Altner, který ruinuje ČSSD, potřetí nepřijde k soudu. Má zdravotní problémy, řekl syn

Radek Nohl Marek Pokorný Radek Nohl, Marek Pokorný
6. 6. 2016 19:00
Bývalý advokát Zdeněk Altner, který nedávno uspěl v letitém sporu s ČSSD a má podle rozsudku dostat od strany přes 300 milionů korun, měl sám stanout před soudem kvůli údajné zpronevěře. Soud se však konat nebude. Obvodní soud pro Prahu 10 líčení zrušil, protože mu Altner poslal omluvenku. Má prý vážné zdravotní problémy.
Bývalý advokát Zdeněk Altner.
Bývalý advokát Zdeněk Altner. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Případ údajné zpronevěry bývalého advokáta Zdeňka Altnera, který v jiné kauze nedávno uspěl v letitém sporu s ČSSD a má podle rozsudku dostat od strany přes 300 milionů korun, ani na potřetí nezačne. Obvodní soud pro Prahu 10 líčení odročil. Altner poslal omluvenku s tím, že má zdravotní problémy.

"Jeho zdravotní stav je vážný," uvedl Altnerův syn Patrik. Další detaily říct ale nechtěl a neřekla je ani mluvčí soudu Libuše Jungová. "Hlavní líčení bylo odvoláno vzhledem k omluvě obžalovaného ze zdravotních důvodů. Termín hlavního líčení není stanoven," prohlásila.

Bývalému advokátovi vyšetřovatelé kladou za vinu, že vybral v hotovosti 958 tisíc korun, které si nechal pro sebe.

Mluvčí Jungová předpokládá, že si předseda senátu nechá Altnerův zdravotní stav prověřit. Může například nařídit znalci, aby to zjistil.

Je to přitom již potřetí, co bude soud hledat nový termín soudního líčení. Nejdříve ho změnil poté, co Altner změnil svého obhájce. Poté soudu napsal, že nepřijde, protože má již jiné naplánované jednání. A nyní se omluvil s odkazem na zdravotní důvody.  

Vyšetřovatelé: Altner si nechal 958 tisíc

Zdeněk Altner čelí obvinění kvůli svému působení v roli konkurzního správce v případě živnostníka Antonína Škrdlanta. Vyšetřovatelé tvrdí, že vybral v hotovosti 958 tisíc korun, které si nechal pro sebe. Altner vinu odmítá.

Podle rozhodnutí Krajského soudu v Praze z roku 2010 měl jako správce konkurzní podstaty vyplatit věřitelům 2,44 milionu korun. To ale neudělal.

Vyšetřovatelé uvedli, že Altner podal proti verdiktu odvolání, obrátil se i na Nejvyšší soud, ale neuspěl. Případ došel až do fáze, kdy krajský soud na podzim roku 2013 zprostil Altnera funkce konkurzního správce.

"Tím, že si uvedené finanční prostředky přisvojil, způsobil obviněný poškozeným věřitelským subjektům škodu ve výši nejméně 828 tisíc korun," podotkla státní zástupkyně Lenka Filipová, která na Altnera žalobu podala. Podle Filipové část věřitelů uvedla, že žádné peníze nedostala. U dalších firem, které byly zlikvidovány, se to zatím nepodařilo zjistit.

Kde je Altner, tam to trvá

Průtahy v jednáních, které se týkají Altnera, jsou běžná věc. Například jeho soudní spor s ČSSD o odměnu se táhl neuvěřitelných 16 let, z toho 12 let trvalo odvolací řízení.

Všechny průtahy měl přitom na svědomí sám Altner - podával neustálá odvolání a žádosti o osvobození od soudního poplatku, které musel opakovaně řešit Nejvyšší soud. A odvolával se dokonce i v případě, že mu dal soud zapravdu. I kvůli jeho odvoláním narostla sumu, kterou mu má strana zaplatit, z původních 18,5 milionu na více než 337 milionů korun.

A podobně se táhla jednání u soudů, které řešily žaloby na Altnera o úhradu mnohamilionové škody, kterou způsobil ve funkci konkursního správce společnosti OSAN. I zde se Altner často omlouval či podával odvolání, při nichž žádal o osvobození od soudního poplatku.

Když přestaneme respektovat vykonatelnost rozsudku, kde je potom ta hranice? Začneme soudním systémem pohrdat a skončí to anarchií, říká Aleš Rozehnal | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 8 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy