Babiš agentem StB nebyl, potvrdil slovenský odvolací soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 6. 2015 16:48
Krajský soud v Bratislavě rozhodl, že Babiš je coby agent StB veden neoprávněně.
Andrej Babiš u bratislavského soudu.
Andrej Babiš u bratislavského soudu. | Foto: ČTK

Bratislava - Bratislavský krajský soud potvrdil loňské rozhodnutí soudu první instance, že nynější český ministr financí Andrej Babiš je v archivních svazcích někdejší tajné policie StB evidován coby její agent neoprávněně. Vůči verdiktu se již nelze odvolat.

"Z důkazů vyplynulo, že (Babiš) aktivně nepůsobil coby vědomý tajný spolupracovník (StB). Jeho evidence coby agenta je v rozporu se skutečným stavem," uvedl předseda senátu krajského soudu po vynesení verdiktu. Dodal, že okresní soud vykonal všechny navržené důkazy a vyhodnotil je v souladu se zákonem.

"Čekal jsem to, nic jsem nepodepsal, s StB jsem nespolupracoval. Byl to proces živený mými odpůrci," reagoval na konečný verdikt soudu v tiskovém prohlášení Babiš. Do sporu by prý nešel, kdyby si nebyl jistý, že soud vyhraje.

Čeští politici soud o Babišově neoprávněném vedení jako agenta StB příliš komentovat nechtěli. Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska "je na každém, aby zvážil, jak moc vážně má brát rozhodnutí, které je postaveno na svědectví 'estébáků'."

Podobně se vyjádřil i předseda ODS Petr Fiala. "Respektuji samozřejmě rozhodnutí soudu, každý ať si udělá o minulosti Andreje Babiše obrázek sám," sdělil.

Náměstek ředitele českého Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Ondřej Matějka naznačil, že české soudy by pravděpodobně rozhodly stejně.

"Z Česka máme zkušenost, že v obdobných případech soudy zpravidla vyžadují určitý typ důkazu, a pokud ho nedostanou, přiklánějí se na stranu neviny," sdělil historik.

"Historickou pravdu tím ovšem neurčují, výzkum historie se naštěstí neřídí soudními verdikty," doplnil.

Miliardář slovenského původu Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Podle Ústavu paměti národa z archivních dokumentů vyplývá, že v roce 1980 se stal důvěrníkem StB a že o dva roky později ho tajná policie získala ke spolupráci coby svého agenta. Někdejší důstojník StB Július Šuman, který Babiše údajně naverboval, ale tuto informaci u okresního soudu popřel.

Žalobu na (ÚPN), který archivní svazky po StB na Slovensku spravuje, podal Babiš v roce 2012. U okresního soudu Babiš uspěl, soudkyně rozhodla loni v červnu. Proti tomuto rozhodnutí se ÚPN odvolal.

Babiš v minulosti opakoval, že za komunismu coby pracovník československého podniku zahraničního obchodu Petrimex přišel do kontaktu s příslušníky StB, kteří se podle něj pouze zajímali o obchodní aktivity Petrimexu.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy