Pomeje dostal podmínku za půjčku na Andělskou tvář

ČTK ČTK
28. 2. 2012 16:21
Umělec nevrátil Státnímu fondu půjčku 8 milionů a neposkytl mu filmová práva

Praha - Obvodní soud pro Prahu 2 uložil herci a producentovi Jiřímu Pomejemu za poškozování věřitele desetiměsíční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu jednoho roku.

Pomeje podle obžaloby nesplnil podmínky bezúročné půjčky, kterou mu v roce 2001 poskytl Státní fond na podporu a rozvoj české kinematografie na film Andělská tvář. Podle soudu způsobil fondu škodu 617 000 korun, kterou má nahradit.

Soud v úterý zároveň Pomejeho částečně obžaloby zprostil.

Umělec dostal na film Andělská tvář od státního fondu bezúročnou půjčku osm milionů korun. Peníze měl vrátit do 18 měsíců od premiéry, což však neučinil. Podle smlouvy měl v takovém případě poskytnout fondu filmová práva, herec je však prý převedl na jinou firmu.

Na svoji tehdejší ženu, herečku Michaelu Kuklovou, pak údajně převedl auto a družstevní byt, přestože obojí mělo být součástí společného jmění manželů. Peníze za ně měly být podle žalobce v konkursní podstatě.

Pomeje a jeho společnost se po neúspěchu filmu dostali do konkursu. S pohledávkami se přihlásily společnosti i instituce, značnou částku požadovalo například ministerstvo kultury.

Byl obviněn z podvodu, soud ho osvobodil 

Správkyně konkursní podstaty před soudem uvedla, že nemá věřitele jak uspokojit. S hercem se prý velmi těžce spolupracovalo, neposkytl jí žádné dokumenty. Nevěděla, jaká práva k Andělské tváři a dalším filmům vlastní. Právě ona podala na Pomejeho trestní oznámení.

Herec naopak správkyni konkursní podstaty vyčítal, že s kupcem nevyjednala dostatečně vysokou cenu za práva k pohádkám Z pekla štěstí a Z pekla štěstí 2.

"Za 350 000 korun prodala dva filmy a seriál," rozčiloval se v minulosti u soudu Pomeje. Kvůli Andělské tváři se zpovídal u soudu již v roce 2007. Čelil obžalobě z podvodu, kterého se měl dopustit při shánění peněz na film. Soud ho osvobodil.

Film Andělská tvář měl být dalším velkým úspěchem dvojice Zdeněk Troška a Jiří Pomeje. Producent si na projekt vypůjčil desítky milionů korun.

U diváků ale snímek propadl. Podle tehdejšího vyjádření zástupkyně Bontonfilmu totiž dnešní generace "nechtěla vidět další Angeliku". Svou roli podle herce sehrály i nepříznivé kritiky v tisku.

 

Právě se děje

Další zprávy