ANO řeší, zda pustí náměstky ČSSD a KDU na své resorty

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
11. 1. 2014 20:00
Koalice se zatím nedohodla na mechanismu jmenování náměstků.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - V zákulisí vznikající trojkoaliční vlády se objevují první jména kandidátů na náměstky, hnutí ANO se však ještě nerozhodlo, zda nominanty koaličních partnerů na své resorty vůbec pustí.

Podle předsedy klubu Jaroslava Faltýnka strana navíc nebude navrhovat svého náměstka na lidovcům přidělené ministerstvo zemědělství.

Zástupci ČSSD a KDU-ČSL by rádi pokračovali v zavedené praxi, kdy koaliční strany mohly na ministerstvo dosadit vlastní lidi. Andrej Babiš už se však nechal slyšet, že se mu zvyk dosazovat politické náměstky příliš nelíbí.

"My a ČSSD jsme se shodli na reciprocitě na všech ministerstvech. Zástupci hnutí ANO řekli, že se ještě musí poradit. Ani nenaznačili, zda proti reciprocitě něco mají," komentoval situaci předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

"Jsou dvě varianty, jedna je reciproční zastoupení. Druhá je, že strana plně převezme odpovědnost za resort a bude si vše řešit sama. My jsme se zatím nerozhodli, která varianta je lepší," uvedl předseda poslaneckého klubu hnutí Jaroslav Faltýnek s tím, že vedení strany by věc mělo vyřešit příští týden.

Jiné zdroje uvnitř hnutí ale hovoří o tom, že varianta čistě stranických ministerstev má jen malou podporu. Pokud se ovšem jména náměstků nebudou prosazovat proti přání ministra.

To by problém být neměl. "Jsme dohodnuti, že by se to projednalo s ministrem tak, aby si se svými náměstky vyhovoval odborně i lidsky," komentoval to Bělobrádek.

Jasno už má hnutí alespoň v tom, jak to bude s náměstky na ministerstvu zemědělství, které připadlo KDU-ČSL. "Nebudeme navrhovat náměstka za naši stranu. Nechceme neustále vysvětlovat, že skutečně nejsme v žádném střetu zájmů," dodal Faltýnek s tím, že strana by ale chtěla diskutovat o návrzích koaličních partnerů.

Marian Jurečka, který se má ministrem zemědělství stát, zatím žádné vlastní kandidáty nezveřejnil. Sociální demokracie uvažuje o Ladislavu Skopalovi nebo Karlu Machovcovi. Podle Faltýnka by s těmito jmény neměl být žádný problém.

Změny v koaliční smlouvě

Trojkoalice otázku náměstků řešila už před uzavřením koaliční smlouvy, na ničem se ale nedohodla. Bohuslav Sobotka již v prvním návrhu koaliční smlouvy, který předložil Babišovi a lidovcům, nastínil, jakým způsobem by bylo dobré náměstky dosadit.

"Členové vlády budou v personální politice svých ministerstev respektovat zásadu vysoké odbornosti. Na ministerstvech ... bude respektována zásada obsazení místa náměstka odborníkem, který bude navržen koaličními partnery a akceptován příslušným ministrem," zněl článek 5 v první verzi smlouvy.

Nakonec ale ve smlouvě zůstala jen první věta a o mechanismu dosazování náměstků se v ní vůbec nehovoří. Zástupci všech tří stran se shodují, že po debatě tento bod vynechali a jeho řešení přenechali až na pozdější dobu.

"Nechtěli jsme v koaliční smlouvě řešit tuto věc detailně," komentoval změnu Faltýnek.

Na veřejnost zatím pronikla jména kandidátů na náměstky hlavně za ČSSD. Nabídku na náměstkyni u Jiřího Dienstbiera na ministerstvu pro legislativní radu vlády a lidská práva dostala šéfka legislativy Senátu Kateřina Valachová.

Budoucí ministr vnitra Milan Chovanec vybírá mezi dvěma desítkami kandidátů. Vážně se hovoří o třech jménech - bezpečnostních expertech Radku Polmovi a Radimovi Turkovi a exšéfovi finanční policie Vladimíru Zimmelovi.

Martin Stropnický, kterého hnutí ANO navrhuje jako ministra obrany, oznámil, že by rád jako poradce angažoval bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého. Kandidátka na ministryni spravedlnosti Hana Válková oslovila bývalou političku Hanu Marvanovou, která předběžně kývla na post náměstkyně.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 51 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy