Amnestie by mohla pomoci Trpišovskému nebo Rolins

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 1. 2013 18:35
Z věznic by mohlo odejít až sedm tisíc odsouzených
Aleš Trpišovský.
Aleš Trpišovský. | Foto: Jan Langer

Praha - Díky amnestii, kterou v úterý vyhlásil prezident Václav Klaus, by mohlo brány věznic opustit až sedm tisíc lidí, odhadl náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák na tiskové konferenci.

Kromě těch, kdo jsou ve vězení, by amnestie by mohla pomoci například zpěvačce Daře Rolins, které soud v prosinci udělil 18měsíční podmíněný trest za smrtelnou dopravní nehodu. 

Další kauzou může být dvouletý trest vězení podmíněně odložený na čtyři roky, který nedávno potvrdil vrchní soud Aleši Trpišovskému za agresivní jízdu a ohrožování pomalejších řidičů na dálnici D1.

Koho se týká amnestie

* nepodmíněné tresty do jednoho roku
* nepodmíněné tresty do 2 let, které se netýkají zabití, vraždy, těžké újmy na zdraví a tresty za činy, jejichž obětí nebyly děti
* podmíněné tresty do 2 let
* podmíněné tresty pro lidi nad 70 let
* dosud nevykonané tresty nebo zbytky trestů obecně prospěšných prací a domácích vězení
* dosud neskončená stíhání, která se táhnou déle než 8 let a stíhaným hrozí maximálně 10 let
* amnestie neplatí pro recidivisty (v posledních 5 letech nebyli odsouzeni za jiný trestný čin)

V úvahu také připadá pravomocných 18 měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu tří let za poškozování věřitele pro herce a producenta Jiřího Pomeje, nebo případ bývalého fotbalového reprezentanta Tomáše Skuhravého, který byl odsouzen k dvouleté podmínce kvůli podvodu s autem.

Osvobozen tak bude někdejší šéf českého fotbalu František Chvalovský, jehož stíhání trvá již 12 let.

Na svobodu by se měl dostat i bývalý fotbalový funkcionář Dalibor Kučera, který byl za korupci odsouzen ke dvěma letům vězení.

Dotazy na to, koho se amnestie týká, začaly přicházet i do redakce Aktuálně.cz. Pomoci by mohla například švagrovi jednoho ze čtenářů, který měl za řízená automobilu bez řidičského průkazu nastoupit do vězení 3. ledna, tedy den poté, kdy začne amnestie platit.

Vězení by mohlo předčasně skončit také manželovi čtenářky, který je ve vězení již dva roky a zbývá mu jen rok do konce trestu.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy