Zemřel veterán Bedřich Opočenský, který bojoval na Dukle a osvobozoval Ostravu

Domácí Domácí
Aktualizováno 29. 10. 2016 14:42
Ve věku 92 let zemřel v sobotu po delší nemoci plukovník Bedřich Opočenský, který se za druhé světové války účastnil bojů na Dukle, jaselské operace i osvobozování Ostravy. Napsal to na Twitteru ministr obrany Martin Stropnický. Ten také uvedl, že vláda před dvěma týdny schválila jeho návrh, aby prezident Miloš Zeman plukovníka Opočenského u příležitosti Dne veteránů 11. listopadu jmenoval brigádním generálem.
Veterán Bedřich Opočenský
Veterán Bedřich Opočenský | Foto: Martin Stropnický/Twitter

Praha – Ve věku 92 let zemřel v sobotu ráno po dlouhé nemoci válečný veterán Bedřich Opočenský. Na Twitteru to oznámil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Za druhé světové války se Opočenský zapojil do odboje a v jejím závěru se stal tankistou v československé zahraniční armádě bojující po boku Rudé armády na východní frontě.

Opočenský se narodil v roce 1924 v Českém Boratíně ve Volyni na dnešním území Ukrajiny, před druhou světovou válkou patřící na západě k Polsku a na východě k Sovětskému svazu, kde byla již od 19. století velká česká komunita. Během německé okupace Volyně po roce 1941 se Opočenský přidal k protinacistickému odboji v organizaci Blaník.

V roce 1944 se jako dobrovolník přihlásil do československého zahraničního vojska. Nastoupil výcvik pro řidiče tanku a následně absolvoval výcvik pro velitele tanku. Bojoval v karpatsko-dukelské operaci, jaselské operaci a ostravsko-opavské operaci.

"Jeli jsme, letěli jsme, pálili jsme. Snad řidič uhnul jen o centimetr z těch kolejí, co byly vyjeté. Řach – dostali jsme to z pravé strany do pásu. Utrhlo to dvě pojízdná kola, prorazilo dno tanku a zranilo to Sašu (Alexandr Vízek ze Zdolbunova)," popisoval Opočenský zážitky z jaselské operace pro Paměť národa.

Se svým tankem se podílel i na dobytí ostravského mostu Miloše Sýkory, který byl branou k dalšímu postupu osvobozeneckých vojsk na Slezskou Ostravu. Za to loni získal čestné občanství města Ostravy. Tehdy byl už posledním ze tří legendárních velitelů českých tanků podílejících se na osvobození města 30. dubna 1945. Ostravská radnice tak po jeho úmrtí vyvěsila smuteční vlajku a ve foyer zřídí pietní místo.

"S velkým smutkem jsem přijal zprávu o skonu pana plukovníka Bedřicha Opočenského," řekl ostravský primátor Tomáš Macura (ANO), který veterána v posledních týdnech několikrát navštívil v nemocnici. "Žádný čítankový odosobněný hrdina, ale skvělý chlap s neuvěřitelným rozhledem, vitální a aktivní do konce života. Ještě i v nemocnici cvičil každé ráno u otevřeného okna, aby zůstal fit. Miloval nade vše svou rodinu a, přestože bydlel v malé vesnici až u Litoměřic, také Ostravu," uvedl.

V listopadu měl být Opočenský při příležitosti Dne veteránů na návrh ministra obrany povýšen z plukovníka do hodnosti brigádního generála ve výslužbě. "Bohužel, osud byl rychlejší. Čest jeho památce," uvedl Stropnický. "Do poslední chvíle jsem doufal, že se pan plukovník povýšení, které jsem za vedení města inicioval, dožije a ocenění si vychutná," řekl ostravský primátor. Soustrast rodině Opočenského vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Plukovník Bedřich Opočenský byl statečným mužem, který svou odvahou významně přispěl k osvobození Ostravy," sdělil.

Poslední rozloučení s vojenskými poctami se podle ministerstva obrany uskuteční zřejmě v pátek 4. listopadu v Chotiněvsi.

 

Právě se děje

Další zprávy