Babišova omluva za poslance-zloděje se málem dostala na program Sněmovny. Chyběl jeden hlas

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
20. 1. 2016 12:26
Na program jednání Sněmovny se málem dostal bod s názvem Omluva Andreje Babiše Poslanecké sněmovně. Návrh Jana Farského z TOP 09 a Starostů, který po ministru financí omluvu požaduje za nařčení, že je mezi poslanci až pět zlodějů, podpořila přesně polovina přítomných poslanců. Farský po Babišovi chce, aby buď zveřejnil jména údajných zlodějů, nebo se omluvil.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanci Janu Farskému (Starostové a nezávislí) se málem podařilo protlačit na schůzi Sněmovny bod, který měl velmi stručný název: "Omluva Andreje Babiše Poslanecké sněmovně". Farskému se nelíbí, že ministr financí loni prohlásil, že je ve Sněmovně až pět zlodějů. A na Farského výzvy, aby tyto údajné zloděje jmenoval, nebo se omluvil, Babiš nereagoval.

K tomu, aby se omluva objevila v programu, chyběl jediný hlas. Ze 140 přítomných poslanců byla pro návrh přesně polovina. Místopředsedu vlády a šéfa ANO Babiše zachránili jeho vlastní poslanci a také několik zákonodárců z ČSSD a KSČM, kteří návrh nepodpořili.

Celá záležitost s omluvou začala už v červnu loňského roku, kdy Babiš doslova řekl: „Kolik je zlodějů ve Sněmovně? Co vím, tak minimálně čtyři, pět."

Toto vyjádření přimělo Farského k tomu, že při poslaneckých interpelacích několikrát požadoval po Babišovi, aby jména těchto zlodějů sdělil, nebo se omluvil. Za celé měsíce ho k tomu ale nepřiměl. "Půl roku na jmenování těch pěti zlodějů čekám a bohužel neúspěšně," prohlásil ve středu Farský před hlasováním Sněmovny.

"Už mi nezbývá jiné čestné řešení než to, že se Poslanecké sněmovně omluví. Doufám, že všichni poslanci, kteří chtějí zachovat důstojnost Sněmovny, teď budou hlasovat pro to. Děkuji za podporu zařazení tohoto bodu, který je v zájmu všech těch, kteří se necítí zloději, " vysvětloval Farský.

Babiš v době hlasování ve Sněmovně nebyl, z jednání se omluvil. V minulosti ale řekl, že jména zlodějů nesdělí, protože by to jeho protivníci použili proti němu. Poslanci Farskému jen poslal kontakty na účastníky loňské Protikorupční konference s tím, že tyto kontakty má využít k získání informací, které by mohly být "předmětem jeho zájmu". Farský tvrdí, že se na ně obrátil, ale nikdo z nich žádné jméno poslance-zloděje neuvedl.

Farský po hlasování sdělil online deníku Aktuálně.cz, že svou snahu v žádném případě nevzdává a bude se dál snažit, aby se poslanci omluvou zabývali.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Ekonomická nálada v EU i eurozóně se v září dále zhoršila

Ekonomická nálada v Evropské unii i v eurozóně se v září dál zhoršila. Důvěra klesá v podnikatelském sektoru i mezi spotřebiteli. Index ekonomické nálady v EU se meziměsíčně snížil o 3,5 bodu na 92,6 bodu, v České republice index klesl o 2,2 bodu na 88,3 bodu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Evropská komise (EK).

Důvěra se snížila ve všech sektorech ekonomiky, včetně průmyslu, služeb a maloobchodu, a mezi spotřebiteli. Na vině je hlavně růst inflačních očekávání.

V samotné eurozóně se index v září snížil o 3,6 bodu na 93,7 bodu. Analytici podle agentury Reuters očekávali pokles indexu na 95 bodů.

Důvěra domácnosti v EU se snížila o 3,5 bodu na rekordní minimum minus 29,9 bodu. Na rekordním minimu byla i důvěra v eurozóně, kde klesla o 3,8 bodu na minus 28,8 bodu. Spotřebitelé očekávají v příštích měsících zhoršení finanční situace a předpokládají omezení plánů na velké nákupy.

Inflační očekávání po poklesu v předchozích měsících ve všech sledovaných sektorech rostla. Evropská centrální banka (ECB) přitom slíbila, že bude bojovat proti růstu cen zvyšováním úrokových sazeb.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Česko získá 2,7 miliardy korun od USA na modernizaci armády nebo kybernetickou ochranu

Česko dostane od Spojených států podporu 106 milionů dolarů, tedy zhruba 2,7 miliardy korun, na modernizaci armády, částečnou kompenzaci dodávek na Ukrajinu, která čelí ruskému útoku, a kybernetickou ochranu. Schválil to americký Kongres, sdělilo české ministerstvo obrany a americké velvyslanectví v Praze.

Sto milionů dolarů půjde z amerického programu Zahraničního vojenského financování jako součást Kongresem schváleného druhého balíčku pomoci Ukrajině. Šest milionů dolarů z Fondu pro čelení ruskému vlivu podpoří vybudování týmů kybernetické ochrany, které vzniknou v české armádě, uvedlo ministerstvo.

"Dar vnímáme právě jako výraz uznání za to, jak Česko od začátku konfliktu Ukrajině pomáhá a jak zodpovědně se stavíme k bezpečnosti své a našich spojenců," řekla ministryně obrany Jana Černochová.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Odbory chtějí pro zdravotníky navýšení tarifů od ledna o 15 procent. Vyzvaly k tomu v dopise vládu

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyzvaly v otevřeném dopise vládu ke zvýšení tarifních platů pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách od příštího roku o 15 procent, žádají schůzku. O potřebnou částku je podle nich třeba navýšit úhradovou vyhlášku, která rozděluje peníze z veřejného zdravotního pojištění, uvedli ve čtvrtek zástupci odborů na tiskové konferenci. Navýšení o 15 procent by podle předsedy Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů Martina Engela stálo asi 11 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v pondělí uvedl, že vláda s navýšením tarifů kromě policistů, vojáků a hasičů nepočítá.

"V současné době se v mnoha nemocnicích uzavírají různá oddělení, nedostatek zdravotníků graduje," uvedla předsedkyně svazu Dagmar Žitníková. Problémy jsou podle ní zejména v regionálních nemocnicích, například na dětských nebo porodních odděleních. "V českých nemocnicích je znovu skoro 1300 pacientů s covidem-19," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy