Bič na spekulanty s proudem ze slunce: Milionové zálohy

Pavel Baroch
1. 4. 2010 20:05
Od dubna platí nová vyhláška o připojování obnovitelných zdrojů do sítě
Foto: Jan Langer

Praha - Od dubna platí nová pravidla o připojování slunečních elektráren a dalších obnovitelných zdrojů do sítě.

Smyslem novely vyhlášky Energetického regulačního úřadu je přitom vytlačit spekulanty se zeleným proudem, kteří mají značnou zásluhu na tom, že úřady v únoru pozastavily připojování nových solárních elektráren. Spekulanti totiž blokují značnou část sítě a svou rezervaci pak prodávají skutečným fotovoltaickým podnikatelům.

"Počítáme s tím, že se podstatná část skutečně odblokuje," řekl předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt. Jednou z novinek je placení zálohy na příspěvek za připojení do sítě, který se dosud platil najednou až po zapojení zdroje do elektrického vedení.

Maximální výše zálohy je 50 milionů, ale v reálu se částka například u velkých fotovoltaických elektráren bude pohybovat v milionech.

Nesplníš termíny? Přijdeš o rezervaci

Investor bude nově muset postavit fotovoltaickou elektrárnu do půl roku, pokud bude mít výkon do 30 kilowatt, respektive do roka, když bude mít výkon vyšší.

V nové vyhlášce se vůbec objevuje více závazných termínů, například do kdy se musí podepsat smlouva o připojení nového zdroje. A pokud žadatel termín nedodrží, nebo neuhradí požadovanou zálohu, o rezervaci v síti přijde.

Zájemce o připojení nové sluneční či větrné elektrárny bude muset navíc předložit i souhlas majitele pozemků, kde bude obnovitelný zdroj postaven, nebo ukázat harmonogram výstavby.

Rezervace se už nemůže prodlužovat

Vyhláška chce vyčistit skutečné zájemce o stavbu obnovitelných zdrojů od spekulantů dokonce i zpětně. Pamatují na to takzvaná přechodná ustanovení.

"Jsou naprosto stěžejní," konstatoval místopředseda úřadu Blahoslav Němeček. Až dosud bylo například možné donekonečna obnovovat kladná stanoviska k rezervaci sluneční či větrné elektrárny v síti. Stačilo, aby spekulant například řekl, že stále jedná s majitelem pozemku.

Podle nové vyhlášky už ovšem tato stará povolení nebude možné znovu prodloužit. Až vyprší, bude muset investor uzavřít řádnou smlouvu, anebo o rezervaci přijde.

"Platnost většiny rezervací skončí nejpozději v srpnu, kdy vyprší lhůta platnosti, a dále už ji nelze prodloužit. Podle nové vyhlášky se již rezervace vydávat nebudou, ale bude se rovnou uzavírat smlouva o připojení. Její podmínky jsou novou vyhláškou nastaveny tak, že ji nelze uzavírat jen spekulativně," uvedla Česká průmyslová fotovolatická asociace.

Stavba Větrníku v Jindřichovicích pod Smrkem
Stavba Větrníku v Jindřichovicích pod Smrkem | Foto: jindrichovice.cz

Kolik je spekulantů? Nikdo neví

Pokud nová vyhláška skutečně "zabere", kolik ze současných tisíců zájemců o připojení k síti zmizí? Energetický regulační úřad si netroufá odhadnout, kolik je na trhu skutečných spekulantů.

Od vyčištění sítě od spekulantů si hodně slibuje fotovoltaická asociace, podle níž mají právě tito podnikavci podstatný díl viny na tom, že úřady vyhlásily stop-stav pro nové zelené zdroje.

"Za značnou částí již vydaných povolení stojí spekulanti, kteří mají zásadní podíl na současné situaci, z níž navíc profitují. Všichni ostatní jsou tím samozřejmě poškozeni," konstatoval Jaromír Řehák, předseda představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace.

Michal Hrnčíř z advokátní kanceláře Ambruz & Dark soudí, že vyhláška přišla pozdě. "Pokud se mělo zabránit spekulativním blokacím, opatření se mělo aplikovat alespoň před dvěma lety. Dnes, kdy je připojování pozastaveno a od nového roku se pravděpodobně výrazně sníží výkupní ceny, je pozdě," tvrdí Hrnčíř.

Blogy na Aktuálně.cz:

Foto: Aktuálně.cz
Jan Beránek z Greenpeace: České energetické obludárium
Foto: Aktuálně.cz
Jaderný fyzik František Janouch: Strašení Černobylem je demagogie
 

Právě se děje

před 12 minutami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

před 54 minutami

Ministerstvo kultury převezme Památník ticha, Štingl už ho nechce

Ministerstvo kultury převezme Památník ticha v pražských Bubnech, který připomíná transporty českých Židů do Terezína za druhé světové války. Na Twitteru to oznámil ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek. O konkrétní formě převzetí bude teprve jednat se zakladatelem Pavlem Štinglem. Dle dokumentaristy, jenž s myšlenkou přebudovat nepoužívané nádraží na památník před lety přišel, stát a město k věci přistupují nesystémově. V rozhovoru pro Deník N tento týden Štingl řekl, že pokud stát nebo město památník do 27. ledna nepřevezmou, s jeho provozováním skončí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Paříži podle odborů demonstrovaly proti penzijní reformě statisíce lidí, podle úřadů jen desetitisíce

V Paříži i dalších velkých francouzských městech dnes statisíce lidí demonstrovaly proti kontroverzní penzijní reformě prezidenta Emmanuela Macrona. Odborové svazy protesty svolaly při příležitosti projednávání reformy ve francouzské vládě. Ta dnes zákony spojené s reformou schválila a norma tak zamíří do parlamentu, informovala agentura AFP.

Podle odborové organizace CGT se v celé Francii sešlo 1,3 milionu lidí, přičemž jen v Paříži jich bylo přes 350 000. Francouzské ministerstvo vnitra uvádí výrazně odlišná čísla. Podle úřadů se po celé zemi sešlo 249 000 lidí, z toho v hlavním městě 31 000. Dnešní demonstrace tedy byla početnější než poslední protesty ze 16. ledna. Účastníků však bylo znatelně méně, než na začátku protestního hnutí 5. a 17. prosince, poznamenala AFP.

Další zprávy