Armáda dostane 62 obrněných vozidel. Smlouvu za šest miliard podepsalo ministerstvo

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2019 18:39
Ministerstvo obrany podepsalo v pátek smlouvu na dodávku 62 kolových obrněných vozidel Titus za víc než šest miliard se společností Eldis Pardubice s.r.o. V pondělí o tom informoval mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Vozy by měla armáda dostat v letech 2022 a 2023, kabinet schválil zakázku předloni v červenci.
Obrněné vozidlo Titus
Obrněné vozidlo Titus | Foto: archiv

Armáda dostane 42 kolových obrněných vozidel velitelsko-štábních a spojovacích a 20 kolových obrněných vozidel MKPP (místo koordinace palebné podpory) včetně logistického zabezpečení a školení.

"Vozidlo Titus nahradí zastaralou techniku a budou jím vybaveny jednotky 4. brigádního úkolového uskupení," uvedl v tiskové zprávě náčelník generálního štábu armády Aleš Opata.

Vozidla Titus, která podle ministerstva vyjdou na 6,072 miliardy korun včetně DPH, byla vyvinuta na podvozku Tatra 6×6 a osazena bojovou nástavbou od francouzské společnosti Nexter Systems. Společnost Eldis od ní získala výhradní licenční práva spojená s dodávkou, výrobou a servisem.

"Úspěšně se nám podařilo dokončit projekt, který se řešil od roku 2015. Naše armáda získává nová bojová vozidla, která budou vyráběna v České republice a výrazně přispějí k modernizaci pozemních sil," uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Opata řekl, že nová obrněná technika umožní armádě přizpůsobit se podmínkám moderního bojiště. "Umožní nám posílit schopnosti velení a řízení nasazených jednotek, a to jak na území našeho státu, tak v zahraničí," dodal Do poloviny července se uskuteční oficiální slavnostní výměna smluv mezi oběma stranami.

Kolegium ministerstva obrany loni v létě rozhodlo o změně dodavatele. Podle rozhodnutí vlády jím měla být společnost Tatra Export, ta ale nezískala bezpečnostní prověrku, kterou potřebovala, protože dokumentace k zástavbě komunikačních systémů a kryptografických zařízení je utajovaná. Novým dodavatelem se stala společnost Eldis. Obě firmy spadají do koncernu Czechoslovak Group (CSG).

Jsme finální dodavatel

Podle mluvčího CSG Andreje Čírtka pardubická společnost Eldis funguje v projektu jako takzvaný prime contractor, tedy finální dodavatel. Významný podíl na projektu ale bude mít i jiná pardubická společnost Retia z koncernu CSG, do jejího portfolia spadá i vývoj speciální elektroniky a systémů řízení a velení.

Na dodávkách vozidel se bude podílet více firem. Kromě automobilky Tatra Trucks, na jejímž speciálně upraveném podvozku je vozidlo postaveno, a francouzské zbrojovky Nexter Systems, s níž byla vyvinuta nástavba, se bude jednat například o firmy URC Systems, Retia či Tatra Defence Vehicle. Důležitou roli budou hrát i státní podniky VVÚ, který produkuje speciální sedačky chránící vojáka proti výbuchu pod vozidlem, či VTÚ, který se bude podílet na zkoušení vozidel před jejich zavedením do Armády ČR.

Ve výzbroji české armády jsou v současnosti především rakouské kolové transportéry Pandur II, kterých má 107 v různých verzích. Vojáci využívají také německá obrněná vozidla Dingo 2, italská lehká obrněná vozidla Iveco LMV nebo ruské obrněné transportéry BRDM-2RCH.

Kromě vozidel Titus by výzbroj české armády měla rozšířit i nová pásová vozidla pro pěchotu. Ministerstvo obrany chce koupit více než 200 kusů za více než 50 miliard korun. V březnu předalo ministerstvo vybraným firmám podmínky účasti v tendru.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy