Barták u soudu: O úplatek by si řekl jedině šílenec

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 20. 1. 2014 15:40
Začal soud s exministrem Bartákem, který si podle obžaloby řekl o milionový úplatek.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Bývalý ministr obrany Martin Barták před městským soudem popřel, že by si v roce 2008 řekl o úplatek. Podle obžaloby žádal pět milionů dolarů za to, aby byly urovnány problémy kolem nákupu nových armádních vozidel Tatra.

Barták během své výpovědi několikrát zopakoval, že to, co je napsáno v žalobě, která ho viní z korupčního jednání, je lež.

Státní zástupce Dušan Táborský nicméně tvrdí, že si Barták řekl o peníze během jednání v americkém Centerville.

Hrozí mu trest v rozmezí pět až dvanáct let vězení.

U zmíněné schůzky měl být tehdejší předseda vlády Mirek Topolánek, toho času předseda dozorčí rady Tatry William Cabaniss a šéf americké filiálky automobilky Duncan Sellars.

Podle Bartáka by byl nesmysl, aby si v tomto místě, kde kromě nich byli i další lidé, o úplatek řekl. "V takovém prostředí by korupční nabídku učinil šílenec nebo sebevrah," uvedl Barták.

Při pětiminutové neformální konverzaci s Cabanissem podle něj Topolánek vyjádřil nespokojenost s tím, že Tatra opakovaně neplní závazky vůči českým firmám.

"Během tohoto rozhovoru nepadla žádná nabídka. Pan Topolánek mluvil částečně česky, částečně anglicky, já jsem jeho slova formálně překládal," řekl Barták.

Exministr obrany navíc dodal, že Cabanisse viděl před klíčovou schůzkou asi dvakrát v životě, dohromady 15 minut, se Sellarsem se potkal prvně.

"Do delegace jsem byl zařazen až na poslední chvíli, o účast jsem neusiloval. Nemohl jsem si tudíž dopředu připravovat žádnou nabídku," prohlásil. Táborský po jeho slovech novinářům řekl, že ho výpověď Bartáka nepřekvapila.

"Klasická obhajoba, nic jsem neudělal," uvedl Táborský poté, co opustil soudní síň.

Životní poměry Martina Bartáka

Na začátku pondělního jednání se soudce Stanislav Králík dotazoval na jeho životní poměry. Barták pouze uvedl, že se v současné době živí poradenskou činností.

Jaký je jeho měsíční příjem, ale kvůli přítomnosti novinářů v sále neodpověděl. Soudci oznámil, že mu to předá v písemné formě.

Králík se Bartáka rovněž ptal na to, zda kromě dovolené na ostrově Mauricius, kterou strávil se spoluobžalovaným Michalem Smržem a bývalým poslancem a šéfem výboru pro obranu a bezpečnost Janem Vidímem, byl v době svého působení na ministerstvu i s dalšími lidmi v dalších destinacích.

Barták řekl, že tehdy jezdil jen se svou rodinou do Dubaje. A rovněž uvedl, že jako náměstek ministra obrany měl příjem okolo 100 tisíc korun a pravidelně dostával odměny v řádu desítek tisíc korun.

Když se Bartáka začal dotazovat státní zástupce Dušan Táborský, odmítl na dotazy odpovídat.

Smrž: jsem poctivý podnikatel

Společně s Bartákem čelí obžalobě i majitel zbrojařské firmy MPI Group Michal Smrž. Údajně se pokusil o podvod, když se snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv a kontakty na představitele českého ministerstva obrany i vlády. 

V lednu 2008 prý sliboval šéfovi Tatry Kopřivnice Ronaldu Adamsovi zajištění osobního setkání s premiérem, a to nejprve za 100 milionů korun, později za 20 milionů.

I Smrž, kterému hrozí až 10 let vězení, svou vinu popřel. "Celou výpověď pana Adamse považuji za účelově křivou," řekl. Obžalobu pak označil za naprosto absurdní konstrukci. 

"Nikdy jsem nikoho nepodvedl, ani banku, nikoho," podotkl muž, který ve své výpovědi opakovaně zdůraznil, že je poctivým a úspěšným podnikatelem. "Částka, o které se tady hovoří, by mě nezachránila ani nepoložila," dodal. Schůzky prý inicioval Adams, který chtěl ze Smrže udělat svého lobbistu.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy