Analýza duelů: Paroubek útočil, Nečas hájil program

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
28. 5. 2010 13:20
Experti z Masarykovy univerzity sepsali zprávu o předvolebních duelech předsedu ODS a ČSSD
Foto: Jan Langer

Praha - Útočnější Paroubek a bránící se Nečas - názor některých komentátorů na výkony lídrů dvou největších stran v televizních debatách, potvrdila data expertů z Masarykovy univerzity.

Ti se předvolebním duelům věnovali v dílčí analýze zahrnuté do Výzkumu volební kampaně 2010, na níž pracuje  katedra politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Čísla politologů ale ukazují i to, že včerejší poslední debata poměr sil změnila.

"Závěrečná debata v České televizi byla výjimečná, protože se oba soupeři zaměřili na prezentaci vlastního programu," řekl vedoucí týmu Roman Chytilek.

V poslední debatě oba lídři věnovali popsáním vlastního programu shodně 53 procent času. Ve středeční rozhlasové debatě byl poměr 52 procent u Nečase a jen 22 procent u Paroubka. V rozhlase Paroubek svůj čas totiž věnoval hlavně útokům na soupeře - celých 56 procent.

Program versus útok

Celkové skóre ze tří předvolebních debat na Primě, Radiožurnálu a v České televizi je pak takové, že Petr Nečas 53 procent svého času vysvětloval program, 26 procent času útočil na soupeře, 13 procent prostoru mu zabrala obrana a 8 procent zbylo na hodnocení argumentů Jiřího Paroubka.

Jiří Paroubek věnoval téměř stejný čas představování programu (43 procent) a útokům na soupeře (42 procent), jen šest procent času potřeboval na vlastní obranu a zbylách 10 procent hodnotil argumenty soupeře.

Sázka na aféry

Oba kandidáti se podle analytiků lišili v tom, na co útočili.

"Jiří Paroubek nejčastěji atakoval stranu svého soupeře a její minulou politiku, Petr Nečas zase schopnost ČSSD řešit důležité problémy země," popsal Chytilek.

Zatvrzelí rivalové se naopak shodli v obecných východiscích. "Při svých vystoupeních ke konkrétním politickým tématům přikládali nejvyšší význam efektivitě a prevenci rizik plynoucích z hospodářské krize."  Jiří Paroubek více zdůrazňoval prevenci rizik, zatímco Petr Nečas efektivitu.

Celkem výzkumníci v rámci analýzy sledovali 281 vyjádření politických lídrů.

 

Právě se děje

Další zprávy