Altner ani napodruhé s žádostí o zablokování účtů ČSSD neuspěl. Soud řízení o jeho návrhu zastavil

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 19. 4. 2016 14:43
Zdeněk Altner podal v pondělí znovu návrh na zablokování peněz na účtech ČSSD, který předtím soud z formálních důvodů zamítl. Tentokrát podle něj splnil všechny formální podmínky návrhu na vydání předběžného opatření. Ale ani napodruhé s žádostí neuspěl. Soud řízení o jeho návrhu zastavil, protože řízení o prvním návrhu ještě nebylo pravomocně ukončeno.. Altnerův advokát Veselý již také připravuje vyjádření k dovolání, kterým se sociální demokracie proti rozhodnutí brání.
Zdeněk Altner.
Zdeněk Altner. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Bývalý advokát Zdeněk Altner podal v pondělí znovu návrh na zablokování peněz na účtech ČSSD, který předtím soud z formálních důvodů zamítl. Altner, kterému strana přes pravomocné rozhodnutí soudu zatím nechce zaplatit skoro 338 milionů korun za zastupování v případu Lidového domu, tentokrát podle něj splnil všechny formální podmínky návrhu na vydání předběžného opatření. Přesto ani napodruhé s žádostí neuspěl. Místopředsedkyně soudu Alena Novotná uvedla, že soud řízení o druhém návrhu zastavil, protože řízení o Altnerově prvním návrhu ještě nebylo pravomocně ukončeno. Altnerův advokát Veselý již také připravuje vyjádření k dovolání, kterým se sociální demokracie proti rozhodnutí brání.

Obvodní soud pro Prahu 1 Altnerův páteční návrh zamítl z formálních důvodů, protože nezaplatil jistinu 10 tisíc korun. Altner však uvedl, že jistinu v jednodenní lhůtě složil a soud rozhodl předčasně. "Pan Altner předběžné opatření podal už z opatrnosti znovu, tentokrát jsou splněny formální podmínky, teď už se tím soud bude zabývat, ale je otázka, jak to vyhodnotí," řekl dopoledne právník Altnera Václav Veselý.

Předběžné opatření je však podle něj druhotná záležitost. "Není na to, aby platili, ale aby nevyváděli peníze z účtů, aby bylo co exekuovat. Nemá to jiný význam," řekl. V nejbližších dnech by mohly přijít i další kroky, které ale nechtěl Veselý z taktických důvodů upřesnit. "Je poměrně složité to připravit, aby to nedopadlo jako s tím předběžným opatřením. Je to otázka velice krátkého času, může to být za hodinu, nebo za několik dní," vysvětlil.

ČSSD vypršela třídenní lhůta k zaslání peněz ve čtvrtek o půlnoci. Strana ale uvedla, že Altnerovi peníze zatím nepošle a bude uspokojovat jeho věřitele, kteří se jí přihlásili a požadují kolem 20 milionů korun. Zároveň se dovolala k Nejvyššímu soudu a požádala o odklad vykonatelnosti rozsudku. Sociální demokraté se obávají toho, že když peníze pošlou na Altnerovo švýcarské konto, definitivně o ně přijdou, i když jim dá Nejvyšší soud alespoň částečně za pravdu.

Máme tam lhůtu, ve lhůtě se musíme vyjádřit

Právníci ČSSD podle Veselého ústy mediálního zástupce Jiřího Chvojky v pondělí prozradili svou taktiku, tedy nechat Altnera peníze vymáhat exekučně, zaplatit exekutorovi a pak zkusit zabrzdit vykonávací řízení. "Oni tu taktiku jasně řekli, ale to neznamená, že nebudeme nepodávat návrh na exekuci," řekl ČTK Veselý.

Advokát zároveň již pracuje na vyjádření k dovolání. "Máme tam lhůtu, ve lhůtě se musíme vyjádřit. Lhůta je přiměřená složitosti té věci, nechci ji specifikovat," uvedl Veselý.

Bývalý advokát Altner vyhrál letitý spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o sídlo strany, Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit částku 18,5 milionu korun, která vzrostla o dalších více než 318 milionů kvůli smluvní pokutě za 5734 dní od podání žaloby do vynesení pravomocného rozsudku. Navíc musí strana uhradit náklady řízení ve výši 816 tisíc korun.

Proč musí ČSSD zaplatit Zdeňku Altnerovi 337 milionů korun? A jak celou věc (ne)řešili dřívější předsedové strany? DVTV přináší odpovědi! | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy