2022 22:10
Anticenu Bludný balvan za rok 2021 dostali například podnikatel Karel Janeček a spolek Zdravé fórum shodně za dezinformace o nemoci covid-19. Uvedl to na svém webu Český klub skeptiků Sisyfos, který ceny uděluje. Pořadatelé Bludných balvanů se tak snaží upozornit na projevy nevědeckého myšlení a matení české veřejnosti.
Karel Janeček.
Karel Janeček. | Foto: ČTK

Karel Janeček, který dostal zlatý Bludný balvan v kategorii jednotlivců, na své názory ohledně covidu-19 veřejně upozornil především loni v proslovu na udílení hudebních cen Český slavík, za jejichž obnovením stojí. Kritizoval protiepidemická opatření vlády nebo očkování dětí proti covidu-19.

"Nesmíme podlehnout tomu hroznému tlaku na očkování našich dětí proti nemoci, která je nijak neohrožuje," prohlásil tehdy mimo jiné. "(Janeček) varuje před novou vakcínou a děsí se dlouhodobých rizik, ale dlouhodobá rizika po prodělání nemoci ho vůbec nevzrušují, přestože už jenom z příznaků nemoci je zřejmé, že napadá řadu důležitých orgánů, od dýchacího aparátu, přes imunitu, po nervový systém," sdělil klub Sisyfos.

V kategorii "družstev" dostal zlatý Bludný balvan spolek Zdravé fórum, který podle klubu šířil dezinformace a konspirační teorie. Tato organizace třeba podpořila ředitele waldorfské školy v Semilech Ivana Semeckého, který byl radnicí odvolán, protože odmítal na škole dodržovat povinné testování dětí na covid-19. "Strategie Zdravého fóra vychází z předem daných jistot - covid-19 není až na specifické výjimky vážné onemocnění, proto je nejlépe ho prodělat, očkování má jen omezenou účinnost a četná rizika a protiepidemická opatření jsou přinejlepším zbytečná," uvedl klub Sisyfos.

Český klub skeptiků Sisyfos udělil v každé kategorii také stříbrné a bronzové balvany. Stříbrnou anticenu za jednotlivce dostal vystudovaný strojař Radim Grebeníček za vytvoření modelu "uzdravování skrz myšlenkou indukovanou změnu genové exprese". Grebeníček podle klubu mimo jiné nabízí semináře, kde například učí, jak údajně bylinkami a přírodními látkami léčit rakovinu prsu nebo Downův syndrom.

Za družstva získalo stříbro protipotratové uskupení Hnutí pro život ČR, podle klubu třeba za "posunutí ochrany nenarozeného dítěte až do okamžiku ejakulace". Hnutí veřejně kritizovalo posílání potratových pilulek ukrajinským ženám znásilněným ruskými vojáky.

Bronzový Bludný balvan pro jednotlivce dostala pedagožka Marie Macková ze soukromé Vysoké školy PRIGO v Havířově. "Naše laureátka zažívá opakovaně klinickou smrt a mluví o ní, což není nic proti ničemu. Problém tkví v tom, že svými osobními zkušenostmi opředenými magií, numerologií, astrologií, rituály, vlastními modely experimentuje a obohacuje své studenty během výuky a své klienty, kterým nabízí placené služby," uvedl klub Sisyfos.

Bronz pro družstva dostal kolektiv autorů knihy Achillovy paty evoluce v čele s překladatelem a autorem české předmluvy Liborem Votočkem. Kniha se snaží zpochybnit vědecké poznatky o evoluci.

Český klub skeptiků Sisyfos je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v roce 1976 v USA jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti z iniciativy desítek vědců a filozofů včetně několika nositelů Nobelových cen. Tuzemský klub se ustavil v roce 1995.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy