Beskydské Beverly Hills roste, lidé se dočkají bobů

Tomáš Fránek
6. 4. 2010 17:59
Čeladná se dočká další atrakce pro turisty, bude tam kilometrová bobová dráha
Cena: 181 tisíc USD Golf je poměrně drahý sport, obzvlášť pokud se rozhodnete začít trénovat s nejdražší holí na světě - holí Andrew Dickonse z roku 18. století.
Cena: 181 tisíc USD Golf je poměrně drahý sport, obzvlášť pokud se rozhodnete začít trénovat s nejdražší holí na světě - holí Andrew Dickonse z roku 18. století. | Foto: Sport

Ostrava - Beskydský turistický ráj především pro bohatší turisty, vesnice Čeladná, bude mít další místo, které do obce přiláká nové návštěvníky.

V Čeladné, která je snadno a rychle dostupná z Ostravy a vesnici se říká beskydské Beverly Hills, bude kilometr dlouhá bobová dráha.

Ta vyroste na jedné z nevyužívaných sjezdovek v obci, investorem bude společnost Conti Real.

Ze střediskové vesničky turistický ráj

Čeladná se změnila během několika let v oblíbené místo pro movitější obyvatele a turisty. Za deset let se ze střediskové vesnice  stalo vyhledávané centrum s novým náměstím, vilami a lázeňským parkem.

Kde kdysi býval kravín, je nyní obrovský golfový areál s jízdárnou (areál patří mezi největší ve střední Evropě). Vstup na zelené hřiště otevírají dvě velké sochy lvů. Kolem se rozkládají hotely, vedle ovcí se pasou i lamy.

V Čeladné vyrostly luxusní bytové a rodinné domy. Ve vesnici mají domy hokejisté Roman Čechmánek či Petr Čajánek, podnikatelé Petr Otava, Aleš Buksa nebo Robert Sýkora. Chatu tam má i Mirek Topolánek. Ve vesnici je známé Beskydské rehabilitační centrum, ranč, plánuje se také výstavba akvaparku.

Bobová dráha má do obce přilákat další návštěvníky.
 
"Bobová dráha bude znamenat další atraktivní turistický cíl v Čeladné, která v posledních letech zažívá bouřlivý turistický rozvoj. Čeladná patří k nejnavštěvovanějším místům Severní Moravy," uvedli zástupci firmy, kteří už požádali úřady o souhlas s výstavbou a provozem dráhy vzhledem ke vlivu na životní prostředí v Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Boby jsou v módě

Kapacita dráhy bude 250 lidí za hodinu a největší nápor zájemců čekají investoři v létě. "Provoz bobové dráhy bude celoroční s tím, že maximální využití se očekává v letní sezóně," uvedli zástupci investora.

Čeladná se tak s výstavbou bobové dráhy vyrovná dalším turisticky atraktivním místům v Česku, kde se lidé mohou svézt na bobu z kopce. Bobové dráhy jsou například v Peci pod Sněžkou v Krkonoších nebo v jihočeském Lipně.

Bobové dráhy kvůli snaze o celoroční využití zimních středisek budují i další lyžařská centra.

Dráha je tak například v lyžařském středisku v Mostech u Jablůnkova, v Janově nad Nisou nebo v Ostružné v Jeseníkách. Podle serveru Kdesportovat.cz je v Česku devět míst, kde se lidé na bobech svezou.

Dráha roste i na nejníže položené lyžařské sjezdovce v Česku v Němčičkách u Břeclavi. Měřit bude 650 metrů a její výstavba přijde na 26 milionů korun. Projekt spolufinancuje Evropská unie.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy