Aktivita ruských trollů v Česku výrazně poklesla po vyhoštění pracovníků ambasády

Martina Heroldová Martina Heroldová
28. 6. 2021 11:03
Po nuceném odchodu velké části diplomatů a dalších zaměstnanců z ruské ambasády v Praze výrazně klesla na českých sociálních sítích aktivita proruských trollů šířících dezinformace. Napsal o tom server Seznam Zprávy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Na pokles aktivity ruských trollů jako první upozornil ve svém měsíčním reportu za duben server Čeští elfové, který se věnuje analýze dezinformací na českém internetu. V reportu popisuje mimo jiné to, že ačkoli ještě v polovině dubna se většina dezinformací v Česku týkala covidu-19, po zveřejnění podezření BIS, že za výbuchem muničních skladů ve Vrběticích byli ruští agenti, se mainstreamový dezinformační narativ zcela proměnil a Vrbětice se staly jeho tématem číslo jedna.

"Prakticky okamžitě po zveřejnění se celá dezinformační scéna jako 'mávnutím kouzelného proutku' okamžitě přeorientovala na podporu dezinformačního úsilí, kterým se Kreml snažil minimalizovat škody z prozrazení na české i mezinárodní politické scéně," uvádí zpráva. Dezinformační síť tak podle elfů vychrlila po 17. dubnu tisíce prokremelských článků, především na dezinformačních webech, šířila je také skrze řetězové e-maily.

Jejich aktivita na sociálních sítích však po odchodu části ruských diplomatů 19. dubna výrazně ustala. "Zjistili jsme snížení počtu příspěvků na sociálních sítích, o nichž se domníváme, že byly připravovány pracovníky operujícími v Česku," uvádějí elfové. Od té doby podle nich činnost ruských trollů výrazně zeslábla. Elfové však poté pasáž z reportu stáhli s tím, že se jedná o komplexnější téma, jemuž se budou věnovat v podrobnější analýze.

Pokles aktivity potvrzují i experti ze společnosti Semantic Vision, která se zaměřuje mimo jiné na odhalování dezinformací. "My jsme také zaregistrovali výrazný pokles ruských trollích aktivit zaměřených na občany České republiky," uvedl šéf společnosti František Vrabel.

Trollí farma mohla být na ambasádě, připouští BIS

Podobných tendencí si všímá také Bezpečnostní informační služba. "Elfové to dávají do souvislosti s odjezdem lidí z ambasády, časově se to opravdu plus minus kryje," řekl Seznamu mluvčí BIS Ladislav Šticha. Ruská ambasáda jakékoli zapojení do dezinformací na sociálních sítích popřela.

Zjištěné informace tak poukazují na to, že šíření dezinformací pomocí falešných profilů mohli mít na starosti skutečně pracovníci ruské ambasády v Česku. "Jedna z možných variant je, že trollí farma byla přímo na ambasádě. Ale teprve uvidíme, jaký je pravý důvod. Také uvidíme, jestli se ta aktivita znovu obnoví odjinud," řekl serveru Šticha.

Po 19. dubnu podle elfů podezřele zmizelo také takzvané topování těchto proruských dezinformačních příspěvků v nejrůznějších skupinách. Jedná se o nástroj, kdy je příspěvek sítí uživatelů uměle lajkován a komentován, dokud se ve skupině nezačne objevovat jako první. Vytváří tak dojem, že s jeho obsahem souzní nejvíce lidí a zobrazuje jej jako nejrelevantnější.

"Ruští trollové mají aparát pro topování svých příspěvků lajky, srdíčky atd., aby byly na nejviditelnějších pozicích tak, aby prvotní scrolling přes komentáře vyvolal dojem, že veřejnost si myslí to, co trollové píšou. Toto je fenomén, který jsme pozorovali po celou dobu naší práce, a tohle všechno skončilo na všech sledovaných serverech právě po 19. dubnu," uvedli elfové.

Vrabel: Vláda nemluví jedním hlasem, dezinformacím nerozumí a nepřikládá jim váhu (11. 2. 2021)

Ministři se nikdy neocitli v takové situaci, jako je pandemie koronaviru. Chybí strategická komunikace, na ministerstvu dezinformacím nerozumí. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Šampionka Roland Garros Barbora Krejčíková už má jistý premiérový start na tenisovém Turnaji mistryň. Hrát bude i čtyřhru s Kateřinou Siniakovou.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy