Že si čeští vojáci musí nakupovat výbavu v armyshopech nebo sportovních obchodech, není nic nového. Nedostatečná nebo údajně nekvalitní nabídka ve výstrojních skladech ozbrojených sil se řeší dlouhodobě. Důkazem jsou třeba zastaralé batohy - v tomto případě se navíc obraně už mnoho let nedaří nakoupit nové, odpovídající současným standardům.
Nedávno se však na výstroji vojáků začaly objevovat nezvyklé barevné nášivky, rukávové znaky či samolepky. Třeba s nápisem "nenafasoval", která upozorňuje právě na věci nakoupené za vlastní peníze. Nebo s heslem "nafta šetří pot", hrající si s původním mottem chrudimských výsadkářů "pot šetří krev". Případně nálepka vzdušných sil s kostlivcem a půllitrem piva.
Stojí za nimi anonymní projekt Armáda ČR - memes (AČR - memes). Ten začal nejdříve na sítích parodovat každodenní potíže českých vojáků a rychle mezi nimi získal mnoho sympatizantů. K tvorbě internetových memů se postupně přidal i e-shop acrmemes.cz. Letos v březnu s autory začalo oficiálně spolupracovat ministerstvo obrany, na které přitom některé vtipy míří.
"Jde o velmi sledovanou platformu," vysvětluje šéf ministerského odboru pro veterány Robert Speychal, proč memorandum za resort podepsal. "AČR - memes oslovily Vojenský fond solidarity (projekt ministerstva a Charity ČR na podporu vojáků a jejich rodin v kritických situacích, pozn. red.) s nabídkou, že chtějí přispívat do fondu pravidelnou částí výnosu z prodeje svých propagačních předmětů a propagovat myšlenku fondu," přibližuje Speychal, jak spolupráce vznikla a čeho se měla týkat.
Jenže jak nyní zjistilo Aktuálně.cz, stačilo jen pár měsíců a citlivá kooperace skončila. Redakce se snažila kontaktovat Ludmilu Mikšovskou, která memorandum za satirické stránky podepisovala a na webu je uvedena jako kontaktní osoba. Ale nezastihla ji. "Domluvili jsme se (s ministerstvem), že ani jedna strana to nebudeme komentovat," oznámil muž, který kontaktní telefon zvedl a představil se jako Petr.
"Memorandum bylo vypovězeno 11. října," potvrzuje Robert Speychal. A proč se tak ministerstvo obrany rozhodlo? "Na základě podnětu ze strany Vojenského historického ústavu k některým memes, která považujeme za nepřípustná z pohledu mediální prezentace Armády ČR a ministerstva obrany," odpovídá bez dalších podrobností.
Vojáci mohou na svých uniformách nosit jen takové nášivky či rukávové znaky, které předtím prošly oficiálním schválením. Což parodické materiály z dílny AČR - memes nesplňují. "Vojáci můžou mít svou představu o tom, jak by měl znak vypadat. O konečné podobě rozhodují pracovníci Vojenského historického ústavu - historici, heraldici, faleristici a výtvarníci," uvádí brožura Vojenského historického ústavu z roku 2022.
Autoři projektu ale prý věří, že není nikdo, koho by jejich sortiment urazil či pohoršil. "Pracujeme přece s nadsázkou, satirou, ironií a černým humorem, což by vojákům mělo být vlastní!" píší na svém webu.