Babišův superúředník. Sedí v osmi dozorčích radách a zadarmo

Radek Nohl Radek Nohl
14. 2. 2015 14:02
Žádný jiný úředník nezískal během prvního roku vládnutí kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky tolik postů jako Petr Blažek, který je šéfem jednoho z odborů na ministerstvu financí.
Ministr financí Andrej Babiš.
Ministr financí Andrej Babiš. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Z fleku by mohl dostat titul superúředník ministra financí Andreje Babiše. Petr Blažek musí kromě funkce ředitele odboru na ministerstvu ještě zvládat členství v osmi dozorčích radách státních firem, kam ho šéf za svůj resort vyslal.

Blažek se tak stal rekordmanem mezi dalšími českými úředníky. Žádný jiný jeho kolega tolik postů během prvního roku vládnutí kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky nezískal.

Babišův podřízený nyní sedí ve firmách ČEPRO, Český Aeroholding, Exportní a garanční pojišťovací společnost nebo u správce ropovodů MERO. A to ještě během loňského léta působil také v dozorčí radě energetického gigantu ČEZ. Finanční prospěch však z toho nemá žádný. 

Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09) účast Blažka v tolika společnostech kritizuje. "Být v osmi dozorčích radách není něco, co by bylo v lidských silách a co by mohl dělat člověk smysluplně. Nevím, proč něco takového ministr financí schválil, odporuje to zdravému rozumu," prohlásil Gazdík.

Blažek tvrdí, že práci na ministerstvu i v dozorčích radách stíhá. Argumentuje přitom tím, že se jednání dozorčí rady konají jednou měsíčně nebo jednou za čtvrt roku.

"Dozorčí rady a práce na ministerstvu se skloubit dá, protože se agenda z větší části překrývá. Byť přiznávám, že je to samozřejmě náročné," popisuje pro deník Aktuálně.cz Petr Blažek, který na financích šéfuje od loňského června odboru strategických společností a investičních pobídek.

Babiš: S ANO nemá nic společného

Jeho šéf Andrej Babiš již dříve prohlásil, že Blažek nemá s vládním hnutím ANO nic společného. V reakci pro Aktuálně.cz nyní Babiš podotkl, že lidé, které ministerstvo financí nominovalo do dozorčích rad, nejsou žádní političtí trafikanti.

"Ale manažeři, kteří to tam šli řídit ve prospěch státu, na rozdíl od svých předchůdců," uvedl Babiš. Naráží tak na obvyklou praxi, kdy do statutárních orgánů státních podniků chodili vysloužilí politici. Ovšem za tučné prémie, a nikoliv gratis jako kmenoví úředníci ministerstev.

Petr Blažek řekl, že se se současným ministrem financí viděl prvně loni v dubnu, kdy spolu řešili situaci okolo Exportní a garanční pojišťovací společnosti. Později mu Babiš nabídl, aby se stal šéfem odboru. "S panem ministrem jsem v pracovním kontaktu, který je dán tím, že je odbor strategických majetkových účastí v jeho přímé řídící působnosti," podotkl Blažek.

Výbor osm nominací potvrdil za 55 minut

Do dozorčích rad strategických firem se Blažek dostal poté, co ho loni v červnu schválil vládní personální výbor. Tříčlenná komise přitom jeho nominaci do osmi dozorčích rad projednala sotva během hodiny - stačilo jí 55 minut. 

"Výhodou toho, že bude působit ve více dozorčích radách, je možnost přenosu takzvaných 'best practices', to znamená snazší možnost převést dobré zkušenosti do dalších podniků. Svoji roli vidí i ve snadnější komunikaci mezi dozorčí radou a akcionářem: státem reprezentovaným ministerstvem financí," píše se v dokumentu z jednání výboru, který je dostupný na webu Úřadu vlády.

Přední úředník ministerstva financí působí vedle firem ČEPRO nebo Český Aeroholding také v společnosti BH Capital, která je v likvidaci. Nebo ve slovinských papírnách VIPAP VIDEM Krška, kde rovněž ministerstvo financí drží akcie.

Jednání jsou každý měsíc

Ve velkých společnostech, jako je ČEPRO, MERO nebo Český Aeroholding, se jednání dozorčí rady koná jednou měsíčně. Když se projednává běžná agenda, trvá schůze většinou dvě až tři hodiny. Pokud se ale řeší finanční podnikatelský plán nebo strategické materiály, prodlouží se jednání až na dvojnásobek.

"Zúčastnil jsem se všech jednání dozorčí rady s jednou výjimkou, kdy jsem byl na dovolené," uvedl Blažek.

Dozorčí rada dalších společností zasedá zhruba jednou za dva až tři měsíce. "To, že zastupuji ministerstvo financí ve více společnostech, dává určitě smysl. Ke společnostem, kde vykonává akcionářská práva státu, přistupujeme jako k firmám ve skupině jednoho vlastníka a hledáme synergie," dodal Blažek.

Petr Blažek svou kariéru odstartoval na radnici Prahy 3, kde sedm let pracoval jako asistent starosty ODS Milana Českého. Poté se přes post manažera ve vinohradské nemocnici a v České poště dostal až na ministerstvo financí, kam přišel v éře Miroslava Kalouska.

 

Právě se děje

Další zprávy