Berdych zůstává za mřížemi. Soud zamítl žádost o propuštění

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 7. 2014 13:44
Z patnáctiletého trestu za loupeže, únosy a vydírání si Berdych odpykal dvě třetiny. Z takzvaného Berdychova gangu již za mřížemi zůstal pouze on.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Obvodní soud pro Prahu 6 po veřejném projednání zamítl žádost Davida Berdycha o podmíněné propuštění z vězení jako nedůvodnou. Berdych podal proti rozhodnutí stížnost, o níž bude rozhodovat pražský městský soud.

"Název Berdychův gang je už doslova synonymem organizovaného zločinu, který v té době na území Čech existoval. Za dané situace nelze dospěti k závěru, že by pan Berdych neopakoval trestnou činnost," prohlásil předseda soudního senátu Kryštof Nový. Skutky gangu shrnul jako "brutální násilí, vyhrožování, vydírání, zastrašování a také zneužívání policejních uniforem".

Berdych se snažil soudce přesvědčit, že se z dosavadního trestu poučil a že se ve vězení napravil. Záruku za něj poskytla i jeho dlouholetá družka, u níž chtěl po propuštění bydlet. Někdejší vyhazovač v podniku Discoland Sylvia se na svobodě hodlal živit jako skladník a technik, práci prý měl sjednanou.

Berdych: S trestem jsem se vyrovnal

"Přemáhají mě emoce, je to pro mě těžké. Přišel jsem vás požádat o novou šanci vést řádný život," řekl pohublý muž po příchodu do soudní síně. Zdůraznil, že ve věznicích dostal přes 80 pochval. Mimo jiné prý za to, že zachránil život spoluvězni nebo urovnal rvačku. Řekl také, že za odměnu už byl na třech vycházkách mimo věznici, přičemž poslední trvala celých 24 hodin.

"Máme tady vcelku pozitivní znalecký posudek, máme tady velmi dobré hodnocení z výkonu trestu. Ale pak tady proti tomu stojí celá řada reálných a negativních skutečností," řekl při odůvodnění rozhodnutí předseda senátu, který poukázal na Berdychův trestní rejstřík. "Od roku 1993 tam můžeme sledovat gradaci trestné činnosti," podotkl.

Zrekapituloval, že Berdych byl v roce 2004 odsouzen na pět let, o dva roky později dostal souhrnný sedmiletý trest a následně souhrnný trest devítiletý. "Nelze přehlédnout, že další dvě soudní rozhodnutí upouští od uložení souhrnného trestu za dílčí loupeže. Je zcela evidentní, že pan Berdych se tak vyhnul dalšímu uložení souhrnných trestů, které by pro něj znamenaly navýšení trestu odnětí svobody," upozornil.

Advokát: Berdych byl potrestán podruhé

Usnesení soudu očividně rozladilo Berdychova advokáta Jaroslava Ortmana. "Myslím, že David Berdych byl dnes potrestán de facto podruhé. Soud zohlednil to, čeho se pan Berdych v minulosti dopustil a k čemu se přiznal, a ne to, jak se choval ve věznici," řekl.

Podle právníka je paradoxní, že ačkoliv Berdych jako jediný z gangu spolupracoval s policií, za mřížemi zůstal jako poslední. "Lépe dopadli ti, kdo se nepřiznali," uvedl. Dodal, že pokud pražský městský soud nevyhoví stížnosti jeho klienta, podá si Berdych novou žádost o propuštění hned po uplynutí zákonné půlroční lhůty.

Kauza Berdychova gangu je největším případem organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Skupina desítek lidí byla ojedinělá propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat. Zločinci se často přestrojovali za policisty, svou trestnou činností si údajně přišli na více než sto milionů korun.

Berdychův advokát v souvislosti s žádostí o propuštění uvedl, že jeho klient má na svobodě zajištěné bydlení i zaměstnání. Na sklonku roku 2011 si někdejší vyhazovač z podniku Discoland Sylvia zažádal o přeřazení do mírnějšího typu věznice a soud mu vyhověl.

Berdych tehdy řekl, že svůj trest přijal a vyrovnal se s ním. Dřívější zprávy z věznice uváděly, že ve volném čase cvičí a zdokonaluje se v angličtině.

O podmíněné propuštění z výkonu trestu loni úspěšně zažádal Berdychův komplic Tomáš Půta. Ve vězení si odpykal zhruba osm let z desetiletého trestu, soud mu poté stanovil čtyřletou zkušební dobu. Musí se tak pravidelně hlásit pracovníkovi Probační a mediační služby a dokládat mu, že žije řádným životem a jaké má příjmy.

První zločiny prý Berdych s komplici spáchali už v roce 1995. Vyšetřování hlavní části rozsáhlé kauzy začalo v září 2004, kdy detektivové pozatýkali velkou část podezřelých. V souvislosti s činností gangu bylo obžalováno či obviněno přes 50 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy