Babiš se za výroky o zkorumpovanosti Transparency International zatím omlouvat nemusí

ČTK ČTK
26. 7. 2021 10:03
Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat české pobočce protikorupční organizace Transparency International za opakované výroky o tom, že je zkorumpovaná. V pondělí o tom rozhodl středočeský krajský soud, verdikt ale není pravomocný a lze předpokládat, že organizace se odvolá.
Premiér Andrej Babiš (za ANO).
Premiér Andrej Babiš (za ANO). | Foto: Jakub Plíhal

"Všechny sporné výroky žalovaného (Babiše) byly reakcí na kritiku jeho osoby ze strany žalobkyně (TI) v rámci otevřené debaty. Z kontextu je zřejmé, že nejde o obvinění žalobkyně z korupce - přijetí úplatku či jiného trestného činu," konstatoval soudce Vladimír Sommer. Podle něj nedošlo k neoprávněnému zásahu do dobrého jména TI, protože v daném případě převážilo právo Babiše na svobodu projevu.

Transparency International se dlouhodobě věnuje tématu Babišova střetu zájmů. Poukazuje na dotační kauzu Čapí hnízdo nebo na majetkové vazby k holdingu Agrofert. V žalobě na ochranu dobré pověsti uvedla, že ji Babiš záměrně poškozuje svými lživými výroky. Požadovala nejen omluvu, ale i to, aby se premiér napříště obdobných výroků zdržel.

Babiš organizaci v minulosti nazval "absolutně nedůvěryhodnou neziskovkou" či "zkorumpovanou neziskovkou", která ho "udala Evropské komisi", od níž Transparency International dostává peníze. Krajský soud už jednou rozhodl, že Babiš se omlouvat nemusí, protože výroky významně nezasáhly do práv Transparency International. Podle odvolacího vrchního soudu, který věc vrátil k nynějšímu novému projednání, se ale tehdejší rozsudek mimo jiné dostatečně nevypořádal s tím, že výraz "zkorumpovaný" evokuje trestní jednání.

Premiérův právník Jiří Urbánek k tomu dříve uvedl, že Babiš netvrdil, že by se organizace dopustila zločinu - pouze vyjádřil názor na způsob jejího financování od ministerstev nebo od subjektů, které má Transparency International z povahy věci kontrolovat. Od soudu v pondělí právník odcházel spokojený s tím, že soudce výraz "zkorumpovaný" zasadil do kontextu Babišových projevů. "Přihlédl ke všem rozhodným skutečnostem a okolnostem, za kterých ty výroky zazněly," shrnul. Podle Urbánka nešlo o nepřiměřenou kritiku i proto, že vyjádření obdobného typu nejsou ve veřejném prostoru ojedinělá.

Transparency International se proti zpochybňování jejího financování už dříve ohradila s tím, že její finanční vztahy jsou transparentní, smluvně podložené a zachycené ve výročních zprávách. "Naše financování samozřejmě není pouze od politických konkurentů premiéra Babiše," poznamenal k tomu dnes Leyer. "Stále si myslíme, že používat slovo zkorumpovaný v tomto kontextu je nepřípustné a že by to ve veřejném prostoru zaznívat nemělo," zdůraznil.

Soudce ale podotkl, že Transparency International je skutečně "v nemalé míře" financována z veřejných zdrojů, které by měla kontrolovat, a že se zapojila i do politické soutěže proti Babišovi, takže organizace musí snést vyšší míru kritiky. Babišovy výrazy označil za "provokativně nadsazené". "Je potřeba vzít v úvahu, že šlo o politické vyjádření, u nějž skutkový základ nemusí být přesný," dodal. Na pomoc si vzal i Slovník spisovného jazyka českého a uvedl, že podle tohoto lexikonu může korupce znamenat i "podlomení někoho ve správném postoji".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy