Armáda chce více gripenů. Kvůli bezpečnosti v Evropě

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 11. 2014 14:33
Česká armáda žádá o pronájem dalších šesti nadzvukových letounů. Podle velitele vzdušných sil Libora Štefánika musí armáda reflektovat zhoršující se situaci ve světě.
Nadzvuková stíhačka Jas-39 Gripen.
Nadzvuková stíhačka Jas-39 Gripen. | Foto: Armáda ČR

Praha - Česká armáda chce zvýšit počet svých gripenů zhruba o třetinu. Reaguje tak na zhoršující se bezpečnostní situaci v Evropě.

Celkový počet nadzvukových letounů by měl v České republice stoupnout ze čtrnácti na dvacet strojů. Uvedl to Český rozhlas Radiožurnál. Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové však není nákup nových gripenů v nejbližších letech na pořadu dne.

"Musíme reflektovat situaci, která je ve světě a která se dramatizuje. Není čas zavírat oči před tím, co nás v budoucnu může pravděpodobně čekat. Situace ve světě se nebude zklidňovat, to je pouze sen," řekl Radiožurnálu velitel vzdušných sil Libor Štefánik.

Jako důvody pro zvýšení počtu gripenů uvedl obranu vzdušného prostoru nebo podporu pozemních jednotek a výcvik s leteckými návodčími.

"Jedná se pouze o interní úvahy a vize do budoucna velitele vzdušných sil. V této chvíli ani v nejbližších letech není tato otázka na pořadu dne," sdělila v reakci na Štefánikova slova Růžičková.

Pronájem do roku 2027

Názory na potřebu zvýšení počtu gripenů se z armády ozývaly již v minulosti. Zároveň ale padaly námitky, že k nákupu nových strojů v současné době neexistuje politická vůle.

První smlouvy o desetiletém pronájmu čtrnácti švédských nadzvukových stíhaček Jas-39 Gripen za zhruba dvacet miliard korun schválila vláda v dubnu 2004. Prvních šest stíhaček převzalo Česko od Švédska v dubnu 2005, dalších osm letounů dostalo do konce srpna.

Pronájem měl vypršet v příštím roce, letos v březnu vláda schválila jeho prodloužení do roku 2027 s dvouletou opcí. Roční splátky mají být asi o třetinu nižší, než byly podle původních smluv. Česko by mělo za pronájem podle nové smlouvy ročně platit 1,7 miliardy korun.

Gripeny vedle českého vzdušného prostoru nyní chrání také nebe nad Islandem, který nemá vlastní armádu. Poblíž islandského vzdušného prostoru údajně narůstají aktivity ruských vzdušných sil.

Dříve se česká armáda podílela na zajišťování bezpečnosti vzdušného prostoru také Litvy, Lotyšska a Estonska.

 

Právě se děje

Další zprávy