Babiš: Ve Sněmovně je pět zlodějů. Kdo to je, neřeknu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
8. 7. 2015 18:10
Ministr financí údajně ví o pěti poslancích, kteří kradou. Na výzvu opozice ovšem odmítá říci, o koho jde. "Použili byste to proti mně," tvrdí.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Libor Fojtík

Praha - "Kolik je zlodějů ve Sněmovně? Co vím, tak minimálně čtyři pět," prohlásil vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš na konci června v rozhovoru pro deník Právo.

Kdo z poslanců krade, si ale šéf hnutí ANO nechá pro sebe. "Na dotaz konkrétního uvedení osob tyto označovat nebudu a stejně jako v rozhovoru ponechám odpověď v obecné rovině, abyste mou odpověď nezneužil k dalším útokům vůči mé osobě," napsal Babiš v odpovědi na interpelaci Jana Farského z hnutí Starostové a nezávislí.

S takovou odpovědí se poslanec Farský nehodlá spokojit a jmen se chce dožadovat při čtvrtečních interpelacích. "Jsou to estébácké praktiky. Místo aby jména zveřejnil, dá si je do složky," řekl v narážce na nedávnou kauzu, kdy Babiš přišel na jednání s poslancem Ladislavem Šinclem se složkou informací o jeho kariéře a rodině.

Farský Babiše zároveň vyzval, aby se obrátil na policii, pokud má podezření, že někdo z poslanců spáchal trestný čin. "Mohu vás ujistit, že disponuji-li informacemi, o nichž jsem se dozvěděl hodnověrným způsobem, vždy jsem oznamovací povinnost splnil," odpověděl mu Babiš.

Nebude prý ale zbytečně policii zahlcovat kauzami, na které už je upozornil například Nadační fond proti korupci Karla Janečka nebo Transparency International. Podle Farského však Babiš podobnými prohlášeními, která odmítá doložit, poškozuje pověst celé Poslanecké sněmovny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy