Češi mají zkreslenou představu o znásilněních. Ženy si za ně mohou často samy, myslí si

ČTK ČTK
23. 9. 2015 13:50
Lidé v Česku nemají ani přibližnou představu, jak často u nás dochází ke znásilnění nebo kdo je páchá. Mnoho lidí si myslí, že za znásilnění si často mohou samy ženy tím, že se vyzývavě oblékají, flirtují, nebo jsou opilé. Každoročně je v Česku znásilněno přes 7 tisíc žen, veřejnost se přitom domnívá, že případů je jen několik stovek. Potrestat se podaří jen dvě procenta pachatelů. "Devět z deseti případů znásilnění žena, která ho prodělala, vůbec nenahlásí," upozornila Gabriela Bártová z Amnesty International ČR.
Znásilnění, ilustrační foto
Znásilnění, ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Lidé nemají ani přibližnou představu o tom, jak často dochází v České republice ke znásilnění nebo kdo je páchá. Mnoho z nich je navíc přesvědčeno, že vina je často také na straně ženy - když se například vyzývavě obléká, flirtuje, nebo je opilá.

Vyplývá to z průzkumu agentury Focus pro organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Podle jejích údajů je v České republice každý rok znásilněno přes 7 tisíc žen, ale jen dvě procenta pachatelů soudy potrestají.

Lidé přitom mají dojem, že se tyto činy počítají jen v řádu stovek a potrestán je až každý druhý. Většina respondentů se také domnívá, že násilníkem je nejčastěji neznámý pachatel, který si oběť vybere náhodně. Skutečnost je ale podle AI zcela opačná. Ve skutečnosti je neznámá osoba pachatelem jen v cca 20 procentech případů.

"Výsledky ukazují, že většina obyvatel má o znásilnění zcela zkreslené představy. Devět z deseti případů znásilnění žena, která ho prodělala, vůbec nenahlásí," upozornila Gabriela Bártová z Amnesty International ČR. Do značné míry za to podle ní mohou právě předsudky.

"Ženy mají dojem, že pokud je znásilnil jejich známý nebo partner, nebude se případem nikdo zabývat. Často mají také obavu, že se na ně okolí bude dívat jako na spoluviníky, a že si za znásilnění vlastně můžou samy. Raději tak s tímto traumatem žijí bez toho, aby kontaktovaly policii, nebo alespoň odborníky, kteří nabízejí pomoc," vysvětluje.

Počet odhadovaných skutků znásilnění v Česku je podle různých zdrojů ročně mezi 7500 a 20 tisíc, píše AI.

Za znásilnění si mohou ženy samotné

Téměř polovina lidí se domnívá, že žena je za znásilnění zcela nebo částečně zodpovědná, pokud se chovala koketně. Zhruba stejný počet respondentů jí připisuje spoluzodpovědnost v případě opilosti.

Podle mnohých si žena o znásilnění "koleduje" také pokud je vyzývavě oblečená, pokud neřekla jasné "ne", pokud sama prochází opuštěným místem, nebo pokud se o ní ví, že měla mnoho partnerů. O spoluvině oběti jsou přitom častěji přesvědčení muži, respondenti starší 55 let a lidé s nižším vzděláním.

Podle Amnesty International je znásilnění a jiné formy sexuálního násilí problém obrovsky rozšířený v Česku i celé Evropě. Upozorňuje na to kampaň Stop násilí na ženách, kterou Amnesty International spolu s Českou ženskou lobby a dalšími partnerskými organizacemi spustila letos v červnu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 1 hodinou

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy