Audit v pražské firmě: Zakázky běží dál, exšéf dostal místo

Lucie Stuchlíková Sabine Kejlová Lucie Stuchlíková, Sabine Kejlová
16. 4. 2014 13:15
Bývalý šéf Správy služeb, jejíž zakázky zkritizoval magistrátní audit, se stal ředitelem odboru bezpečnosti a krizového řízení.
Bývalý šéf Správy služeb, jejíž zakázky zkritizoval magistrátní audit, se stal ředitelem odboru bezpečnosti a krizového řízení.
Bývalý šéf Správy služeb, jejíž zakázky zkritizoval magistrátní audit, se stal ředitelem odboru bezpečnosti a krizového řízení. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha – V příspěvkové organizaci hlavního města Správa služeb stále běží některé zakázky, které zpochybnil magistrátní audit.

Jak tento týden upozornil deník Aktuálně.cz, na služby v řádu desítek milionů korun se nevypisovala výběrová řízení a ke kontraktům chybí důležité dokumenty. Hospodaření Správy služeb od loňského roku vyšetřuje také ÚOOZ.

Městská organizace stále spolupracuje například s úklidovou firmou Eco Purus, která v letech 2008 až 2012 inkasovala celkem 28 milionů korun. Podle kontrolorů neexistuje doklad o soutěži ani některé smlouvy.

Nadále běží i kontrakt se stavební společností FITAZ, která v průběhu let získala téměř 100 milionů korun, část z nich podle auditu také bez soutěže.

Čeká se na stanovisko magistrátu

Nový ředitel Správy služeb Bohdan Frajt se brání tím, že s "přesoutěžením“ zakázek čeká na stanovisko magistrátu.

"Smluvní vztahy probíhají dál, protože ještě neznám postoj zřizovatele vůči kontrole. Bude to ale jeden z prvních kroků, na který se zaměřím. Vidím jako zcela logický krok, že to bude přesoutěženo, aby zanikly veškeré pochybnosti,“ uvedl Frajt.

Závěry auditu byly hotové již na konci prosince loňského roku, až do minulého týdne se však zpracovávaly připomínky, a rada hlavního města tak ani téměř po čtyřech měsících dokument neprostudovala.

"Jakmile to dojde na radu, zadáme úkol, aby se situace urychleně řešila,“ slibuje primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Bývalý šéf řídí magistrátní odbor

Frajt navíc ujišťuje, že hodlá vymáhat náhradu škody. Záleží ale na detektivech z ÚOOZ, zda ukážou na někoho konkrétního. "Je na policii, aby zjistila, zda šlo o úmysl, a dala mi vodítko k tomu, vůči komu směřovat případnou náhradu škody. Ta pro mě připadá v úvahu jak v trestní rovině, tak v civilní rovině,“ dodává Frajt.

Většina zodpovědných pracovníků včetně bývalého ředitele Správy služeb Josefa Juránka už ve Správě služeb nepracuje.

Juránek se vzdal funkce krátce po policejním zásahu, protože mezitím zvítězil ve výběrovém řízení na šéfa magistrátního odboru bezpečnosti a krizového řízení. Tento odbor dohlíží mimo jiné i na fungování Správy služeb.

Správa služeb hlavního města Prahy

Příspěvková organizace pražského magistrátu vznikla v roce 2001, původně jako servisní společnost městské policie, později byly obě organizace odděleny. Správa služeb zajišťuje například odtahy vozidel, spravuje přidělené městské budovy a protipovodňové prostředky. 

"Vyhrál výběrové řízení. Pokud by se ukázalo nezpochybnitelné pochybení, musel by vyvodit důsledky. Záleží ale také na tom, s čím přijde policie,“ říká Hudeček na otázku, zda bude situaci nějak řešit.

Sám Juránek se k auditu odmítá vyjádřit s tím, že jeho výsledky neviděl. "Vždycky byla jmenovaná nějaká komise, vždycky když mi moji podřízení zodpovídající za jednotlivé oblasti dávali něco podepsat, tak právník i další garantovali, že to je v pořádku,“ řekl pouze Juránek.

Frajt je přesvědčený, že větší zakázky musí jít vždy přes ředitele. "V 99 % je oprávněnou osobou ředitel, nicméně ta situace tady mohla být v minulosti jiná. Já jsem zaznamenal už jenom podle těch otázek policejního orgánu, že tady docházelo ze strany bývalého ekonoma k podepisování faktur, které nesplňovaly jakékoli náležitosti,“ dodal Frajt. Ani bývalý šéf ekonomického oddělení už však v organizaci nepracuje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni. Policie dopravu z obou směrů odklonila na objížďky, uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Jeden z řidičů na silnici mezi Ostřetínem a Vysokou u Holic kvůli poruše zastavil a místo označil výstražným trojúhelníkem. Vítr však zřejmě trojúhelník povalil. Do stojícího auta narazil řidič dalšího auta. Celkem se pak srazilo šest aut. Alkohol u řidičů policie dechovými zkouškami vyloučila.

Objízdnou trasu ve směru od Hradce Králové policie určila z Holic směrem na obec Roveň. V opačném směru od Vysokého Mýta musejí řidiči ve Vysoké u Holic odbočit vpravo a po silnici třetí třídy přijedou do Ostřetína.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Mimořádný summit k rozpočtu EU skončil, země se nedokázaly shodnout

Mimořádný summit věnovaný víceletému rozpočtu Evropské unie po dvou dnech skončil. Na Twitteru o tom dnes večer informoval mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Podle diplomatických zdrojů zástupci 27 zemí nedokázali nalézt shodu na celkové výši rozpočtu pro období 2021-2027.

Zdroj: ČTK
Další zprávy