Šance pro novodobé válečné veterány, armáda jim nabídne rekvalifikace

ČTK ČTK
11. 11. 2015 10:44
Váleční veteráni budou moci využít rekvalifikace pro práce u resortních státních podniků. Po návratu ze zahraničních misí tak budou moci pracovat třeba jako opraváři vojenské techniky. Ministerstvo také spustilo web s nabídkami firem, které poskytují veteránům slevy na své výrobky a služby.
Martin Stropnický , Josef Bečvář a Milan Chovanec (zleva doprava)
Martin Stropnický , Josef Bečvář a Milan Chovanec (zleva doprava) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo obrany chce nabízet novodobým válečným veteránům rekvalifikace pro práce u resortních státních podniků. Vojáci, které armáda vyslala do zahraničních misí, by tak mohly pracovat třeba jako opraváři vojenské techniky. Ministerstvo také spustilo web s nabídkami firem, které poskytují veteránům slevy na své výrobky a služby. Novinářům to řekli ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Tisková konference se konala u příležitosti Dne válečných veteránů, který se každoročně slaví 11. listopadu jako připomínka podpisu příměří ukončujícího boje první světové války. "Země, která si válečných veteránů neváží, si neváží sebe sama," poznamenal Stropnický. Ministerstvo podle něj v současné době eviduje 817 válečných veteránů z druhé světové války a 12 908 novodobých veteránů. Ti se zúčastnili zahraničních vojenských misí v uplynulých 25 letech. Asi 10 500 jich je ve věku od 26 do 50 let.

Právě na novodobé válečné veterány se ministerstvo chce zaměřit novými aktivitami. Jejich stěžejní částí by se měly stát nabídky rekvalifikací a možnosti uplatnění u státních podniků ministerstvem zřizovaných.

Vojáci, kteří skončí u armády, by tak mohli například získat práci u Vojenského opravárenského podniku (VOP). Náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta podotkl, že VOP musí být schopen kdykoli opravit včas vojenskou techniku pro nasazení a nebýt přitom závislý na soukromých firmách. "Tudíž tento podnik potřebuje odborníky, kteří se ve vojenské technice vyznají a kteří jsou schopni tuto vojenskou techniku opravovat i například v zahraničí na misích," řekl Kuchta. K tomu jsou podle něj váleční veteráni ideální, protože znají prostředí misí a dokážou se domluvit. U VOP by tak mohli opravovat pozemní techniku, u LOM Praha zase letadla nebo vrtulníky. U Vojenských lesů a statků, které hlídají některé armádní objekty, by pak mohly vykonávat strážní službu.

Ministerstvo chce také pro veterány rozšířit preventivní zdravotnickou péči či do dvou let kapacity dlouhodobé péče, sociální služby nebo možnosti trvalého ubytování ve vojenských ubytovnách pro veterány v tíživé situaci.

Na nových webových stránkách www.benefity-veterani.cz pak veteráni naleznou nabídky 18 firem s různými slevami. Například jedna z automobilek chce válečným veteránům poskytnout slevu až 23 procent na své vozy.

 

Právě se děje

Další zprávy