Americký radar bude nejspíš v Jincích

Pavel Baroch
22. 1. 2007 18:45
Jince - Favoritem pro umístění amerického radaru jsou středočeské Jince. Deníku Aktuálně.cz to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje z diplomatických kruhů.

Ministerstvo obrany ovšem popírá, že by právě vojenský prostor Jince byl vybrán pro americkou protiraketovou základnu. Tvrdí, že ve hře je i nadále újezd Libavá u Olomouce.

"V tuto chvíli se nedá říct, která z obou lokalit bude vybrána," řekl Aktuálně.cz ministerský mluvčí Andrej Čírtek.

Podle zdroje z ministerstva zahraničí ovšem pro základnu v Jincích hovoří to, že je blízko k Praze i k velkému mezinárodnímu letišti v Ruzyni. Američtí vojáci by se tak ke své základně dostali poměrně rychle.

Obce u Libavé základnu nechtěly

Svou roli může hrát i to, že obce v okolí vojenského prostoru Libavá nebyly k plánům na stavbu základny příliš nakloněny. O Libavé se přitom dlouho hovořilo jako o favoritovi.

Ze základny.
Ze základny. | Foto: Úřad pro protiraketovou obranu (MDA)

"Žádný přínos v tom nevidím. Pokud je to možné, ať jdou někam jinam a budu spokojený," řekl před časem starosta Přáslavic Čestmír Rochovanský.

"Pro zdejší obce je to zbytečné. Armáda je přímo v Přáslavicích a my z toho nemáme vůbec nic, ještě jim spravujeme cestu. Navíc obyvatelé budou podstatně omezeni ve vycházkách do okolí," dodal Rochovanský.

Podobně hovořili i další starostové z okolí vojenského prostoru Libavé.

Projekt na čtyři roky

Oficiální jednání o základně teprve začnou a potrvají nejspíš několik měsíců. Pokud se Praha s americkou administrativou na základně domluví, nastartuje se zhruba čtyřletý projekt.

Vypálená protiraketová střela z již existujícího střediska v USA.
Vypálená protiraketová střela z již existujícího střediska v USA. | Foto: Úřad pro protiraketovou obranu (MDA)

"Samozřejmě, začne to od přípravných prací, které musí obsahovat i takové posudky, jako ten o vlivu na životní prostředí. Pokud by projekt byl dokončen v letech 2007-2008, výstavba je reálná v roce 2010. Instalace systému pak roku 2011," řekl premiér Mirek Topolánek (ODS).

"Jisté je, že to bude ještě dlouho trvat. Nejdříve musí přijít oficiální nabídka od USA. Tu budeme muset posoudit, jednati o ní. Teprve pak přijde na řadu schvalovací řízení," dodal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Podle vlády by o radarové základně neměli rozhodovat lidé v referendu, postačí parlament. Smířlivě k radarové základně se staví i předseda ČSSD Jiří Paroubek, netrvá ani na referendu. Zároveň ovšem dodal, že ve své straně může být v menšině.

Na referendu o americké radarové základně trvá KSČM.

Podle prvních odhadů by na základně mělo pracovat zhruba dvě stě lidí: vojáků i specialistů v civilu.

Druhá část základny - zhruba deset obranných raket - by podle všeho měla být v Polsku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy