ANO změnilo stanovy. Vliv předsedy Babiše ještě posílí

ČTK Lucie Stuchlíková ČTK, Lucie Stuchlíková
1. 3. 2015 10:20
Podle nových pravidel mají při nerozhodném hlasování rozhodující hlas předsedové orgánů.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ve stanovách hnutí ANO přibyla v neděli ráno nenápadná formulka. "V případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy příslušného orgánu," píše se v části, která řeší rozhodování orgánů hnutí.

Rozhodující hlas získá například šéf celostátního předsednictva - tedy Andrej Babiš, ale i předsedové krajských a oblastních sněmů, regionálních předsednictev nebo komisí.

Konkrétně Babiš nebude mít možnost toto právo využít, protože po včerejším komplikovaném hlasování je počet členů předsednictva lichý. Původně v něm mělo zasednout 14 lidí, delegáti se ale do nočních hodin neshodli na jménu posledního člena a raději jeho místo zrušili.

Stanovy ještě více posílily silné postavení předsedy hnutí, který podle nových pravidel jedná při zastupování hnutí samostatně. Předsednictvo ANO dostane ze stanov pravomoc nominovat kandidáty do všech druhů voleb. Konečné schvalování kandidátek zůstane výboru hnutí, které tvoří předsednictvo spolu s krajskými předsedy.

Další změnou je, že hnutí už nebude moci vyloučit člena bez toho, aby se mohl obhájit. Podle nových pravidel ho musí příslušná organizace vyslechnout a poslat předsednictvu všechny podklady.

Přísnější požadavky na členy

Stanovy zpřísňují některé požadavky na zájemce o členství i členy. Zájemci o vstup do hnutí budou muset nově předkládat i výpis z trestního rejstříku. Ztratí právo účastnit se jednání místní organizace hnutí a výslovně nebudou moci být voleni a delegováni do orgánů hnutí.

Člen bude muset neprodleně oznámit, že je proti němu vedeno například trestní, přestupkové nebo exekuční řízení. Mezi důvody zániku členství přibude omezení svéprávnosti. Proti vyloučení se ale budou moci členové hnutí nově odvolat k revizní a smírčí komisi.

O schválení stanov se na sněmu nedebatovalo, ač padlo několik pozměňovacích návrhů. O nich se nehlasovalo, delegáti schválili verzi předsednictva a speciální komise

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy