Bek chce jednat s protestujícími, je připraven hledat kompromis

ČTK ČTK
28. 11. 2023 20:25
Bek chce jednat s protestujícími, je připraven hledat kompromis

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) bude dále jednat s řediteli škol, asociacemi, Učitelskou platformou i vedením odborů. Řekl to v úterý po setkání se zástupci středoškolských studentů, kteří v pondělí uspořádali protest na podporu školské stávky. Apeloval na všechny strany sporu, který se odehrává ve školství, aby ukázaly, že školská veřejnost, ať už se jedná o studentskou, učitelskou nebo politickou, je připravena hledat cestu ke kompromisu a shodě o tom, jak zvládnout rozpočtový rok 2024. Studenti po setkání ocenili, že se ministr dlouhodobě snaží vyslyšet hlas mladé generace studentů.

"Příští týden nás čeká jednání velké tripartity a také školské tripartity. Já doufám, že se nám podaří začít debatovat o obrysu nějaké shody. Udělám pro to vše, považuji to za důležité, abychom do toho příštího roku vkročili s nějakou základní shodou," řekl Bek. Konkrétní návrhy nejmenoval, mohly by ale podle něj rozptýlit část obav, které stály za pondělní stávkou.

Studenti požadují, aby ministerstvo zveřejňovalo data, na základě kterých provádí změny. S ministrem debatovali studenti i o úpravách maximálního počtu hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu (PHmax). Maximální počty hodin financovaných ze státního rozpočtu by se podle ministra měly snížit na 95 procent aktuálního maxima na základních a středních školách.

"Pan ministr nám přislíbil, že budou výjimky pro inovativní školy, které nějakým způsobem posouvají to naše školství dál, aby ty byly schopné čerpat ten PHmax na 100 procent," řekl Jan Gondek z České středoškolské unie. Výjimky by se měly týkat i škol, které pracují ve složitém socioekonomickém prostředí, vzdělávají větší počet cizinců nebo pracují s větším počtem nadaných žáků, pro které mají specifické podmínky.

 

Právě se děje

Další zprávy