reklama
 
 

Nenechte se otrávit, pane budoucí premiére, říkali v Liberci zamlklému Babišovi pár hodin po vydání

7. 9. 2017 19:45
Když šéf ANO Andrej Babiš zrovna nemá žádné problémy, je jiný než ve čtvrtek při zahajování kampaně Liberci. Obvykle chodí mezi lidmi, vtipkuje, energicky odpovídá i na nepříjemné otázky, diskutuje, fotí se s fanoušky, slibuje nová sportoviště i silnice. Pár hodin po tom, co ho sněmovna vydala policii kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo, však ukázal na severu Čech trochu jinou tvář. Mluvil tišším hlasem, nepouštěl se s nimi do hovoru tak zaujatě jako letos v květnu a červnu, méně s nimi žertoval, nesnažil se kritiky otočit na svou stranu.

Liberec - Když v očích pohodově naladěného Andreje Babiše někdo z jeho kandidátů udělá chybu, obvykle ho sice opraví, ale na veřejnosti to udělá formou žertu. Majitel liberecké pekárny Jiří Bláha, místní volební lídr hnutí, měl ve čtvrtek tu smůlu, že zahajoval kampaň s předsedou ANO jen pár hodin po tom, co sněmovna Babiše vydala policii kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo.

Bláha si chtěl během diskuse se středoškolskými učiteli zanadávat na to, jak politici před volbami něco slíbí, ale pak tyto plány hodí pod stůl. "Tahle vláda svůj koaliční program skoro celý splnila," zpražil podnikatele Babiš. Pekař si všiml nelibé reakce šéfa hnutí a do zbytku debaty se zapojoval s menší vervou.

V Liberci ve čtvrtek dopoledne pršelo, což je pro Babišovu aktuálně nepříjemnou situaci symbolické. Sice měl kolem sebe hodně obdivovatelů, ale objevili se i kritici, kteří mu během dopolední autogramiády před obchodním domem LBC Liberec v centru města vynadali.

"Proč nejste strana, proč jste jen hnutí? Já vám to řeknu, jako strana byste museli mít stanovy a těch byste se museli držet," vtrhl asi padesátiletý muž mezi Babišovy příznivce čekající na podpis. "Jsou to podvodníci a darebáci, prolhaní zloději," dodal. Jindy energický Babiš prakticky nereagoval, dál rozdával podpisy. Přitom na výjezdech do regionů v květnu a červnu se svými oponenty diskutoval, využíval své výřečnosti, smyslu pro humor, argumentoval a snažil se je přesvědčit, že se mýlí.

V Liberci to za něj udělali někteří jeho fanoušci, použili však ostřejší výrazy a vynechali argumenty. Kritikovi šéfa ANO pak přispěchal na pomoc řidič linkového autobusu Libor Starý, který stál zaparkovaný nedaleko. V jedné ruce držel béžový hrnek, v druhé svačinu. "Právě jsem měl pauzu, ale posílali toho pána pryč, tak jsem se ho chtěl zastat," vysvětloval řidič, proč se do drobné slovní roztržky zapojil vybavený rohlíkem. 

Situace, kdy se předseda ANO a prozatímní favorit voleb setká tváří v tvář s oponenty, jsou však výjimečné. Obvykle ho obklopuje pozitivně naladěná sestava. "Děkuji, pane budoucí premiére. Držíme palce vítězi voleb," poděkoval za podpis důchodce, který si na autogram musel vystát frontu. "Nenechte se otrávit. Nenechte se zastrašit. Vydržte," slyšel Babiš od ostatních obdivovatelů. Jindy by se jich ptal na děti, vnoučata, zajímal by se o problémy, žertoval by. V Liberci působil vážnějším dojmem, než je pro něj typické.

Předseda ANO má úspěchy zvláště u žen, které za ním během předvolební kampaně přicházejí nejčastěji. "Naprosto mu důvěřuji. Jsem obchodnice a asi jako jedna z mála souhlasím s elektronickou evidencí tržeb. To byl dobrý nápad," odpověděla provozní Andrea na dotaz, čím ji Babiš oslovil. Některé ženy tedy chválí jeho politiku, zatímco jiným se předseda ANO líbí jako muž. Vědí to i partneři těchto voliček, a tak není výjimkou, že sice vystojí frontu na podpis do knihy nazvané O čem sním, když náhodou spím, ale do věnování píše Babiš ženská jména.

Po návratu z práce tak některé liberecké ženy dostaly jako pozornost od manžela dlouhodobou vizi Česka s podpisem bývalého ministra financí, který může za pár dní čelit obvinění z podvodu. Také se však může stát, že ANO potvrdí předvolební průzkumy, vyhraje a prezident Miloš Zeman pověří Babiše sestavením vlády.

autor: Kateřina Frouzová | 7. 9. 2017 19:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama