Babiš navštíví bývalý tábor Lety, chce sehnat peníze na památník a vykoupit vepřín

ČTK ČTK
4. 9. 2016 16:50
Pár dní poté, co vicepremiér Andrej Babiš tvrdil, že koncentrační tábor v Letech byl pouze pracovní tábor, se na místo pojede v týdnu podívat. Chce sehnat peníze na výstavbu památníku a zajistit výkup vepřína, který na místě tábora stojí.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Ludvík Hradilek

Místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO) příští týden navštíví v Letech na Písecku místo, kde stál koncentrační tábor pro Romy.

Chce sehnat peníze na výstavbu památníku a zajistit výkup vepřína, který na místě tábora stojí. Sdělil to v reakci na kritiku za svůj výrok z minulého týdne o romském koncentračním táboře. Na Babišův plán na návštěvu Letů upozornil server iDNES.cz.

Ve čtvrtek při návštěvě sociálně vyloučené lokality v severočeském Varnsdorfu Babiš podle fotoreportéra Aktuálně.cz prohlásil, že je lež, že byly Lety koncentračním táborem. "Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam," řekl údajně. V pátek řekl, že se špatně vyjádřil a omluvil se. Výrok byl podle něj vytržen z kontextu. Podle některých politiků by měl odstoupit.

Opozice chce záležitost projednat tento týden ve Sněmovně. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že by se měl Babiš ve Sněmovně od výroku distancovat. Neviděl by pak důvod, aby se k tomu zařazoval na jednání Sněmovny zvláštní bod.

Babiš v neděli řekl, že se už za svůj výrok několikrát omluvil. "Rozhodně nebylo mým úmyslem popírat holokaust. Nicméně teď je tento výrok zneužíván proti mně," napsal.

Většina politiků, kteří ho kritizují, jsou podle něj pokrytci, kteří za posledních 20 let neudělali nic pro to, aby otázku vepřína v místě tábora vyřešili. "Tu otázku já řešil s panem ministrem Hermanem a slíbil jsem mu, že na výstavbu památníku najdu finanční prostředky a v příštím týdnu navštívím místo, kde tábor v Letech stál," uvedl.

Dodal, že Sobotka se podle něj svou kritikou snaží aféru "přiživit a udržet v éteru". "Je to od něj celkem nefér, ale já si na podrazy od ČSSD už zvykl," uvedl Babiš. Premiéra vyzval, aby jel do Kovářské ulice ve Varnsdorfu, kde Babiš minulý týden byl, a promluvil se starousedlíky. "Nechť navštíví bytové jednotky v této vyloučené lokalitě. Já budu řešit, aby stát odkoupil vepřín a aby se postavil památník," napsal Babiš.

Babiše situace ve vyloučené lokalitě ve Varnsdorfu překvapila, asi to ještě nikdy neviděl, říká fotoreportér Hradilek. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává ve střešovické nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to v neděli řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží, Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

Klaus o předminulém víkendu podle deníku Právo strávil v nemocnici dvě noci. V úterý 14. září se ale do nemocnice vrátil, propuštěn z ní byl v pátek 17. září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace. Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl už podle svých slov předtím. V neděli pak do nemocnice přijel na kontrolu.

Do ÚVN byl znovu převezen ve čtvrtek. "Problém je ještě třeba doléčit. Je to nepříjemné, ale snad ne na dlouho," řekl Macinka ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy