Berdych zůstává za mřížemi. Soud zamítl žádost o propuštění

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 7. 2014 13:44
Z patnáctiletého trestu za loupeže, únosy a vydírání si Berdych odpykal dvě třetiny. Z takzvaného Berdychova gangu již za mřížemi zůstal pouze on.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Obvodní soud pro Prahu 6 po veřejném projednání zamítl žádost Davida Berdycha o podmíněné propuštění z vězení jako nedůvodnou. Berdych podal proti rozhodnutí stížnost, o níž bude rozhodovat pražský městský soud.

"Název Berdychův gang je už doslova synonymem organizovaného zločinu, který v té době na území Čech existoval. Za dané situace nelze dospěti k závěru, že by pan Berdych neopakoval trestnou činnost," prohlásil předseda soudního senátu Kryštof Nový. Skutky gangu shrnul jako "brutální násilí, vyhrožování, vydírání, zastrašování a také zneužívání policejních uniforem".

Berdych se snažil soudce přesvědčit, že se z dosavadního trestu poučil a že se ve vězení napravil. Záruku za něj poskytla i jeho dlouholetá družka, u níž chtěl po propuštění bydlet. Někdejší vyhazovač v podniku Discoland Sylvia se na svobodě hodlal živit jako skladník a technik, práci prý měl sjednanou.

Berdych: S trestem jsem se vyrovnal

"Přemáhají mě emoce, je to pro mě těžké. Přišel jsem vás požádat o novou šanci vést řádný život," řekl pohublý muž po příchodu do soudní síně. Zdůraznil, že ve věznicích dostal přes 80 pochval. Mimo jiné prý za to, že zachránil život spoluvězni nebo urovnal rvačku. Řekl také, že za odměnu už byl na třech vycházkách mimo věznici, přičemž poslední trvala celých 24 hodin.

"Máme tady vcelku pozitivní znalecký posudek, máme tady velmi dobré hodnocení z výkonu trestu. Ale pak tady proti tomu stojí celá řada reálných a negativních skutečností," řekl při odůvodnění rozhodnutí předseda senátu, který poukázal na Berdychův trestní rejstřík. "Od roku 1993 tam můžeme sledovat gradaci trestné činnosti," podotkl.

Zrekapituloval, že Berdych byl v roce 2004 odsouzen na pět let, o dva roky později dostal souhrnný sedmiletý trest a následně souhrnný trest devítiletý. "Nelze přehlédnout, že další dvě soudní rozhodnutí upouští od uložení souhrnného trestu za dílčí loupeže. Je zcela evidentní, že pan Berdych se tak vyhnul dalšímu uložení souhrnných trestů, které by pro něj znamenaly navýšení trestu odnětí svobody," upozornil.

Advokát: Berdych byl potrestán podruhé

Usnesení soudu očividně rozladilo Berdychova advokáta Jaroslava Ortmana. "Myslím, že David Berdych byl dnes potrestán de facto podruhé. Soud zohlednil to, čeho se pan Berdych v minulosti dopustil a k čemu se přiznal, a ne to, jak se choval ve věznici," řekl.

Podle právníka je paradoxní, že ačkoliv Berdych jako jediný z gangu spolupracoval s policií, za mřížemi zůstal jako poslední. "Lépe dopadli ti, kdo se nepřiznali," uvedl. Dodal, že pokud pražský městský soud nevyhoví stížnosti jeho klienta, podá si Berdych novou žádost o propuštění hned po uplynutí zákonné půlroční lhůty.

Kauza Berdychova gangu je největším případem organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Skupina desítek lidí byla ojedinělá propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat. Zločinci se často přestrojovali za policisty, svou trestnou činností si údajně přišli na více než sto milionů korun.

Berdychův advokát v souvislosti s žádostí o propuštění uvedl, že jeho klient má na svobodě zajištěné bydlení i zaměstnání. Na sklonku roku 2011 si někdejší vyhazovač z podniku Discoland Sylvia zažádal o přeřazení do mírnějšího typu věznice a soud mu vyhověl.

Berdych tehdy řekl, že svůj trest přijal a vyrovnal se s ním. Dřívější zprávy z věznice uváděly, že ve volném čase cvičí a zdokonaluje se v angličtině.

O podmíněné propuštění z výkonu trestu loni úspěšně zažádal Berdychův komplic Tomáš Půta. Ve vězení si odpykal zhruba osm let z desetiletého trestu, soud mu poté stanovil čtyřletou zkušební dobu. Musí se tak pravidelně hlásit pracovníkovi Probační a mediační služby a dokládat mu, že žije řádným životem a jaké má příjmy.

První zločiny prý Berdych s komplici spáchali už v roce 1995. Vyšetřování hlavní části rozsáhlé kauzy začalo v září 2004, kdy detektivové pozatýkali velkou část podezřelých. V souvislosti s činností gangu bylo obžalováno či obviněno přes 50 lidí.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy