Anketa: Chtějí vést Olomouc, jak by vyřešili její problémy?

Domácí Domácí
4. 10. 2014 11:15
Online deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na olomouckého primátora s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.

Antonín Staněk (ČSSD)

1) Olomouc je třetí nejzadluženější město v ČR. Jak se s dluhy vypořádat?
Olomouc bude muset v příštích letech peníze směrovat pouze do životně důležitých investičních akcí, zároveň v maximální míře preferovat investice, které budou mít šanci na dotaci z Evropské unie. Olomouc bude muset být opatrnější v pořádání velkolepých společenských, kulturních a sportovních akcí. Za pokus určitě stojí rozebrat a porovnat současný systém rozpočtového určení daní velkých a středně velkých měst naší republiky. Jsme přesvědčeni, že významně pokulháváme v podílu přidělených prostředků z výnosu daní na jednoho obyvatele v porovnání s Prahou, Plzní, Brnem a Ostravou.

2) Kvůli otevření Galerie Šantovka mizí z centra Olomouce menší obchody. Je to podle vás problém, který by se měl řešit? A jak?
Otázkou zůstává, zda z centra mizí obchody, které jsou pro občana důležité. Určitě by nám vadilo, kdyby centrum opouštěly prodejny potravin, specializovaná pekařství, masny, knihy, trafiky, cukrárny, lahůdkářství, prodejny zeleniny. Dramaticky nevnímáme, když zkrachuje prodejna levného textilu. Nemyslíme si, že současná situace ve využití nebytových prostor v centru města je nějak alarmující. Vždy je samozřejmě možné situaci zlepšovat. V tomto směru nabízíme odborné služby Zdenka Szczyrby, který je na naší kandidátce a který má několik podnětů, jak inovativně ve využívání nebytových prostor postupovat.

3) Jak byste řešil nedostatek míst v olomouckých školkách, kde vzít peníze na jejich případné dobudování?
Dne 1. července 2014 byl spuštěn program, který bude poskytovat podporu obcím a městům, které chtějí rozšířit kapacitu školek a škol či chtějí vystavět kapacity nové. V prvním kole národního fondu je alokováno 1,5 mld. Kč a bude otevřen do roku 2021. Příští rok bude otevřen evropský fond, kde bude alokováno 12 mld. Kč na rozšíření kapacit a vybavení školních a předškolních zařízení. Podpora rozvoje dětských skupin jako alternativních předškolních zařízení umožní rychlejší návrat rodičů pečujících o dítě k výdělečné činnosti.

4) Olomouc je na špici žebříčku počtu automatů v přepočtu na obyvatele. Jste pro zákaz hazardu ve městě?
Zakazovat hazard je nesmysl, podobně jako byl v minulosti nesmysl zakazovat alkohol. Tento falešný moralismus vedl v důsledku k rozvoji nelegálních struktur, mafií, které pak ze zákazů profitovala. Na příkladu USA jsme mohli vidět, že represe nikam smysluplně nevedla. Určitě ale nebudeme podporovat herny na každém kroku. Jsme pro regulaci hazardu, pro omezení počtu adres, pro jeho soustředění do zařízení, která budou přístupná občanům, kteří si to můžou finančně dovolit. Když už někteří movitější občané nedovedou ovládnout svou vášeň, ať zdaněné peníze putují do rozpočtu města.

5) Jak byste řešil neutěšený stav zimního stadionu?
Vzhledem k finanční situaci města nepřipadá v nejbližší době v úvahu vyprojektovaná miliardová investice, pokud se nenabídne možná dotace s minimální spoluúčastí samosprávy. Reálně ale počítáme spíše s postupnými menšími ročními investicemi, které by zimní stadion dostaly do lepší kondice.

 

Právě se děje

Další zprávy