Babiš otočil, chce, aby skončila podpora biopaliv v Česku

Domácí Domácí
6. 5. 2015 8:16
Hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše připravilo návrh zákona, podle kterého daňová podpora biopaliv k 30. červnu ustane.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Matej Slávik

Praha – V Česku od léta skončí daňová podpora výroby biopaliv, která se povinně přimíchávají do pohonných hmot. Píší o tom Hospodářské noviny s tím, že hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše připravilo návrh zákona, podle kterého daňová podpora k 30. červnu ustane.

Později by měla být přijata taková úprava, kdy zvýhodnění budou platit nejen pro výrobce nejstarších biopaliv, jimž dominuje vicepremiérův Agrofert, ale i pro modernější, ovšem méně rozšířené směsi.

Hospodářské noviny upozorňují, že jde o citlivé téma – ministr financí má poprvé spolurozhodovat přímo o vlastním byznysu.

Česká republika má od Evropské unie do konce června povoleno zvýhodňování biopaliv. Sobotkova vláda před časem přišla s návrhem, aby současná podpora biopaliv pokračovala dál. To ostře kritizovala opozice, především TOP 09, která za tímto krokem viděla vyjití vstříc ekonomickým zájmům Babišem vlastněnému Agrofertu.

"Souhlasím s ukončením daňové podpory biopaliv, protože už nechci poslouchat Kalouskovy lži a demagogii. Stát nebude dotovat vysokoobjemová biopaliva a ušetří 1,5 miliardy ročně. Zaplatí to občané a přepravní firmy v cenách. Poděkovat můžou Kalouskovi," řekl Babiš.

Podpora biopaliv v Česku platí od roku 2009: jde o součást celoevropského plánu, jak do roku 2020 zajistit, že desetina pohonných hmot bude z obnovitelných zdrojů. Vládní pobídky pomáhají zvyšovat poptávku, úlevy se ale týkají jen paliv z rostlin, kde je lídrem trhu Agrofert.

 

Právě se děje

teď

ČR dětské uprchlíky z Řecka nepřijme, nedostalo seznam, uvedl Hamáček

Česko dětské uprchlíky z řeckých táborů nepřijme. Řecko požadovaný seznam 40 sirotků, jimž by mohla česká strana pomoci, neposkytne. V pořadu Partie televize Prima to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zopakoval, že by ČR z táborů z Řecka mohla přivézt Afghánce a Pákistánce ve věku od 16 do 18 let, což považuje za bezpečnostní riziko. Kauzu pokládá za uzavřenou. Řecko loni začátkem září vyzvalo všechny ministry vnitra EU, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. Hamáček pak uvedl, že se řecká strana jen snaží znovu vyvolat debatu o přerozdělování uprchlíků. Dodal, že v přesouvání sedmnáctiletých bez nároku na azyl po Evropě nevidí smysl. Atény vybídl, aby poskytly konkrétní seznam 40 dětí, které by ČR mohla přijmout.

"Řecká strana jasně řekla, že nám žádný seznam 40 dětí nepošle, že se to musí řešit individuálně. Upozornila na to, že malé děti jsou v nějakých integračních programech na řecké straně, tudíž nejsou volné," uvedl Hamáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy