Beskydské Beverly Hills roste, lidé se dočkají bobů

Tomáš Fránek
6. 4. 2010 17:59
Čeladná se dočká další atrakce pro turisty, bude tam kilometrová bobová dráha
Cena: 181 tisíc USD Golf je poměrně drahý sport, obzvlášť pokud se rozhodnete začít trénovat s nejdražší holí na světě - holí Andrew Dickonse z roku 18. století.
Cena: 181 tisíc USD Golf je poměrně drahý sport, obzvlášť pokud se rozhodnete začít trénovat s nejdražší holí na světě - holí Andrew Dickonse z roku 18. století. | Foto: Sport

Ostrava - Beskydský turistický ráj především pro bohatší turisty, vesnice Čeladná, bude mít další místo, které do obce přiláká nové návštěvníky.

V Čeladné, která je snadno a rychle dostupná z Ostravy a vesnici se říká beskydské Beverly Hills, bude kilometr dlouhá bobová dráha.

Ta vyroste na jedné z nevyužívaných sjezdovek v obci, investorem bude společnost Conti Real.

Ze střediskové vesničky turistický ráj

Čeladná se změnila během několika let v oblíbené místo pro movitější obyvatele a turisty. Za deset let se ze střediskové vesnice  stalo vyhledávané centrum s novým náměstím, vilami a lázeňským parkem.

Kde kdysi býval kravín, je nyní obrovský golfový areál s jízdárnou (areál patří mezi největší ve střední Evropě). Vstup na zelené hřiště otevírají dvě velké sochy lvů. Kolem se rozkládají hotely, vedle ovcí se pasou i lamy.

V Čeladné vyrostly luxusní bytové a rodinné domy. Ve vesnici mají domy hokejisté Roman Čechmánek či Petr Čajánek, podnikatelé Petr Otava, Aleš Buksa nebo Robert Sýkora. Chatu tam má i Mirek Topolánek. Ve vesnici je známé Beskydské rehabilitační centrum, ranč, plánuje se také výstavba akvaparku.

Bobová dráha má do obce přilákat další návštěvníky.
 
"Bobová dráha bude znamenat další atraktivní turistický cíl v Čeladné, která v posledních letech zažívá bouřlivý turistický rozvoj. Čeladná patří k nejnavštěvovanějším místům Severní Moravy," uvedli zástupci firmy, kteří už požádali úřady o souhlas s výstavbou a provozem dráhy vzhledem ke vlivu na životní prostředí v Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Boby jsou v módě

Kapacita dráhy bude 250 lidí za hodinu a největší nápor zájemců čekají investoři v létě. "Provoz bobové dráhy bude celoroční s tím, že maximální využití se očekává v letní sezóně," uvedli zástupci investora.

Čeladná se tak s výstavbou bobové dráhy vyrovná dalším turisticky atraktivním místům v Česku, kde se lidé mohou svézt na bobu z kopce. Bobové dráhy jsou například v Peci pod Sněžkou v Krkonoších nebo v jihočeském Lipně.

Bobové dráhy kvůli snaze o celoroční využití zimních středisek budují i další lyžařská centra.

Dráha je tak například v lyžařském středisku v Mostech u Jablůnkova, v Janově nad Nisou nebo v Ostružné v Jeseníkách. Podle serveru Kdesportovat.cz je v Česku devět míst, kde se lidé na bobech svezou.

Dráha roste i na nejníže položené lyžařské sjezdovce v Česku v Němčičkách u Břeclavi. Měřit bude 650 metrů a její výstavba přijde na 26 milionů korun. Projekt spolufinancuje Evropská unie.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy